Քաղաքական 19:15 26/03/2008
Նորընտիր նախագահ, առայժմ վարչապետ Սերժ Սարգսյանի ապրիլի 9-ին նախատեսված երդման արարողությունից հետո Հայաստանի Սահմանադրության 55 հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն, կառավարությունն հրաժարական պետք է ներկայացնի: Բնականաբար, սրան հետևելու է նոր կառավարության ձևավորումը:
Վերջին քաղաքական զարգացումներից հետո նոր կառավարության ձևավորումը դարձել է ներքաղաքական գլխավոր ինտրիգը: Վստահաբար կարելի է ասել, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը քաղաքական իշխանությունը կոնսոլիդացնելու հնարավորություն կստանա միայն այն բանից հետո, երբ նոր կառավարությունը հասարակության լայն շերտերում վստահություն վայելի և, միևնույն ժամանակ, դուրս չգա նախագահի քաղաքական վերահսկողության տիրույթից: Այս պարագայում արդեն շատ բան կախված է լինելու վարչապետի ֆիգուրից: Փորձենք հասկանալ, թե մամուլում շրջանառվող հնարավոր թեկնածուներից յուրաքանչյուրը որքանով է համապատասխանում քաղաքական պահանջներին:
Վերջին շաբաթների ընթացքում հնարավոր վարչապետների ցանկը բավականին լրամշակվել է. քվեարկությունից հետո և ընդհուպ մինչև Սերժ Սարգսյանի՝ տնտեսագիտության համալսարանում ուսանողների հետ ունեցած հանդիպումը, վարչապետի պաշտոնի ամենահավանական թեկնածու էր համարվում Ռոբերտ Քոչարյանը: Այնուհետև, մարտի մեկին հաջորդող շաբաթվա ընթացքում շրջանառության մեջ դրվեց Վահան Հովհաննիսյանի անունը, հետագայում սկսեցին խոսել Հովիկ Աբրահամյանի, երկու Կարեն Կարապետյանների, Տիգրան Սարգսյանի, Ռուբեն Վարդանյանի, և նույնիսկ` Տիգրան Թորոսյանի թեկնածությունների մասին:
Փորձենք հակիրճ անդրադառնալ նրանցից յուրաքանչյուրին:
Ռոբերտ Քոչարյանի մասին արդեն իսկ նշվեց: Հիշեցնենք, որ գործող նախագահն ինքն է բացառել նման տարբերակը: Համենայնդեպս` մինչև «ժամանակավոր դադարի» ավարտը:
ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Վահան Հովհաննիսյանի թեկնածությունը լրատվամիջոցների շրջանակներում անգամ լուրջ արձագանքի չի արժանանում: Նույնիսկ կարծիք կա, որ այս լուրը շրջանառության մեջ է դրվել հենց դաշնակցության կողմից: Խնդիրն այն է, որ առկա քաղաքական դասավորվածությունն ամենևին չի ենթադրում նման տարբերակ: Դժվար է գտնել մի փաստարկ, որը կխոսեր քառակողմ կոալիցիայում կոալիցիոն թիվ մեկ պաշտոնը երրորդ կամ չորրորդ ներկայացվածությունն ունեցող ուժին տրամադրելու օգտին: Դա տրամաբանությունից դուրս է: Այս տարբերակը թերևս ցանկությունների ոլորտից է, այլ ոչ՝  հնարավորի:
Գրեթե նույնը կարելի է ասել Տիգրան Թորոսյանի պարագայում: Այս դեպքում ևս բացառված չէ, որ նշանակման մասին լուրը շրջանառության մեջ է դրվում նրա շրջապատի կողմից: Սակայն, ի տարբերություն Վահան Հովհաննիսյանի, որոշակի հանգամանքներում Տիգրան Թորոսյանը հնարավոր է դառնա «անցումային վարչապետ», քանզի նրա թեկնածությունը, ըստ էության, մերժելի չէ ոչ Սերժ Սարգսյանի, ոչ էլ հատկապես Ռոբերտ Քոչարյանի շրջապատի համար:
«ՀայՌուսԳազարդ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն և մարտի 22-ից «Առէքսիմբանկի» խորհրդի նախագահ Կարեն Կարապետյանը թեև քաղաքական փորձ չունի, բայց տնտեսական էլիտայում նա հայտնի է որպես լավ մենեջեր: Թեև երիտասարդ է, սակայն հայկական վերնախավում լուրջ դիրքեր ունի: Լրագրողների հետ սակավաթիվ հանդիպումների ժամանակ թողել է բանիմաց, շփվող, խարիզմատիկ անձնավորության տպավորություն: Սրան գումարենք այն, որ Կարեն Կարապետյանը սերտ կապեր ունի ռուսական «Գազպրոմի», հետևաբար նաև` ռուսական տնտեսական ու քաղաքական վերնախավի հետ: Սա անշուշտ դրական գործոն է, բայց արի ու տես, որ ոչ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու դեպքում. ամենևին չի բացառվում, որ զարգացումների ինչ-որ փուլում, հետևում ունենալով հիշյալ կառույցների ու անձանց աջակցությունը, Կարեն Կարապետյանը կկարողանա ինքնուրույն քաղաքական գիծ տանել: Իսկ սա արդեն դուրս է «նախատեսված» «ոչ քաղաքականացված» և «տեխնիկական վարչապետ» նախագծի տրամաբանությունից:
Վերը նշվածը վերաբերում է նաև ռուսական «Տրոյկա-դիալոգ» խմբի ղեկավար Ռուբեն Վարդանյանին. բավականին սերտ կապեր Ռուսաստանի կառավարող և գործարար էլիտայի շրջանակներում, քաղաքական գործունեության փորձի բացակայություն: Գումարած այն, որ Ռուբեն Վարդանյանը չբնակվելով Հայաստանում, դժվար թե լիովին տիրապետի երկրի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին: Բացի այդ, ռուս փորձագետների գնահատմամբ, հավակնոտ բնավորություն ունեցող այս գործարարը դժվար թե դառնա կառավարելի գործիչ: Հավելենք նաև, որ հայկական վերնախավում նա չունի այն ազդեցությունն ու դիրքը, որը հնարավորություն կտար կարճ ժամանակում իշխանություն կոնսոլիդացնել:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Կարեն Կարապետյանի ոչ այնքան հարուստ քաղաքական կենսագրությունը կազմակերպչական գործառույթներն արդյունավետ իրականացնելու որևէ փաստ չի տալիս: Բացի այդ, նա համեմատաբար նոր է ընդգրկվել երկրի քաղաքական ու բիզնես վերնախավի մեջ և առայժմ նա էլ չունի այն դիրքերը, որոնք սեփական անձի շուրջ կոնսոլիդացնելու հնարավորություն կտային: Ճիշտ է` Կարեն Կարապետյանը որոշակի ազդեցիկ կապեր ունի ռուսական վերնախավի առանձին հատվածների հետ, սակայն ասյ գործոնը բավականին թույլ է նման պատասխանատվություն ստանձնելու համար: Ասվածին հավելենք նաև այն, որ Կարեն Կարապետյանն, ըստ էության, շփվող չէ և դժվար է պատկերացնել նրա հրապարակային գործունեությունը:
Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանն ընդունելի է կլիներ թե Սերժ Սարգսյանի, թե Ռոբերտ Քոչարյանի համար: Ֆինանսա-տնտեսական ոլորտում ազատական գործչի համարում ունենալով, Տիգրան Սարգսյանը կարող է ընդունելի լինել արևմտյան կառույցների համար ևս: Մի փոքր այլ է Ռուսաստանի վերաբերմունքը նրան: Ինչևէ, ԿԲ նախագահը, չնայած իր ֆորմալ հնարավորություններին, իրականում քաղաքական ու տնտեսական վերնախավում չունի իրական մեծ կշիռ, ինչը նշանակում է, որ իշխանություն կոնսոլիդացնելու տեսանկյունից նա ևս միայնակ գործել չի կարող:
Փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Հովիկ Աբրահամյանն ընդունելի է թե Ռոբերտ Քոչարյանի, թե Սերժ Սարգսյանի համար: Նա ունի գործադիր իշխանությունում աշխատելու երկար տարիների փորձ և, Գալուստ Սահակյանի բնորոշմամբ, «ստաժավոր հանրապետական» է: Հայաստանյան վերնախավում ունի բավականին մեծ կշիռ և ունակ է որոշակի կազմակերպչական ու կառավարչական գործառույթներ իրականացնել: Միևնույն ժամանակ, ըստ որոշ կարծիքներիերի, նա այնքան էլ լայն ժողովրդականություն չի վայելում: Դժվար է նաև պատկերացնել, թե Հովիկ Աբրահամյանը ինչպես է կապեր հաստատելու արտասահմանում` ընդ որում, և Արևմուտքում, և Ռուսաստանում. չնայած գործադիրում աշխատելու հարուստ փորձին, այս մասով փոխվարչապետը որևէ կերպ աչքի չի ընկել: Սրանով հանդերձ` նա կարող է «բուֆեր» դառնալ ներկայիս և հաջորդ նախագահի, իշխանությունների, էլիտայի և այլ շահերով խմբերի միջև: Ուստի, նրա վարչապետ դառնալու պարագայում, էապես կկարևորվի արտգործնախարարի և ուժային կառույցների ղեկավարների ով լինելը, քանզի Հովիկ Աբրահամյանը, վարչապետ նշանակվելու դեպքում, կկենտրոնանա թերևս միայն կազմակերպչական ու վարչական խնդիրների վրա:

FUTURE PRIME MINISTER…
After April 9 the oath ceremony of the ongoing Prime Minister and president-elect Serzh Sargsyan the government should be dismissed according to the Constitution article 55.4 and only after it the new government should be formed.
After the recent political developments the formation of the new government has become inner political major intrigue. It is more than obvious that the president Serzh Sargsyan will have the opportunity to consolidate the political government only after the new government gets social trust and always remains under the president’s control. In this case much will be under the Prime Minister’s control. It is important to understand who the possible Prime Minister candidate is.
During the last weeks the list of the possible Prime Ministers has been extended: after the elections and till the day Serzh Sargsyan met with the students of the Economy University the possible candidate for the prime minister’s position was considered to be Robert Kocharyan. After the 1 March events the most common figure of the candidate became Vahan Hovhannisyan, then Hovik Abrahamyan, Karen Karapetyan,both, Tigran Sargsyan, Ruben Vardanyan and Tigran Torosyan.
We tried to regard all of them separately.
Robert Kocharyan’s name has been already mentioned. It is important to remind that the ongoing president himself excluded that variant at least till the “temporary pause” ends.
The candidature of the ARF candidate Vahan Hovhannisyan is not so much exploited by the media. According to some rumors this variant has been exploited by the group itself as the present political situation does not consider it. Probably this variant is presented due to the dreams and not the reality.
The same consideration could be directed to another candidate Tigran Torosyan. And it is much possible that this variant is exploited by the candidate’s friends. But irrespective to Vahan Hovhannisyan this variant could be much real as “his candidature is ignored neither by Serzh Sargsyan nor by Robert Kocharyan”.
The director of “HayRusGazard” CSJC and from 22 March the president of “Areksimbank” council Karen Karapetyan does not have any political experience but in the economic elite life he is famous for being successful manager. Though he is young he has quite serious image and role among authorities. In the various meetings with the journalists he seemed to be quite competent, charismatic, communicative person. Besides the current candidate has good relations with Russian economic and political elite.
The above mentioned information and analysis could be notified for the director of “Troyka-dialogue” group Ruben Vardanyan who has serious relations with Russian managing and executive elite. This candidate has no political experience and he does not live in Armenia which means that he could be little aware of Armenian social-economic situation. It is important to add that this candidate does not have the position and impact on Armenian elite which could force them to work under his control and to create consolidated government.
Karen Karapetyan the director of the Republican Party group does not have so rich experience in the political field. And he has been recently immerged into politics and political activities. Karen Karapetyan also has some relations with Russian political elite but it does not mean that he has enough chances to create consolidated politics.
The candidature of the Central Bank president Tigran Sargsyan could be accepted by Serzh Sargsyan and Robert Kocharyan. This candidate could be acceptable for the Western institutions also. Though the formal opportunities of this candidate are high enough but he does not have real positions in the political elite.
The deputy prime minister and the Minister of the Urban Affairs Hovik Abrahamyan and his possible candidature is acceptable for both Robert Kocharyan and Serzh Sargsayn. He has long experience working in executive bodies and according to Galust Sahakyan is “experienced republican”. He is able to carry out some organizational and managing activities. But at the same time he is not so much famous and is vulnerable. And it is difficult to imagine how he is going to create relations with the Western and Russian bodies. Possibly if he becomes a Prime Minister much will depend on the Foreign Affairs Minister.