ՈՐՈՇՎԵԼ Է ԱՖՐԻԿՅԱՆ ԺԱՆՏԱԽՏԻ ՓՈԽՀԱՏՈՒՑՄԱՆ ԿԱՐԳԸ
Կառավարությունը հաստատել է անասնահամաճարակների հետևանքով գյուղատնտեսական կենդանիների անկումների և հարկադիր սպանդի դեպքում սեփականատիրոջը ցուցաբերվող օժանդակության կարգը: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության և անասնաբուծության պետական տեսչության պետի տեղակալ Գևորգ Թովմասյանը:
Նրա խոսքով, հստակ որոշվել է, որ օժանդակությունը կատարվելու է դրամական միջոցներով և չի գերազանցելու հասցված վնասի չափի 75%-ը: «Հաստատվել է նաև անասնահամաճարակների հետևանքով անկում ունեցած կամ հարկադիր սպանդի ենթարկված գյուղատնտեսական կենդանիների սեփականատերերին ցուցաբերվող օժանդակության կազմակերպման ազգային հանձնաժողովի կազմը»,-նշեց Գ. Թովմասյանը: Ըստ նրա, որոշվել է նաև օժանդակության ենթակա գյուղատնտեսական կենդանիների վարակիչ հիվանդությունների ցանկը: Բացի դա, Գ. Թովմասյանի խոսքով, մարզերում գործելու են աշխատանքները վերահսկող հատուկ հանձնաժողովներ:
Նշենք, որ օժանդակության կազմակերպման ազգային հանձնաժողովի նախագահ է նշանակվել հանրապետության փոխվարչապետ, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար Հովիկ Աբրահամյանը: Վերջինիս հանձնարարվել է` 15-օրյա ժամկետում հաստատել հանձնաժողովի անհատական կազմը և օրինակելի կանոնադրությունը:

Правительство компенсирует ущерб фермеров в случае падежа домашнего скота
Правительство Армении утвердило порядок оказания помощи фермерам в случае падежа и принудительного забоя домашнего скота при эпидемиях. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил заместитель начальника зооветеринарной инспекции министерства сельского хозяйства РА Геворк Товмасян.
По его словам, помощь будет предоставлена в виде денежных компенсаций в размере, не превышающем 75% нанесенного ущерба. “Утвержден состав национальной комиссии по организации помощи владельцам истребленного скота”, - сообщил Г. Товмасян. Определен также список эпидемических болезней скота, при которых владельцам надлежит выделить помощь. Кроме этого, в областях будут сформированы комиссии по осуществлению контроля за этими работами.
Председателем национальной комиссии по организации помощи назначен вице-премьер, министр территориального управления РА Овик Абрамян. Ему поручено в течение 15 дней утвердить состав комиссии и ее устав.