ՕՊԵՐԱՅԻ ԵՎ ԲԱԼԵՏԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ԱԿԱԴԵՄԻԱԿԱՆ ԹԱՏՐՈՆԸ ԳԵՂԱՐՎԵՍՏԱԿԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐ ԷԼ ՉԻ ՈՒՆԵՆԱ
«Գեղամ Գրիգորյանը հունվարի 1-ից այլևս Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը չէ, քանի որ հրաժարական է տվել»,-Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ալ. Սպենդիարյանի օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Կամո Հովհաննիսյանը: Ինչպես նշեց նա, Գեղամ Գրիգորյանն ինքն է որոշել հրաժարական տալ: «Նա ստեղծում է իր թատրոնը և ցանկանում է իր ողջ ուժերն ու ժամանակն օգտագործել իր թատրոնի վրա»,-մանրամասնեց թատրոնի տնօրենը:
Մշակույթի փոխնախարար Կարինե Խոդիկյանն ասաց, որ առայժմ գեղարվեստական ղեկավարի նշանակման հարցը չի քննարկվում, քանի որ թատրոնը պետք է ունենա կառավարման խորհուրդ, որը կազմված կլինի օպերայի ստեղծագործական կառավարման հանաձնախմբից, նախարարության անդամներից: Մոտակայում գեղարվեստական ղեկավար չի լինի, աշխատանքները կհամակարգի տնօրեն Կամո Հովհաննիսյանը: Ստեղծագործական ամեն մի ստորաբաժանում ունի իր ղեկավարը»,-ասաց Կ. Խոդիկյանը:
Կ. Հովհաննիսյանը նշեց, որ թատրոնում այդ պաշտոնը լուծարվում է, կլինի միայն գեղարվեստական խորհուրդ և տնօրեն: «Խորհրդի մեջ լինելու են պրոֆեսիոնալ մարդիկ, ովքեր թատրոնի հետ կապ ունեն»,-ասաց Կ. Հովհաննիսյանը:

Театр оперы и балета остался без худрука
Гегам Григорян 1 января покинул пост художественного руководителя Национального академического театра оперы и балета Армении. Как сообщил корреспонденту Panorama.am директор театра Камо Ованнисян, Гегам Григорян ушел по собственному желанию, так как “собирается создать собственный театр и посвятить ему все свои силы и время”.
Замминистра культуры Карине Ходикян сообщила, что пока вопрос назначения нового художественного руководителя не рассматривается, поскольку создается совет по управлению театром, в состав которого войдут члены министерства и творческая группа театра. “В ближайшее время художественного руководителя у оперного театра не будет. Координировать работу будет директор театра Камо Ованнисян, а каждое творческое подразделение имеет своего руководителя”, - сказала К. Ходикян.
Камо Ованнисян сообщил, что в театре должность художественного руководителя вообще упраздняется, будет только художественный совет и директор.