Տնտեսություն 13:53 10/01/2008
«Հայկական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ն կոնցեսիոն կառավարման հանձնելու համար հայտարարված մրցույթի արդյունքները կհրապարակվեն հունվարի 16-ին: Այս մասին կառավարության նիստին հաջորդած ճեպազրույցում, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, հայտարարեց տրանսպորտի և կապի նախարար Անդրանիկ Մանուկյանը: Նա հիշեցրեց, որ հայտարարված միջազգային մրցույթի պայմաններին համաձայն հունվար 8-ին բացվել է միակ հավակնորդ` «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության ներկայացրած ֆինանսական առաջարկությունների փաթեթը: Նախարարի խոսքով, ռուսական ընկերությունը կոնցեսիոն կառավարման համար Հայաստանի պետական բյուջե պետք է վճարի 1.7 մլրդ դրամ: «Դա լավ առաջարկ է, և մենք սկսել ենք քննարկել այն»,-ավելացրեց նախարարը:
Դեկտեմբերի 21-ին «Ռուսական երկաթուղիներ»-ը հրապարկել է իր առաջարկը, համաձայն որի, այն պատրաստվում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի շրջափակման պայմաններում ներդնել 570 մլն դոլար, որից 230-ը նախատեսվում է ներդնել առաջիկա 5 տարվա ընթացքում: Ընդհանուր առմամբ, ներդրումների չափը կարող է հասնել մինչև 2.19 մլրդ դոլարի: Կոնցեսիոները պետք է պետբյուջե վճարի իր տարեկան շրջանառության 2 տոկոսը:
Հիշեցնենք, որ հայկական ընկերությունը կոնցեսիոն կառավարման վերցնելու հայտ էին ներկայացրել երկու ընկերություն: Մյուս հավակնորդ հնդկական Rail India Technical and Economic Services ընկերությունը դեկտեմբերին հետ է վերցրել հայտը:
«Հայկական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ն կոնցեսիոն կառավարման հանձնելու վերաբերյալ տրանսպորտի և կապի նախարարությունը հոկտեմբերի 15-ին հայտարարել էր միջազգային մրցույթ: Դեկտեմբերի 21-ին մրցույթի նախաորակավորման փուլ անցած այս երկու կազմակերպությունները ներկայացրել էին իրենց մրցույթային փաթեթը: «Հայկական երկաթուղին» մրցույթում հաղթողին կոնցենսիոն կառավարման կհանձնվի 30 տարի ժամկետով: Հաղթող ընկերությունը պայմանգրրի ժամկետը կարող է երկարացնել 20 տարով:

On January 15, it will be clear who will get the Armenian Railway company. Press secretary of the ministry of transport and communication, Tamara Ghalechyan, told Panorama.am that the tender committee has opened the package of suggestions submitted by the Russian Railway two days ago, on January 8. “On 15th of the month the best bidder will be known,” she said.
Two companies submitted proposals for concession management of the Armenian company. The second bidder, Rites Company of India, has taken back its application.
The Armenian ministry of transport and communication has announced an international contest for the concession management of the Armenian Railway Closed Joint Stock Company. Two companies, Rail India Technical and Economic Services and Russian Railways, filed applications. On December 21, the two organizations submitted a package for competition. The Armenian Railways will be handed to the best bidder on a term of 30 years on concession management. In accordance with the conditions of the competition, the best bidder must pay $10 million in advance and make $170 million investment in the course of the years. The winner may prolong the contract for 20 years.