ՕՏԱՐԵՐԿՐՅԱ ՆԵՐԴՐՈՒՄՆԵՐԸ ՀՆԱՐԱՎՈՐ ԵՆ ԴԱՐՁԵԼ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՈՒ ՎԱՐՉԱՊԵՏԻ ԱՆՁՆԱԿԱՆ ՋԱՆՔԵՐԻ ՇՆՈՐՀԻՎ
«Այս տարվա հունվարի 28-ին Կապանի հանքի գլխավոր տնօրեն է նշանակվել պարոն Ռոբերտ Ֆալետան: Ստանձնելով սույն պաշտոնը նա պատասխանատու կլինի ընկերության հանքերի և վարչական աշխատանքների ղեկավարման համար»: Այս մասին տեղեկացնում են «Դինո Գոլդ Մայնինգ» ընկերությունից: Նորանշանակ գլխավոր տնօրենն, ըստ ընկերության, ունի ավելի քան 35 տարվա աշխատանքի փորձ հանքարդյունաբերության բնագավառում:
Նա մասնագիտությամբ հանքային ինժեներ է, աշխատել է ստորգետնյա և բաց հանքերում` ԱՄՆ-ում, Ինդոնեզիայում, Ռուսաստանում: 1997թ.-ից Ռոբերտ Ֆալետան բնակվել է Ռուսաստանում: Սկսելով գործունեությունը «Քինրոս Գոլդ» ընկերությունում, նա հետագայում զբաղեցրել է բազմաթիվ պաշտոններ, որոնցից անենանշանակալիցը եղել է «Օմոլոն Գոլդ» հանքարդյունահանող ընկերության գլխավոր տնօրենի պաշտոնը` 2005թ.: Մինչ Կապանի հանքում գլխավոր տնօրենի պարտականությունները ստանձնելը պարոն Ֆալետան հանդիսանում էր «Օզերնի» լեռնահարստացման կոմբինատի` «Լունդին Մայնինգի» և «MBC»/Մետրոպոլ/ Ռուսաստանյան գործընկերներ ընկերության համատեղ ձեռնարկության գլխավոր տնօրենը:
«Պարոն Ֆալետայի նշանակումը «Դինո Գոլդ Մայնինգի» այս պատասխանատու պաշտոնում ևս մեկ անգամ ապացուցում է ընկերության սեփականատերերի մտադրությունը` շարունակել Հայաստանում կայուն ներդրումային ծրագրերի իրականացումը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Միևնույն ժամանակ ընկերությունից հայտնում են, որ Հայաստանի գործող նախագահի և վարչապետի հետ անմիջական շփումների արդյունքում համոզվել են, որ նրանց անձնական ջանքերի շնորհիվ է բարենպաստ միջավայր ստեղծվել օտարերկրյա ներդրումների իրականացման համար: Ընկերությունում հավատացած են, որ երկրի բարձրագույն ղեկավարությունը կշարունակի Հայաստանում կայունության ապահովման գործընթացը, ինչն իր հերթին բարերար ազդեցություն կունենա օտարերկրյա ներդրողների համար` երկարատև և ֆինանսապես կայուն գործունեություն ծավալելու համար: Իսկ դա էլ արդեն կնպաստի մի շարք համայնքների զարգացմանը, որպիսի ցանկություն և ձգտում մենք նկատել ենք երկրի բարձրագույն ղեկավարության մոտ:
Հիշեցնենք, որ «Դանդի Փրեշըս Մեթալս» ընկերությունը միջազգային հանքարդյունահանող ընկերություն է, որի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Կանադայում: Ընկերությունը զբաղվում է թանկարժեք մետաղների հանքարդյունահանմամբ, ձեռքբերմամբ, հետազոտմամբ և մշակմամբ: Նրա ընդհանուր բաժնետոմսերը և բաժնետոմսերի գնման երաշխիքային փաստաթղթերը( նիշը`DPM; DPM; WT) գնվում և վաճառվում են Տորոնտոյի արժեթղթերի բորսայում:
Ներկայումս «Դանդի Փրեշըս Մեթալսը» Բուլղարիայում իրականացնում է ոսկու և պղնձի խտանյութի արտադրման «Չելոփեչ Մայն» և հանքարդյունահանման «Կրումովգրադ Գոլդ» նախագծերը, ինչպես նաև շահագործում է Հայաստանի հարավում գտնվող ոսկու, պղնձի և ցինկի խտանյութերի արտահանման Կապանի հանքի 95 տոկոսը: Ի լրումն, ԴՓՄ-ը հետազոտման և շահագործման համաձայնագրեր ունի Սերբիայի ոսկու, պղնձի և արծաթի արդյունահանման խոշորագույն շրջաններում: Ընկերությանն է պատկանում նաև «Բեք Ռիվեր» ոսկու հետազոտման նախագիծը, որը գտնվում է Նունավուտում (Կանադա):

Экономика 16:29 13/02/2008
28 января 2008 года генеральным директором Капанского рудника назначен Роберт Фалета. Вступив в должность, он отвечает за рудники и административное управление компании, сообщают в компании “Дино Голд Майнинг”.
Новый исполнительный директор имеет 35-летний трудовой опыт в горнодобывающей промышленности. По специальности он горный инженер, работал в подземных и открытых рудниках в США, Индонезии, России. С1997 года Роберт Фалета живет в России. Начав свою деятельность в компании “Кинрос Голд”, он затем занимал различные должности, наиболее значительной из них была должность генерального директора горнодобывающей компании “Омолон Голд” в 2005 году. До вступления в должность в Капане Роберт Фалета занимал пост генерального директора совместного предприятия российских партнеров “Лундинг Майнинг” и MBC.
“Назначение господина Фалета на этот ответственный пост компании “Дино Голд Майнинг” еще раз подтверждает намерение владельцев компании продолжить в Армении реализацию стабильной инвестиционной программы”, - сказано в сообщении.
В то же время в компании говорят, что в ходе непосредственных контактов с президентом страны и премьер-министром они убедились, что благоприятная среда для иностранных инвестиций в Армении создана благодаря их личным усилиям. В компании уверены, что высшее руководство страны продолжит процесс обеспечения стабильности в Армении, что в свою очередь окажет благоприятное воздействие на иностранных инвесторов для долгосрочной и финансово стабильной деятельности. Это, в свою очередь, будет содействовать развитию ряда общин, к чему стремится высшее руководство страны.
Напомним, что “Данди Прешес Металс” (ДПМ) – международная горнодобывающая компания, головной офис которой находится в Канаде. Акции компании и гарантийные документы по приобретению акций (DPM; DPM.WT) продаются и покупаются на бирже ценных бумаг Торонто.
Бизнес-цели ДПМ в Армении и во всем мире – это реализация долгосрочных и требующих малых расходов программ по нахождению, приобретению, финансированию и эксплуатации золотых рудников, содействие отдельным горнодобывающим компаниям, обеспечение необходимого капитала при помощи стратегических инвестиций.
Компания осуществляет в Болгарии проект по производству концентрата меди и золота “Челопеч Майн” и горнодобывающий проект “Крумовград Голд”, а также эксплуатирует 80% Капанского рудника по добыче концентрата золота, меди и цинка. ДПМ подписала соглашения об исследовании и эксплуатации золотых, медных и серебряных рудников в крупнейших горнодобывающих районах Сербии. Компании принадлежит также проект исследования по добыче золота “Бек Ривер” в Нунавуте в Канаде.