Հասարակություն 13:02 14/02/2008
Երևան-Մինսկ չվերթն իրականացնող «Բելավիա» ավիաընկերության ինքնաթիռի վթարի կապակցությամբ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր հրավիրել է արտակարգ խորհրդակցություն, որին մասնակցել են Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը, գլխավոր դատախազը, ոստիկանության, ազգային անվտանգության ծառայության, քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության ղեկավարները, արտաքին գործերի փոխնախարարը:
Նախագահի մամլո գրասենյակի հաղորդմամբ, քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետը ներկայացրել է ինքնաթիռի վթարի հետ կապված մանրամասները` նշելով, որ Երևանի ժամանակով 4.15 րոպեին «Բելավիա» ավիաընկերությանը պատկանող կանադական արտադրության SRJ-100 տիպի ինքնաթիռը Երևան-Մինսկ չվերթն իրականացնելիս ձախ թևով թեքվել է, հարվածել թռիչքուղուն, որից հետո ինքնաթիռում հրդեհ է բռնկվել:
Ավիացիոն անվտանգության ծառայության և հրշեջների օպերատիվ գործողությունների շնորհիվ հաջողվել է 18 ուղևորներին և անձնակազմի 3 անդամներին շատ արագ էվակուացնել: Օդանավակայանում առաջին բուժօգնությունը ստանալուց հետո նրանք տեղափոխվել են հիվանդանոց: Ուղևորներից 6-ը ստացել են թեթև վնասվածքներ, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Հանրապետության նախագահը առողջապահության նախարարին հանձնարարել է զբաղվել տուժածների բուժօգնության հետ կապված հարցերով: Իրավապահ մարմիններին հանձնարարվել է ավիացիոն ծառայությունների հետ միասին հետաքննության իրականացնել:
Վթարի պատճառների վերաբերյալ քննություն կկազմակերպվի նաև Միջպետական ավիացիոն կոմիտեի հետ, որի կմասնակցեն Բելառուի և Կանադայի ներկայացուցիչները:

Society 14:31 14/02/2008
Today the president of the Republic of Armenia Robert Kocharyan called an urgent meeting with the leader of president’s administration, the chief prosecutor, the heads of police station, national security, and the department of civil aviation, and the deputies of foerign affairs connected with the aircraft accident of Yerevan-Minsk flight. The airplane crafted belonged to “Belavia” company.
According to the press and public relations department of the president’s administration, the head of the civil aviation department presented the accident details to the president. He said that the accident happened at 4:15 at night; the Canadian airplane belonged to “Belavia” company. The airplane did not manage to start the complete flight when it turned down on its left side and a fire started.
The security service and fire brigade managed to take out the 18 passengers and 3 staff members. There are no fatalities. The passengers got the first medical treatment and went hope. Six of them are in hospital, but there are no life treats to them.
The president gave an order to the minister of health to make appropriate arrangements to take care of the injured. He also ordered to start an investigation with inter-state aviation committee with the participation of Belarus and Canadian representatives.