Մշակույթ 14:43 10/03/2008
«Նախորդ տարվա ընթացքում պետության կողմից աջակցություն է ստացել քսանութ բեմադրություն, որից քսանհինգը հանձնված է»,-այսօրվա ասուլիսում ասաց մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Նրա խոսքով, նախարարությունը ստեղծագործելու հնարավորություն է տվել այն բոլոր ռեժիսորներին, ովքեր դիմել են իրենց կառույցին:
Նախարարի խոսքով, 2007թ. հագեցած է եղել թատերական փառատոններով՝ «ԱՐՄՄՈՆՈ», «Նռան հատիկ», «Հայ ֆեստ» և այլն: «Վեց թատրոններ մասնակցել են միջազգային փառատոնների: Այս տարի մենք ընտրել ենք կոնկրետ փառատոններ, որին պետք է մասնակցենք»,-նշեց Հ. Պողոսյանը:
Մշակույթի նախարարը նշեց, որ դրամատուրգիայի ստեղծագործություններ գնելու համար պետության կողմից տրամադրվող գումարն այս տարի նախորդի համեմատ հինգ անգամ ավելացել է՝ դառնալով 2.5 մլն դրամ:
«Թատերական ներկայացումների համար պետության կողմից տրվել է քսան միլիոն դրամ, որի մեջ չեն մտնում այն պետպատվերները, որոնք տրված են Սունդուկյանի անվան թատրոնին՝ հինգ մլն դրամ, Օպերայի և բալետի պետական ակադեմիական թատրոնին՝ քառասունյոթ միլիոն դրամ»,-մանրամասնեց մշակույթի նախարարը:

Государство потратилось на 28 спектаклей
За прошлый год в Армении государственное финансирование получили 28 спектаклей, 25 из которых уже готовы. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщила министр культуры Армении Асмик Погосян. По ее словам ведомство предоставило возможность осуществить постановки всем тем режиссерам, кто обратился в соответствующую структуру.
По словам министра, 2007 год был насыщен театральными фестивалями: «Арммоно», «Гранатовое зернышко», «Айфест» и другие. «Шесть театров страны приняли участие в международных фестивалях. В этом году мы также избрали ряд фестивалей, в которых примем участие», - сообщила А. Погосян.
По словам, министра, средства, выделяемые государством на приобретение драматургии, в этом году по сравнению с прошлым годом увеличились в пять раз и составили 2,5 млн драмов.
«Государство выделило в этом году 20 млн драмов на постановку театральных спектаклей. В эту сумму не включены те средства, которые выделены отдельно Национальному академическому тетару им. Г. Сундукяна, – 5 млн драмов, и Национальному театру Оперы и балета, – 47 млн. драмов», - сообщила А. Погосян.