Տնտեսություն 16:16 31/01/2008
Կառավարության այսօրվա նիստում հավանության է արժանացել «Ներքին աուդիտի մասին» օրենքի և «Գանձապետական համակարգի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագծերը: Կառավարության նիստից հետո կայացած ճեպազրույցում այդ մասին ասաց ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարության գնումների գործընթացի կարգավորման և բյուջետային գործընթացի մեթոդաբանության վարչության պետ Կարեն Բրուտյանը:
««Ներքին աուդիտի մասին» օրենքի նախագծով երկրի հանրային հատվածում կներդրվի ներքին աուդիտի կամ կազմակերպությունների գործունեությունների գնահատման միասնական և ամբողջական համակարգ»,-ասաց Կ. Բրուտյանը: Ինչպես նշեց նա, ներքին աուդիտի նպատակը կազմակերպության գործունեության բարելավումն է: «Փորձելու ենք ոչ թե բացահայտել սխալները, այլ գնահատման, բարելավման միջոցով կանխարգելել հնարավոր թերացումները, համակարգային անճշտությունները»,-նշեց նա:
Նրա վստահեցմամբ, այդ տեսանկյունից գործող գնահատման համակարգում տեղի է ունենալու մի քանի փոփոխություններ: «Բոլոր պետական մարմիններում գործելու է ներքին աուդիտի ինքնուրույն համակարգ, որը հաշվետու է լինելու կազմակերպության ղեկավարին: Հաստատված ծրագրի շրջանակներում առնվազն երկու տարվա ընթացքում չի կարող լինել գործառույթ, որը չգնահատվի»,-ավելացրեց Կ. Բրուտյանը:
Կառավարությունն օրենքի նախագծով նախատեսել է, որ ներքին աուդիտի պաշտոն կարող է զբաղեցնել միայն ֆինանսների նախարարության կողմից համապատասխան հավաստագիր ունեցող անձինք: «Նոր համակարգում ներքին աուդիտորները գնահատելու են նաև ոչ ֆինանսական գործառույթներ, իսկ ֆինանսների նախարարությունը գնահատելու է ներքին աուդիտի համակարգի աշխատանքը»,-նշեց նա: Նրա խոսքով, այս նախագիծը փետրվարին Ստամբուլում կայացող համաշխարհային բանկի կողմից կազմակերպված անդամ երկրների ներքին աուդիտին վերաբերող խորհրդաժողովին ներկայցվելու է որպես լավագույն օրինակ այն երկրների համար, որոնք չունեն համանման օրենսդրություն:
Ինչեպս նշեց նա, «Գանձապետական համակարգի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարվել են «Ներքին աուդիտի մասին» օրենքից բխող որոշակի փոփոխությունների հիման վրա:

Правительство одобрило проект закона "О внутреннем аудите"
Правительство Армении одобрило сегодня законопроекты “О внутреннем аудите” и о внесении изменений и дополнений в закон РА “О казначейской системе”. Об этом в беседе с журналистами по завершении заседания правительства сообщил начальник управления госзакупок Министерства финансов и экономики РА Карен Брутян.
Согласно проекту закона “О внутреннем аудите”, в общественный сектор страны будет внедрена единая система внутреннего аудита или оценки деятельности организаций. Как отметил К. Брутян, цель внутреннего аудита – улучшить деятельность организаций. “Мы попытаемся не ошибки выявлять, а путем оценки предотвращать возможные упущения, системные неточности”, - сказал он.
В системе оценки будут осуществлен ряд изменений. “Во всех государственных структурах будет действовать самостоятельная система внутреннего аудита, которая будет подотчетна руководителю структуры. В рамках утвержденной программы, в течение двух лет не будет ни одной функции, которая не будет оценена”, - сказал К. Брутян.
Проект закона предусматривает, что должность внутреннего аудитора могут занять только лица, имеющие соответствующую лицензию Министерства финансов и экономики. “В новой системе внутренние аудиторы будут оценивать также нефинансовую деятельность, а Министерство финансов будет оценивать деятельность внутреннего аудита”, - заметил он.
По словам начальника управления, наш законопроект будет представлен в качестве наилучшего образца для тех стран, которые не имеют такого закона во время конференции по вопросам внутреннего аудита, организованной Всемирным банком в Стамбуле.
Как сообщил К. Брутян, изменения в законе “О казначейской системе” вытекают из некоторых положений законопроекта “О внутреннем аудите”.