«ՄԱՏԱՂԻՍ»-Ի ԳՈՐԾ. «ԶԻՆԴԱՏԱԽԱԶՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ԿՐԿԻՆ ՆԱԽԱՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆ ՉԻ ԿԱՏԱՐՎԵԼ»
«Այսօր վերջին օրն է, որ զինդատախազությունը կարող է ուղղել իր սխալները»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Հայկ Ալումյանն` անդրադառնալով «Մատաղիսի» հայտնի գործին:
Հիշեցնենք, որ 24 հատորանոց քրեական գործի նյութերը ներկայացվել էր փաստաբանին` ծանոթացման, որից հետո ժամկետ էր տրվել համապատասխան միջնորդություններով նախաքննությունը լրացնելու համար:
Ինչպես նշեց փաստաբանը, նախաքննություն, որպես այդպիսին, զինվորական դատախազությունում չի կատարվել, ուստի իրենց կողմից ներկայացվել են մի շարք միջնորդություններ, որոնք, սակայն, մերժվել են: «Վճռաբեկ դատարանը, երբ գործն ուղարկել էր լրացուցիչ քննության, մանրամասն նշել էր, թե ինչ չի արվել և ինչ է պետք անել: Դատարանի 12 կետից բաղկացած ցուցումներից, որոնց չկատարման համար էլ գործը բեկանվել էր, կատարվել է ընդամենը 3-ը, այն էլ ձևականորեն, ցույց տալու համար, թե ինչ- որ բան է արվել»,-վստահեցնում է Հայկ Ալումյանը:
Այսօր նաև վերջին օրն է, որ փաստաբաններն իրենց միջնորդությունները մերժելու համար կարող են բողոք ներկայացնել վերադաս դատախազին` զինդատախազ Արմեն Խաչատուրյանին, սակայն եթե նա էլ քննիչի հետ նույն կարծիքին եղավ, ապա գործը, այնուամենայնիվ, կգնա դատարան:
Փաստաբան Հայկ Ալումյանը կանխորոշում չի ուզում անել, բայց և այնպես նշում է. «Այս տեսակի գործերի վրա դատախազությունում միասնական մոտեցում է ձևավորվում, ու դժվար է ակնկալել, որ քննիչը կունենա մի կարծիք, իսկ նրա վերադաս դատախազը` մեկ այլ: Այն ինչ անում է քննիչը, որպես կանոն, դատախազի նախապես գծածն է»,-ասում է Հ. Ալումյանը`
համոզված, որ դատախազությունն, ի վերջո, շարունակելու է պնդել իր սխալը:
«Այնուամենայնիվ, եթե մի փոքր շանս կա, ես ուզում եմ այն օգտագործել»,-եզրափակեց փաստաբանը:
Ի դեպ նշենք, որ գործն այս անգամ կլսվի Հարավային մասնագիտացված դատարանում:
Հիշեցնենք, որ Մատաղիս»-ի զորամասում 2 զինվորների սպանության համար մեղադրվում էին նույն զորամասի 3 զինծառայողներ: Առաջին ատյանի դատարանի վճռով 15 տարվա, իսկ Վերաքննիչ դատարանի վճռով ցմահ ազատազրկման դատապարտված երիտասարդները Վճռաբեկ դատարանից ազատ արձակվեցին, իսկ գործն ուղարկվեց լրացուցիչ քննության:

Адвокаты по делу Матахиса обратились к военному прокурору
Адвокаты по делу Матахиса обратились сегодня к военному прокурору Армении Армену Хачатуряну, представив ему жалобу относительно отказа своих ходатайств. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщил адвокат Айк Алумян.
Он напомнил, что сегодня истекает срок предоставления жалоб вышестоящему прокурору. По словам адвоката, даже если мнения прокурора и следователя совпадут, дело, тем не менее, направят в суд. “Сегодня последний день, когда военная прокуратура может исправить свою ошибку”, - заметил адвокат.
Напомним, что материалы дела, состоявшего из 24 томов, были представлены адвокату для ознакомления, после чего был дан срок для дополнения следствия соответствующими ходатайствами.
По словам адвоката, предварительного следствия, как такового, военная прокуратура не проводила. В связи с этим адвокаты представили ряд ходатайств, которые, однако, не были удовлетворены.
“Направляя дело на дополнительное следствие, Кассационный суд подробно указал, что не было сделано и что надо сделать. Из 12 пунктов указаний суда, из-за неисполнения которых и было обжаловано дело, выполнено всего три, да и то, формально, только для того, чтобы показать, что что-то сделано”, - уверяет Айк Алумян.
Адвокат не пожелал делать прогнозов, но в то же время заметил, что “к подобного рода делам в прокуратуре формируется единый подход, и сложно ожидать, что мнения следователя и его вышестоящего прокурора будут разными”. “Тем не менее, если есть даже малейший шанс, я хочу его использовать”, - заявил адвокат.
Слушание дела пройдет в Южном специализированном суде.
Напомним, что трое военнослужащих воинской части Матахиса обвиняются в убийстве двух солдат той же части.
Вердиктом суда первой инстанции они были приговорены к 15 годам лишения свободы, позже Апелляционный суд приговорил их к пожизненному заключению, а Кассационный суд освободил их и направил дело на дополнительное расследование.