ՕՏԱՐԵՐԿՐՅԱ ՆԵՐԴՐՈՒՄՆԵՐԸ ՀՆԱՐԱՎՈՐ ԵՆ ԴԱՐՁԵԼ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՈՒ ՎԱՐՉԱՊԵՏԻ ԱՆՁՆԱԿԱՆ ՋԱՆՔԵՐԻ ՇՆՈՐՀԻՎ
«Այս տարվա հունվարի 28-ին Կապանի հանքի գլխավոր տնօրեն է նշանակվել պարոն Ռոբերտ Ֆալետան: Ստանձնելով սույն պաշտոնը նա պատասխանատու կլինի ընկերության հանքերի և վարչական աշխատանքների ղեկավարման համար»: Այս մասին տեղեկացնում են «Դինո Գոլդ Մայնինգ» ընկերությունից: Նորանշանակ գլխավոր տնօրենն, ըստ ընկերության, ունի ավելի քան 35 տարվա աշխատանքի փորձ հանքարդյունաբերության բնագավառում:
Նա մասնագիտությամբ հանքային ինժեներ է, աշխատել է ստորգետնյա և բաց հանքերում` ԱՄՆ-ում, Ինդոնեզիայում, Ռուսաստանում: 1997թ.-ից Ռոբերտ Ֆալետան բնակվել է Ռուսաստանում: Սկսելով գործունեությունը «Քինրոս Գոլդ» ընկերությունում, նա հետագայում զբաղեցրել է բազմաթիվ պաշտոններ, որոնցից անենանշանակալիցը եղել է «Օմոլոն Գոլդ» հանքարդյունահանող ընկերության գլխավոր տնօրենի պաշտոնը` 2005թ.: Մինչ Կապանի հանքում գլխավոր տնօրենի պարտականությունները ստանձնելը պարոն Ֆալետան հանդիսանում էր «Օզերնի» լեռնահարստացման կոմբինատի` «Լունդին Մայնինգի» և «MBC»/Մետրոպոլ/ Ռուսաստանյան գործընկերներ ընկերության համատեղ ձեռնարկության գլխավոր տնօրենը:
«Պարոն Ֆալետայի նշանակումը «Դինո Գոլդ Մայնինգի» այս պատասխանատու պաշտոնում ևս մեկ անգամ ապացուցում է ընկերության սեփականատերերի մտադրությունը` շարունակել Հայաստանում կայուն ներդրումային ծրագրերի իրականացումը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Միևնույն ժամանակ ընկերությունից հայտնում են, որ Հայաստանի գործող նախագահի և վարչապետի հետ անմիջական շփումների արդյունքում համոզվել են, որ նրանց անձնական ջանքերի շնորհիվ է բարենպաստ միջավայր ստեղծվել օտարերկրյա ներդրումների իրականացման համար: Ընկերությունում հավատացած են, որ երկրի բարձրագույն ղեկավարությունը կշարունակի Հայաստանում կայունության ապահովման գործընթացը, ինչն իր հերթին բարերար ազդեցություն կունենա օտարերկրյա ներդրողների համար` երկարատև և ֆինանսապես կայուն գործունեություն ծավալելու համար: Իսկ դա էլ արդեն կնպաստի մի շարք համայնքների զարգացմանը, որպիսի ցանկություն և ձգտում մենք նկատել ենք երկրի բարձրագույն ղեկավարության մոտ:
Հիշեցնենք, որ «Դանդի Փրեշըս Մեթալս» ընկերությունը միջազգային հանքարդյունահանող ընկերություն է, որի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Կանադայում: Ընկերությունը զբաղվում է թանկարժեք մետաղների հանքարդյունահանմամբ, ձեռքբերմամբ, հետազոտմամբ և մշակմամբ: Նրա ընդհանուր բաժնետոմսերը և բաժնետոմսերի գնման երաշխիքային փաստաթղթերը( նիշը`DPM; DPM; WT) գնվում և վաճառվում են Տորոնտոյի արժեթղթերի բորսայում:
Ներկայումս «Դանդի Փրեշըս Մեթալսը» Բուլղարիայում իրականացնում է ոսկու և պղնձի խտանյութի արտադրման «Չելոփեչ Մայն» և հանքարդյունահանման «Կրումովգրադ Գոլդ» նախագծերը, ինչպես նաև շահագործում է Հայաստանի հարավում գտնվող ոսկու, պղնձի և ցինկի խտանյութերի արտահանման Կապանի հանքի 95 տոկոսը: Ի լրումն, ԴՓՄ-ը հետազոտման և շահագործման համաձայնագրեր ունի Սերբիայի ոսկու, պղնձի և արծաթի արդյունահանման խոշորագույն շրջաններում: Ընկերությանն է պատկանում նաև «Բեք Ռիվեր» ոսկու հետազոտման նախագիծը, որը գտնվում է Նունավուտում (Կանադա):

Economy 15:32 13/02/2008
“Deno Gold Mining” CJSC announced in its press release that Robert Falletta was assigned as the general manager of Kapan Mining. Falletta is responsible for the managing and the administrative part of the company’s work. Below is presented the press release:
“Deno Gold Mining Company CJSC is pleased to announce the appointment of Mr. Robert Falletta as General Manager of Kapan Mine as of 28 January 2008. He will be responsible for managing the work on the mine as well as the administrative part.
Robert Faletta brings over 35 years of mining experience to his new role. He is a professional mining engineer and has held increasingly senior roles in both underground and open pit operations in a variety of countries including the United States, Indonesia and Russia. Since 1997, Mr. Falletta has been based in Russia. Originally working with Kinross Gold Corporation, he thereafter held a variety of positions culminating with his appointment as General Director of Omolon Gold in 2005. Before assuming his position with the Deno Gold Mining Robert Faletta held a position of General Director of Ozerniy GOK - a joint venture between Lundin Mining and MBC/Metropol/Russian Partners.
Appointment of Mr. Faletta to this responsible position at Deno Gold Mining Company once again proves serious intention its owners to continue implementation of sustainable investment programs in Armenia.
At the same time we inform that as a result of direct meetings with the President and the Prime-Minister of Armenia we have become assured it was due to their personal efforts that favorable climate for foreign investment has been established in Armenia. We are convinced that the authorities of the country will continue the process of securing stability in Armenia, which, in turn, will positively affect the foreign investors to implement long-term and financially stable activities. This, in its turn, will aid in development of a number of communities – the desire and aspiration of the authorities of the country for this has been clearly noted by us.
Deno Gold Mining CJSC is 95 % owned by Dundee Precious Metals (Canada).
Dundee Precious Metals is an international mining company, headquartered in Canada. The company mines precious metals, acquires, researches and processes them. The company’s shares (Symbol: DPM; DPM.WT) are traded at the Toronto stock exchange. Currently, Dundee Precious Metals is implementing gold and copper concentrate production Chelopech Mine and Krumovgrad Gold mining projects in Bulgaria, as well as exploits 95 per cent of Kapan gold, copper and zinc mine on the South of Armenia to produce concentrates. In addition to this, DPM has research and exploitation agreements in the largest gold, copper and silver production areas in Serbia. The company owns Back River gold research project, located at Nunavut (Canada)”.