Տնտեսություն 15:02 17/01/2008
Մտավոր սեփականության վերաբերյալ օրենսդրությունը պետք է համապատասխանեցվի եվրոպական չափանիշներին: Հայաստանում գործող օրենքներն արդեն չեն համապատասխանում դրանց: Այսօր գործադիրի հերթական նիստին հաջորդած ճեպազրույցում ասաց առևտրի և տնտեսական զարգացման նախարարության մտավոր սեփականության գործակալության պետ Արմեն Ազիզյանը:
Նրա խոսքով, ներկայիս իրավական նորմերի համաձայն, գյուտարարներին արտոնագիր է տրվում բարդ ընթացակարգով, իսկ փոփոխությունների արդյունքում նպաստավոր պայմաններ կստեղծվեն գիտատար ոլորտում ներդրումների համար: Այսօրվա նիստում ելնելով դրանից, գործադիրը հավանություն է տվել «Գյուտերի, օգտակար մոդելների և արդյունաբերական նմուշների մասին» և «Պետական տուրքի մասին» օրենքներում փոփոխություններ կատարելու նախագծին: Ինչպես հայտնեց գործակալության պետը, առաջարկված փոփոխություններով նախատեսվում է գյուտարարներին արտոնագիր տրամադրել պարզեցված ընթացակարգով և 20 տարի ժամկետով: Փոփոխությունների համաձայն, ինչպես սահմանում է եվրոպական օրենսդրությունը, գյուտի բովանդակությունը պետք է գաղտնի պահվի մինչև 18 ամիս: Մինչդեռ հայաստանյան ներկայիս օրենսդրության համաձայն, գործակալությունը պարտավոր է 1-2 ամսվա ընթացքում հրապարակել գյուտի բովանդակությունը: «18 ամիսը բավական է, որ հեղինակը որոշի իր գյուտի հետագա ճակատագիրը, ինչպես նաև արտասահմանում կարողանա ձեռք բերել արտոնագիր, ինչը հազվադեպ է լինում և ոչ համարժեք գնով»,-ասաց Ա. Ազիզյանը:
Ի դեպ, փոփոխություններով սահմանվում է նաև ապացույցներ ներկայացնել գործակալությունը, որ գյուտը նոր է և ունի գյուտարարական մակարդակ:
Փորձաքննություն անցկացնելու համար գործակալությունը պայմանագիր է կնքել Մոսկվայում գործող միջազգային մի ընկերության հետ, հակառակ դեպքում մեր գյուտերը չեն ընդունվի միջազգային հանրության կողմից: «Ըստ պայմանգրի մենք վճարելու ենք գումարի 10 տոկոսը: Մեկ փորձաքննության միջին աժեքը 2000 դոլար է»,-ասաց նա:
Արտոնագրերի համար սահմանված տուրքի չափերը չեն փոփոխվել` մեկ գյուտի համար հեղինակը պետք է վճարի 8750 դրամ, որի հիմնական նպատակը մտավոր սեփականության իրավունքերի պաշտպանությունն է:
Ի դեպ, գործակալության պետի խոսքով, յուրաքանչյուր տարի արտոնագրի համար հայտ է ներկայացնում 200 գյուտարար, սակայն դրանց միայն փոքր տոկոսն է ներդրվում այս կամ այն արտադրությունում: Գյուտերի հիմնական մասը բնական գիտությունների ոլորտի վերաբերյալ են: 2007-ի ընթացքում ստացվել է 138 հայտ, իսկ 2006-ին` 2014 հայտ:

Право 17:36 17/01/2008
Законодательство Армении в сфере интеллектуальной собственности должно быть приведено в соответствие с европейскими стандартами. Об этом сегодня в беседе с журналистами по завершении заседания правительства сообщил начальник агентства интеллектуальной собственности при Министерстве торговли и экономического развития Армен Азизян.
По его словам, согласно действующим правовым нормам, патент выдается изобретателю в усложненном порядке, а в результате изменений будут созданы благоприятные условия для инвестиций в наукоемкие отрасли. Исходя из этого, правительство Армении на сегодняшнем заседании одобрило законопроект о внесении изменений и дополнений в законы РА "Об изобретениях, полезных моделях и промышленных образцах" и "О государственной пошлине".
Как сообщил начальник агентства, согласно предложенным изменениям, патенты будут выдаваться в упрощенном порядке сроком на 20 лет. Содержание изобретения будет оставаться в секрете в течение 18 месяцев, согласно требованиям европейских законов. Тогда как, согласно действующему законодательству Армении, агентство обязано в течение 1-2 месяцев обнародовать изобретение. "18 месяцев – достаточный срок, чтобы изобретатель определился с дальнейшей судьбой своего изобретения, а также приобрел патент за рубежом, что сейчас происходит довольно редко и не по соответствующей цене", - сказал Азизян.
Согласно измененному законодательству, требуется представить агентству доказательства, что изобретение новое и соответствует определенному уровню. Для проведения экспертизы агентство подписало договор с действующей в Москве международной организацией. Без этой экспертизы наши изобретения не будут признаваться со стороны международного сообщества. "Согласно договору, мы будем платить 10% от стоимости экспертизы. Одна экспертиза в среднем стоит 2000 долларов США" - сказал он.
Размер госпошлины за патент не изменился: за одно изобретение автор платит 8750 драмов.
По словам Азизяна, агентство в среднем в год получает 200 заявок на патент, однако очень малый процент изобретений внедряется в производство. Основная часть патентов касается естественнонаучной сферы.