Տնտեսություն 12:45 07/02/2008
Հայաստանի հյուրանոցների միությունը փետրվար-ապրիլ ամիսներին առաջին անգամ իրականացնելու է միջազգային չափանիշներին համապատասխան հյուրանոցների անձնակազմի վերապատրաստման դասընթացների ծրագիր: Դասընթացները վարելու են այս տարի փետրվարին անցկացված հյուրանոցային անձնակազմի վերապատրաստման դասընթացից հետո հավաստագրված դասընթացավարները:
Հայաստանի հյուրանոցների միության նախագահ Հակոբ Հակոբյանի տեղեկացմամբ, այս ծրագիրը աննախադեպ նախաձեռնություն է Հայաստանի հյուրընկալության ոլորտի համար: «Մեր դասընթացավարները գերազանց տիրապետում են ուսուցման մեթոդաբանությանը: Սա միջազգային փորձին ծանոթանալու և այն որդեգրելու հիանալի հնարավորություն է` ոչ միայն Երևանի, այլև` մարզերի հյուրանոցների համար»,- նշեց նա:
«Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» ծրագրի ղեկավար Ալեքսանդր Հեյլի խոսքով, այսօր Հայաստանում այլ երկրների հետ համեմատած հյուրանոցները շատ թանկ են, դրա համար պետք է հյուրանոցի անձնակազմը կարողանա լավ որակով սպասարկել հաճախորդին: «Հայաստանում սպասարկման բարձր գինը և որակը իրար չեն համապատասխանում: Կարծում եմ, որ այս դասընթացը կօգնի, որ մեր հյուրանոցները լավ որակի սպասարկում մատուցեն», հավելեց նա:
Ալեքսանդր Հեյլը նշեց, որ վերապատրաստման ծրագիրն ընդգրկելու է բաժնի հավաստագրված դասընթացավարի վերապատրաստում, ընդունարանի կառավարում, սննդի կառավարում, սենյակների մաքրման և հարդարման կառավարման դասընթացներ:
Նշենք, որ այս ծրագրին աջակցում են Ամերիկայի հյուրանոցների և կացարանների ասոցիացիայի կրթական ինստիտուտը, ինչպես նաև ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» ծրագիրը:

PRICES AND SERVICE OF HOTELS IN ARMENIA DO NOT CORRESPOND WITH EACH OTHER
The Union of the Armenian Hotels has been conducting trainings for hotel staff in the course of February-April. The trainings will be conducted by trainees who have received certification during February trainings.
The chairman of the Union of the Armenian Hotels informed that the project is unprecedented in the sphere of Armenia’s hospitality. “Our trainers have an excellent command of the methodology. This is an excellent chance to learn about the international experience not only for Yerevan hotels but also those in the regions,” he mentioned.
In the words of Alexander Hail, project manager of “Competitive private sector in Armenia” project, today hotels are very expensive in Armenia as compared with other countries. That is why the hotel personnel must be able to provide quality service to the customers. “The pay for the service is high and the quality does not correspond with the price. I believe that the trainings will help our hotels to provide quality service,” he said.