Տնտեսություն 13:03 21/01/2008
ՎԱՐՉԱՊԵՏ. «ՌՈՒՍԱԿԱՆ ՆԵՐԴՐՈՒՄՆԵՐԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ԻՐԱԿԱՆ ՍԵԿՏՈՐՈՒՄ ԿԱԶՄՈՒՄ ԵՆ ՕՏԱՐԵՐԿՐՅԱ ՆԵՐԴՐՈՒՄՆԵՐԻ ՄԵԿ ԵՐՈՐԴԸ»
Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածում 1991-ից մինչև 2007-ի հոկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում կատարված ռուսական ներդրումները հասնում են միլիարդ դոլարի, ինչը կազմում է Հայաստանի տնտեսության մեջ կատարված օտարերկրյա ողջ ներդրումների մեկ երրորդը: Այս մասին Երևանում անցկացվող հայ-ռուսական տնտեսական ֆորումի ժամանակ այսօր հայտարարեց հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ, Հայաստանի վարչապետ Սերժ Սարգսյանը: Նա հավելեց, որ ռուսական կապիտալը Հայաստանում «իրեն շատ հարմար է զգում»:
2007-ին Հայաստանում գործում է ռուսական կապիտալով 852 ձեռնարկատիրություն: «Մեր ոչ մեծ տնտեսության համար սա բավականին լուրջ ցուցանիշ է»,-նշեց Ս. Սարգսյանը: Վարչապետի կարծիքով, հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության խորացումը կարող է նաև նպաստել Հայաստանի տնեսության կայուն և դինամիկ զարգացմանը: Ս. Սարգսյանը հույս հայտնեց, որ ֆորումը կնպաստի ձևավորված համագործակցության ընդլայմանն ու խորացմանը, ինչպես նաև հետագա համագործակցության նոր ուղիների որոնմանը:
«Երկու երկրների միջև առկա իրավական դաշտը և առևտրատնտեսական կապերը, ինչպես նաև Ռուսաստանում հայերի մեծ համայնքը մեր գործարարներին լայն հնարավորություններ են տալիս տարբեր ոլորտներում արդյունավետ տնտեսական գործունեություն ծավալելու համար»,- նշեց Ս. Սարգսյանը: Նա նաև վստահություն հայտնեց, որ պետական չինովնիկների և գործնական հանրության հետ անմիջական կապերն այսօր ունեցած խնդիրները լուծելու լավ հնարավորություն են տալիս:
Ս. Սարգսյանը նշեց, որ Հայաստանում աճի մեծ պոտենցիալ ունեն այնպիսի բնագավառներ ինչպիսիք են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, քիմիական արդյունաբերությունը, լեռնահանքային արդյունաբերությունը և տուրիզմը: Վարչապետը հույս հայտնեց, որ այս ֆորումը կնպաստի նոր գաղափարների առաջացմանը, որոնք կվերաճեն երկու երկրների միջև երկարաժամկետ և փոխշահավետ համագործակցության:
Ֆորումին ներկա են հանձնաժողովի ռուսաստանցի համանախագահ, Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարար Իգոր Լևիտինը, Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը, Հայաստանի առևտրի և տնտեսական զարգացման նախարար Ներսես Երիցյանը, Հայաստանի զարգացման գործակալության ղեկավար Տիգրան Դավթյանը, Հայաստանի և Ռուսաստանի բիզնես հանրության ներկայացուցիչներ:

Премьер: Российские инвестиции в реальный сектор экономики составляют треть от всех иностранных
Российские инвестиции в реальный сектор экономики Армении с 1991 года по октябрь 2007 года достигают миллиарда долларов, что составляет одну треть всех иностранных инвестиций в армянской экономике. Об этом сегодня в ходе открытия армяно-российского экономического форума заявил сопредседатель армяно-российской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, премьер-министр РА Серж Саркисян. Он добавил, что российский капитал чувствует себя в РА очень комфортно.
По положению на 2007 год, в Армении действует 852 предприятия с российским капиталом. Для нашей небольшой экономики это достаточно серьезный показатель, отметил С. Саркисян. По мнению премьтера, углубление армяно-российского экономического сотрудничества может также способствовать стабильному и динамичному росту экономики РА. Премьтер выразил надежду, что форум будет способствовать расширению и углублению налаженных отношений и нахождению новых путей дальнейшего сотрудничества.
Существующие между двумя странами правовое поле и торгово-экономические связи, а также наличие большой армянской общины в России дает нашим бизнесменам широкие возможности для развертывания эффективной экономической деятельности в различных сферах, отметил С. Саркисян. Он также выразил уверенность, что непосредственные контакты между госчиновниками и предствителями делового сообщества являются хорошей возможностью для решения имеющихся сегодня проблем.
С. Саркисян отметил, что в стране существует большой потенциал роста в таких сферах, как информационные технологии, химическая промышленность, горно-рудная промышленность и туризм. Армянский премьер выразил надежду, что нынешний форум будет способствовать появлению новых инициатив, которые трасформируются в долгосрочное и взаимовыгодное сотрудничество между двумя странами.
На форуме присутствуют российский сопредседатель комиссии, министр транспорта РФ Игорь Левитин, председатель Союза армян России Ара Абрамян, министр торговли и экономразвития РА Нерсес Еритян, руководитель агенства развития РА Тигран Давтян, представители армянского и российского бизнес-собщества.