Մշակույթ 14:41 11/01/2008
«Կինոգետների միությունը լայնածավալ գործունեություն է ծավալում` փառատոներ ենք կազմակերպում, փորձում ենք գտնել մեր գործը շարունակողներին»,-այսօրվա ասուլիսում ասաց կինոմատոգրաֆիստների միության նախագահ Ռուբեն Գևորգյանցը:
Խոսելով այն մասին, որ ռուսական կինոմատոգրաֆիան գնալով զարգանում է, ի տարբերություն հայկականի, նա նշեց, որ ողջ բարդությունն այն է, որ մենք շուկա չունենք: «Ռուսաստանն ունի արտադրություն և շուկա: Նկարահանելով ինչ-որ ֆիլմ ու ցուցադրելով կինոթատրոններում` մեկ օրվա ընթացքում դա կարող է նրանց բերել երկու անգամ ավել եկամուտ»,-ասաց Ռ. Գևորգյանցը: Ինչպես նշեց նա, նախ մենք ունենք երկու կինոթատրոն, որը շատ քիչ է, ու նաև մեր նկարահանած ֆիլմերը չեն ցուցադրվի, օրինակ, Ռուսաստանում: «Համաշխարհային շուկա մտնելը շատ դժվար բան է: Նրանք ցուցադրում են լրիվ այլ ֆիլմեր»: Այս տարվա ընթացքում կինոմատոգրաֆիստների միությունը նկարահանել է 12-15 վավերագրական ֆիլմ, իսկ 2009թ.կավարտվեն նոր կինոյի տան շինարարական աշխատանքները:
Ի տարբերություն կինոմատոգրաֆիստների միության ծավալած ակտիվ գործունեության, նկարիչների միության գործունեությունն այնքան էլ բուռն չի եղել: «Մենք այնքան էլ բուռն գործունեություն չենք ծավալել` կապված վերանորագման աշխատանքների հետ»,-ասաց ասուլիսին ներկա նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը: Նրա խոսքով, այս տարվա գարնանը վերանորոգման աշխատանքները կավարտվեն, որի արդյունքում կունենան լիովին նոր ցուցասրահներ: «Մեծացրել ենք մեր ցուցասրահները` 850 քմ, որը պետք է ունենա ժամանակակից կահավորանք: Նոր ցուցասրահների բացմանը նվիրված լինելու է նոր ցուցահանդես»,-նշեց միության նախագահը:

R. GEVORGYANC: “…WE DO NOT HAVE MARKET”
“The union of cinema works hard to find its successors.” said Ruben Gevorgyanc the president of the union. He said that the Russian cinema industry is developed enough, and ours not, and added that the only reason of it, is that we do not have the appropriate market.
“Shooting and showing the films on screen can be much more profitable for them,” said Gevorgyanc. He said that there are only two cinemas in Armenia, which are too little for creating developed industry, besides the films produced in Armenia won’t have success in Russia.
“It is very difficult to penetrate into the international cinema market. There the films are quite different from what we have here,” said Gevorgyanc. The union produced 12-15 films and they are going to finish the reconstruction part of the new building in 2009.
Compared with the cinema industry union, the works done by the artists’ union were not satisfactory. “We were not so active in 2007, but it is mainly connected with the reconstruction in the union building,” said Karen Aghamyan, the president of the union. He said that the reconstruction process will be finished in spring and after they have lots of work to do.