Տնտեսություն 15:58 05/02/2008
Նախորդ տարի Հայաստան է ժամանել 510 հազ. զբոսաշրջիկ, որը 33 տոկոսով ալելին է 2006 թվականին այցելած զբոսաշրջիկների թվից: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց առևտրի և տնտեսական զարգացման նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը:
Նա հայտնեց, որ եթե 2000 թվականին կարելի էր մատների վրա հաշվել զբոսաշրջիկների համար նախատեսված հյուրանոցները, ապա այսօր Հայաստանում կա մոտ 70 հյուրանոց, որից 35-ը գտնվում են Երևանում: «Մի քանի տարի առաջ մենք հյուրանոց չունեինք, սակայն այսօր մենք մտածում են զբոսաշրջիկներին մատուցված ծառայությունների որակի մասին»,- հավելեց նա:
Վարչության պետի խոսքով, այսօր Հայաստանը, որպես տուրիստական կենտրոն, բավականին ակտիվորեն է ներկայացվում միջազգային շուկայում, որը իր դրական ազդեցությունն է թողնում զբոսաշրջության զարգացման վրա:
Նա տեղեկացրեց, որ դեռևս 2000 թվականին է ընդունվել զբոսաշրջության զարգացման մասին հայեցակարգ, ըստ որի մշակվել են և այժմ էլ մշակվում են մեխանիզմներ, որպեսզի օգտագործենք և լավ պահպանենք Հայաստանի ռեսուրսները և դրանց շնորհիվ կարողանանք եկամուտներ ստանալ:
Մ. Ապրեսյանը վստահեցրեց, որ այսօր էկոտուրիզմի զարգացման մակարդակը բավարարից բարձր է, սակայն դեռ շատ անելիքներ կան, որ այն դառնա գերազանց: «Հայաստանը նախևառաջ պետք է աջակցի բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությունը էկոտուրիզմի զարգացման ոլորտում»,- հավելեց նա:

Экономика 16:43 05/02/2008
Армению в 2007 году посетило 510 тысяч туристов, и это на 33% процента превосходит показатель 2006 года. Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщил начальник управления туризма Министерства торговли и экономического развития Мехак Апресян.
Он сообщил, что если в 2000 году в Армении можно было на пальцах сосчитать число гостиниц, способных принять туристов, то сегодня в Армении есть около 70 гостиниц, 35 из которых находятся в Ереване. “Несколько лет назад у нас просто не было гостиниц, а сегодня мы уже думаем о качестве обслуживания туристов”, - сказал он.
По словам нашего собеседника, сегодня Армения довольно активно выступает на международном рынке как туристический центр. Концепция равития туризма в Армении была принята еще в 2000 году, согласно которой были разработаны и еще разрабытавются механизмы по использованию и охране ресурсов Армении и получения с этого прибыли.
М. Апресян заверил, что уровень развития эко-туризма в Армении сегодня выше удовлетворительного, однако еще очень многое надо сделать, чтобы довести его до отличного. “Армения в первую очередь должна содействовать участию всех заинтересованных в развитии эко-туризма сторон”, - добавил он.