ՎԵՅԿ-ԱՆ-ԶԵԵ. ՊԱՅՔԱՐԸ ԹԵԺԱՆՈՒՄ Է
«Կորուս Չեսս 2008»-ի 5-րդ փուլից հետո հայ գրոսմայստեր, օլիմպիական չեմպիոն Լևոն Արոնյանը շարունակում է գլխավորել ուժեղագույնների աղյուսակը: Այս տուրում մեր մարզիկը հանդիպել է աշխարհի գավաթակիր, հնդիկ շախմատիստ Վիշվանաթ Անանդի հետ: Դիմակայությունը ավարտվել է խաղաղ արդյունքով: Այժմ Արոնյանն իր հաշվում ունի 3.5 միավոր:
Նույնքան միավորով առաջին տեղը կիսում են Նորվեգիան ներկայացնող Մագնուս Կարլսենը և ադրբեջանցի Թեյմուր Ռաջաբովը: Նշենք, որ առաջատարների շարքում Ռաջաբովը հայտնվեց միայն 5-րդ փուլից հետո, երբ առավելության հասավ «Կորուս Չեսս»-ի նորեկ Էլյանովի նկատմամբ: Կարլսենը նույնպես ոչ ոքի է խաղացել, այս անգամ Ուկրաինան ներկայացնող Իվանչուկի հետ:
Լավագույնների եռյակին հաջորդում է աշխարհի չեմպիոն ռուսաստանցի Վլադիմիր Կրամնիկը, որն իր հաշվում ունի 3 միավոր, նույնքան միավոր ունի Պոլգարը: 6-րդ տուրում հայ գրոսմայստերը կհանդիպի Վլադիմիր Կրամնիկի հետ: Նշենք, որ 5-րդ տուրի 7 խաղերից միայն երեքում է գրանցվել արդյունավետ ելք: Մամեդյարովը առավելության է հասել Վան Վելլի, Տոպալովը Գելֆանդի նկատմամբ և Ռաջաբովը հաղթել է Էլյանովին:
Բ խմբում մրցաշարային աղյուսակը 4 միավորով միանձնյա գլխավորում է Բակրոն: Գաբրիել Սարգսյանը 2 միավորով 10-րդ հորիզոնականում է: Սլովակիայի դրոշի ներքո հանդես եկող հայ գրոսմայստեր Սերգեյ Մովսիսյանն իր ակտիվում ունի 3 միավոր և կիսում է երրորդ հորիզոնականը:
Հիշեցնենք, որ Լ. Արոնյանն «Կորուս Չեսս 2008» շախմատի աշխարհի ուժեղագույնների սուպերառաջնության գործող չեմպիոնն է: Նա միակն էր, որ ողջ մրցապայքարի ընթացքում ոչ մի պարտություն չկրեց: Նրան հաջորդում էին ադրբեջանցի Ռաջաբովը, Բուլղարիան ներկայացնող Տոպալովը և շախմատի աշխարհի չեմպիոն ռուսաստանցի Կրամնիկը:
«Կորուս Չեսս 2008»-ը մեկնարկել է հունվարի 12-ին և կշարունակվի մինչ այս ամսվա 27-ը: Այն անցկացվում է Հոլանդիայի Վեյկ-ան-Զեե բնակավայրում:

Л. Аронян в тройке лидеров в турнире в Голландии
Армянин Левон Аронян, норвежец Магнус Карлсен и азербайджанец Теймур Раджабов лидируют в традиционном шахматном турнире в голландском Вейк-ан-Зее после пяти туров, сообщает официальный сайт турнира. Каждый из них набрал по 3,5 очка.
Левон Аронян сыграл в пятом туре вничью с обладателем кубка мира Вишванатаном Анандом. Теймур Раджабов присоединился к лидирующим с начала турнира Ароняну и Карлсену только после пятого тура, одержав победу над дебютантом турнира Павлом Эльяновым.
Топалов белыми фигурами выиграл у Гельфанда. Полгар и Леко, Адамс и Крамник, Иванчук и Карлсен завершили свои партии вничью.
Вслед за тройкой лидеров идут Крамник и Полгар (по 3 очка), далее Адамс, ван Вели, Иванчук, Леко, азербайджанец Мамедьяров (по 2,5), Ананд и Топалов (по 2).
В 6 туре играют Крамник - Аронян, Раджабов - Адамс, Леко - Топалов, Карлсен - Полгар и Ананд - Иванчук.
В группе “Б” единолично лидирует Бакро. Наш гроссмейстер Габриел Саркисян занимает пока10, а выступающий за Словакию Сергей Мовсисян делит третью строчку турнирной таблицы.
В рамках шахматного фестиваля в Вейк-ан-Зее пройдет и почетный турнир, где сыграют четверо гроссмейстеров-ветеранов - Виктор Корчной (Швейцария), Лайош Портиш (Венгрия), Ян Тимман (Голландия) и Любомир Любоевич (Сербия), добивавшиеся в разные годы побед в Вейк-ан-Зее.