Հասարակություն 13:02 14/02/2008
Երևան-Մինսկ չվերթն իրականացնող «Բելավիա» ավիաընկերության ինքնաթիռի վթարի կապակցությամբ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր հրավիրել է արտակարգ խորհրդակցություն, որին մասնակցել են Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը, գլխավոր դատախազը, ոստիկանության, ազգային անվտանգության ծառայության, քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության ղեկավարները, արտաքին գործերի փոխնախարարը:
Նախագահի մամլո գրասենյակի հաղորդմամբ, քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետը ներկայացրել է ինքնաթիռի վթարի հետ կապված մանրամասները` նշելով, որ Երևանի ժամանակով 4.15 րոպեին «Բելավիա» ավիաընկերությանը պատկանող կանադական արտադրության SRJ-100 տիպի ինքնաթիռը Երևան-Մինսկ չվերթն իրականացնելիս ձախ թևով թեքվել է, հարվածել թռիչքուղուն, որից հետո ինքնաթիռում հրդեհ է բռնկվել:
Ավիացիոն անվտանգության ծառայության և հրշեջների օպերատիվ գործողությունների շնորհիվ հաջողվել է 18 ուղևորներին և անձնակազմի 3 անդամներին շատ արագ էվակուացնել: Օդանավակայանում առաջին բուժօգնությունը ստանալուց հետո նրանք տեղափոխվել են հիվանդանոց: Ուղևորներից 6-ը ստացել են թեթև վնասվածքներ, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Հանրապետության նախագահը առողջապահության նախարարին հանձնարարել է զբաղվել տուժածների բուժօգնության հետ կապված հարցերով: Իրավապահ մարմիններին հանձնարարվել է ավիացիոն ծառայությունների հետ միասին հետաքննության իրականացնել:
Վթարի պատճառների վերաբերյալ քննություն կկազմակերպվի նաև Միջպետական ավիացիոն կոմիտեի հետ, որի կմասնակցեն Բելառուի և Կանադայի ներկայացուցիչները:

Общество 13:34 14/02/2008
Президент Армении Роберт Кочарян провел сегодня экстренное совещание в связи с аварией самолета авиакомпании “Белавиа”, выполнявшего рейс Ереван-Минск. Как сообщает пресс-служба президента, в совещании приняли участие руководитель аппарата президента, генеральный прокурор, руководители полиции, Cлужбы национальной безопасности и главного управления гражданской авиации, заместитель министра иностранных дел.
Начальник главного управления гражданской авиации Артем Мовсесян представил подробности аварии самолета, рассказав, что в 4.15 по местному времени самолет канадского производства SRJ-100 при совершении рейса Ереван-Минск на взлете накренился влево, ударился о взлетную полосу, после чего в самолете начался пожар.
Благодаря оперативным действиям авиационной службы безопасности удалось срочно эвакуировать 18 пассажиров и 3 членов экипажа самолета. После получения первой медицинской помощи в аэропорту, пострадавшие были госпитализированы. 6 пассажиров получили легкие повреждения, их жизни ничего не угрожает.
Президент республики дал распоряжение министру здравоохранения держать под контролем вопросы, связанные с предоставлением медицинской помощи пострадавшим.
Правоохранительным органам дано распоряжение провести расследование вместе с авиационными службами.
Расследование причин аварии будет вестись совместно с Международным авиационным комитетом, в нем примут участие представители Беларуси и Канады.