Տնտեսություն 19:38 29/01/2008
Սեպտեմբերին Մեծամորի ատոմակայանի նոր էներգաբլոկի տեխնիկա-տնտեսական հաշվարկները պատրաստ կլինեն և 2012թ. կսկսվեն երկրորդ ժամանակակից էներգաբլոկի կառուցումը: Այս մասին այսօր Մեծամորի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց վարչապետ, նախագահի թեկնածու Սերժ Սարգսյանը: «Գտնվել է 5 միլիոն դոլար: Սեպտեմբերին, ամենայն հավանականությամբ, կունենանք նոր էներգաբլոկի հաշվարկները: Ունենք գործընկեր, որը պատրաստ է գումարներ ներդնել: Հասկանալի է, որ դա մեծ հնարավորություններ կբացի մարզի և հանրապետության համար»,-նկատեց Սերժ Սարգսյանը:
«Մենք պարտավոր ենք հոգ տանել էներգետիկ անվտանգությանը: Մենք ամեն տարի ավելացնելու ենք ատոմակայանի անվտանգության համար ծախսվող միջոցները: Մենք շարունակելու ենք գործունեությունը` ատոմակայանի օգտակար գործողության գործակիցը բարձրացնելու համար»,- հայտարարեց նա` վստահեցնելով, որ ատոմակայանը դեռ մեծ հնարավորություններ ունի և այդ հնարավորությունները պետք է օգտագործել:
Նախագահի թեկնածուն, խոսելով այլ թեկնածուների կողմից տրվող խոստումների մասին, նշեց. «Դուք հնարավորություն ունեք համեմատելու մեր գործունեությունը, հնարավորություն ունեք տարբերելու, թե որն է նախընտրական խոստում և որը գործի սկիզբ: Մենք չենք թերագնահատում որևէ մեկին, մենք առաջարկում ենք մտածել և համեմատել»:
Սերժ Սարգսյանը հիշելով նախագահի թեկնածուներից մեկի այն արտահայտությունը, թե Հայաստանի պետական պարտքը ահռելի թվերի է հասել, նշեց. «Երբ նոր կառավարություն կազմեցինք, Հայաստանի արտաքին պարտքը կազմում էր ՀՆԱ-ի 49,2 տոկոսը: 2008-ի հունվարի դրությամբ մեր արտաքին պարտքը կազմում է ՀՆԱ-ի 16,9 տոկոսը: Խնդրում եմ համեմատել` երբ էր շատ Հայաստանի արտաքին պարտքը»,-առաջարկեց նախագահի թեկնածուն:
Սերժ Սարգսյանը հիշեցրեց, որ խորհրդարանական ընտրություններին ՀՀԿ-ն խոստացավ թոշակները ավելացնել 50 տոկոսով, սակայն ավելացավ 60 տոկոս, խոստացավ ավելացնել աշխատավարձերը և դրանք ավելացան, նաև սոցիալական ծախսերը աճեցին: «Մենք 2012 թվականին երկու անգամ ավելի լավ ենք ապրելու քան այսօր: Ծրագիր կազմելիս մենք նաև որոշակի թվեր ենք ներկայացրել, որոնց դուք էլ կարող եք ծանոթանալ»,-հայտնեց Սերժ Սարգսյանը: Նա կոչ արեց ամրապնդել հավատը և շարժվել դեպի բարեկեցիք Հայաստան:
Նախագահի թեկնածուն հանդիպում ունեցավ նաև Արմավիր քաղաքի բնակիչների հետ: «Մեր հիմնական նպատակներից մեկն այն է, որպեսզի Հայաստանի տարածքները հավասարաչափ զարգանան: Ես նկատի ունեմ` բարելավել կրթական օջախները, առողջապահությունը»,-իր ելույթում ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ իրենք շարունակելու են պետական օժանդակությունը: Սերժ Սարգսյանի խոսքով, 2007թ. Արմավիրում տնկվել է 3000 հեկտար այգի, ինչը խոսում է այն մասին, որ իրենց աշխատանքով կարող է վաստակել: «Մենք իհարկե պարտավոր ենք հոգ տանել այն մարդկանց մասին, ովքեր չեն աշխատում, սակայն նրանք ավելի լավ չեն ապրելու քան նրանք, ով աշխատում են»,-նշեց նախագահի թեկնածուն: Սերժ Սարգսյանը ասաց, որ իր ցանկությունն է, որպեսզի ժողովուրդը հավատա իշխանությանը և վստահի պետությանը:
Նշենք, որ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում ունեցավ Բաղրամյանի տարածաշրջանի ընտրողների, ինչպես նաև վստահված անձանց հետ:

Экономика 20:29 29/01/2008
Технико-экономическое обоснование нового энергоблока Мецаморской атомной станции Армении будет завершено к сентябрю этого года, а в 2012 году начнется строительство нового современного энергоблока. Об этом на встрече с жителями Мецамора сообщил кандидат в президенты Армении, премьер-министр Серж Саркисян.
“Это откроет большие возможности для области и республики”, - сказал он. - Мы обязаны заботиться об энергетической безопасности нашей страны. Мы год от года будем увеличивать средства, направленные на обеспечение безопасности Мецаморской атомной станции, а также продолжим нашу деятельность по повышению КПД станции”, - заявил Серж Саркисян и заверил, что “у атомной станции есть еще большие возможности и их надо использовать”.
Говоря об обещаниях, которые раздают другие кандидаты в президенты, Серж Саркисян заметил: “У вас есть возможность сравнить нашу деятельность, есть возможность различить, что является предвыборным обещанием, а что началом процесса. Мы не недооцениваем кого-либо, мы предлагаем подумать и сравнить”.
Коснувшись заявления одного из кандидатов в президенты РА о том, что государственный долг Армении достиг огромных размеров, С. Саркисян заметил, что “когда мы создали новое правительство, внешний долг Армении составлял 49.2% ВВП. По данным на январь 2008 года внешний долг составил 16.9% ВВП. Сравните, пожалуйста, когда внешний долг Армении был больше”.
Серж Саркисян напомнил, что во время парламентских выборов Республиканская партия обещала поднять пенсии на 50%, но подняла их на 60%, обещала поднять зарплаты и социальные выплаты, и выполнила обещание. “В 2012 году мы будем жить в два раза лучше, чем сейчас. При составлении программы мы представили некоторые цифры, с которыми вы можете ознакомиться”, - сообщил кандидат в президенты. Он призвал укрепить веру и двигаться вперед, к благосостоянию Армении.
Кандидат в президенты встретился также с жителями Армавира. “Одна из наших основных целей – равномерное развитие областей Армении. Я имею в виду улучшение состояния образования и здравоохранения в областях”, - сказал он.
Он заметил, что его команда продолжит политику государственной поддержки областей. По его словам, в Армавире посажено 3 тыс. гектаров садов, что говорит о том, что население может заработать своим трудом. “Мы, конечно, обязаны заботиться о тех людях, которые не работают, но они не будут жить лучше тех, кто работает”, - заметил С. Саркисян.
Кандидат в президенты заявил, что его желание заключается в том, чтобы народ верил власти и доверял государству.