ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԻ ԳՐԱԴԱՐԱՆԸ ԿՀԱՄԱԼՐՎԻ ՆՈՐ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԳՐԱԿԱՆՈՒԹՅԱՄԲ
Այս տարի ՀՀ ԿԳՆ Կրթության ազգային ինստիտուտի գրադարանը մաս կկազմի «Կրթության պլանավորման միջազգային ինստիտուտ»-ի դեպոզիտային գրադարանների ցանցին և պարբերաբար կստանա ինստիտուտի հրատարակությունները։ Ինչպես տեղեկացանք ԿԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Կրթության ազգային ինստիտուտն արդեն ստացել է նախկինում հրատարակված մասնագիտական գրկանության շուրջ 50 օրինակ:
Փարիզում գործող Կրթության պլանավորման միջազգային ինստիտուտը, հաշվի առնելով մասնագիտական գրականության ձեռք բերման դժվարությունները տարբեր երկրներում, 1990 թվականին ստեղծել է դեպոզիտային գրադարանների ցանց: Նշենք, որ ներկայում շուրջ 180 գրադարան, աշխարհի 80 երկրում անվճար ստանում է ինստիտուտի հրատարակությունների մեկական օրինակ: Հրատարակությունները լինում են տարբեր լեզուներով` անգլերեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն, իսպաներեն և այլն:
Ստեղծման օրից ինստիտուտը պատրաստել է շուրջ 6000 կրթության փորձագետ և պատասխանատու: Կրթության պլանավորման միջազգային ինստիտուտի «Խորացված ուսուցման ծրագրին» Հայաստանից առաջին անգամ մասնակցում է կրթության և գիտության նախարարի արտահաստիքային խորհրդական, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Արայիկ Նավոյանը:

Образование 13:08 11/01/2008
Библиотека Национального института образования при Министерстве образования и науки Армении присоединится в этом году к депозитной сети библиотек Международного института планирования образования и будет периодически получать издания института. Как сообщили в пресс-службе Минобразования и науки РА, Национальный институт уже получил около 50 образцов профессиональной литературы, опубликованной ранее.
Международный институт планирования образования, действующий в Париже, учитывая сложности в деле приобретения профессиональной литературы, которые имеют различные страны, в 1990 году создал депозитную сеть библиотек. В настоящий момент около 180 библиотек в 80 странах мира бесплатно получают по одному образцу изданий института. Институт издает литературу на разных языках – английском, французском, русском, испанском и других.
Со дня основания институт подготовил 6000 экспертов образования и ответственных сферы. Впервые из Армении в “Программе по углубленному обучению” Международного института планирования образования участвует внештатный советник министра образования и науки, проректор Французского университета Армении по внешним связям Араик Навоян.