Քաղաքական 16:19 29/01/2008
Այսօր կրթության և գիտության նախարարությունում փոխնախարար Արա Ավետիսյանն ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան տիկին Անդրեա Վիկտորինի գլխավորած պատվիրակությանը:
Կարևորելով եվրոպական կրթական տարածքին Հայաստանի ինտեգրման գործընթացում ԳԴՀ-ի դերը` Արա Ավետիսյանը նշել է. «Դպրոցական մակարդակում գերմաներեն լեզվի տարածումը ոչ միայն հաղորդակցման հնարավորություններ է տալիս մեր աշակերտներին, այլև` նոր հեռանկարներ ու հորիզոններ բացում նրանց հետագա ուսումնառության և գիտական ներուժի զարգացման համար»:
Դեսպանը տեղեկացրել է, որ դեսպանատունը և Գյոթեի ինստիտուտը ձեռք են բերել շուրջ 500 000 եվրո արժողությամբ գրականություն, որը կտրամադրվի Հայաստանի 20 կրթօջախներին:
Դեսպանը հայտնել է, որ գրականության տրամադրումը կսկսվի փետրվարի 12-ից Սևանի թիվ 1 դպրոցից: Անդրադառնալով աշակերտների և ուսանողների փոխանակման ծրագրերին` պատվիրակության անդամ, DAAD ծրագրերի Կովկասի և Միջին Ասիայի պատասխանատու պարոն Բրիշը նշել է, որ 1991 թվականից մինչ օրս ծրագրի շրջանակներում շուրջ հազար հայ ուսանողներ արժանացել են կրթաթոշակի և մեկամսյա դասընթացներ անցել Գերմանիայում:

Образование 17:13 29/01/2008
Посольство Германии в Армении совместно с институтом Гете предоставит двадцати образовательным учреждениям Армении литературу стоимостью 500 000 евро. Об этом сегодня на встрече с заместителем министра образования и науки Армении Ара Аветисяном сообщила посол Германии в Армении госпожа Андреа Викторин.
Подчеркнув особую роль Федеративной Республики Германии в деле интеграции Армении в европейское образовательное пространство, Ара Аветисян отметил, что “распространение немецкого языка в школах Армении дает нашим ученикам не только возможность общения, но и открывает новые перспективы и горизонты для их дальнейшего образования и развития научного потенциала”.
Касаясь программ по обмену учениками и студентами, член немецкой делегации, ответственный программы DAAD на Кавказе и в Средней Азии Бенедикт Бриш заметил, что в рамках данной программы с 1991 года около 1000 армянских студентов были удостоены стипендии и прошли месячные курсы в Германии.