Տնտեսություն 17:06 27/03/2008
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում «Բի Լայն» ՍՊԸ-ի նախագահ Հայկ Խանջյանը նշեց, որ ընկերությունը առաջարկում է նոր կորպորատիվ լուծումներ, որոնք ուղղված են կրճատելու հեռախոսածախսերը:
«Եթե Ձեր գրասենյակում օգտագործում եք ներքին հեռախոսակայան` ապա առաջարկում ենք տեղակայել «GSM անցուղի» սարքը, որը մեջ տեղադրվում է ՎիվաՍելլի կամ ԱրմենՏելի սովորական բջջային քարտ: Սարքը ճանաչում է սովորական հեռախոսից դեպի բջջային հեռախոսներ կատարվող զանգերը և կատարում է զանգերը անմիջապես բջջային ցանցերի ներսում համապատասխան ցածր սակագներով: Ընդորում խնայումը կատարվում է բջջային ցանկացած օպերատորին միանալու դեպքում` ՎիվաՍելլից ԱրմենՏել և հակառակ ուղղությամբ: Այսինքն` եթե քաղաքային հեռախոսից զանգելով բջջային՝ մեկ րոպեի արժեքը կազմում է մոտ 70 դրամ, ապա սարքի օգտագործման դեպքում այն կկազմի ընդամենը 36-40 դրամ (մոտ 40 տոկոսի խնայողություն), իսկ եթե ձեր համարը կոորպորատիվ փաթեթի մեջ է, ապա մեկ րոպեի համար կվճարեք շատ ավելի ցածր գին` ընդհուպ մինչև 6-8 դրամ, կախված ձեր կոորպորատիվ փաթեթի սակագնից և նրանից, թե որ օպերատորի կոորպորատիվ փաթեթից եք օգտվում. »,-մանրամասնեց Հ. Խանջյանը:
Նրա խոսքով, խնայումը ավելի շատ զգալի է այն ժամանակ, երբ քաղաքայինից բջջային զանգերը շատ են լինում: «Այն գրասենյակների համար, որոնք օգտագործում են ներքին հեռախոսակայան (ԱՏՍ), GSM անցուղիների օգտագործումը շատ հարմար է»,-նշեց Հ. Խանջյանը: «Բի Լայն» ընկերության նախագահը նկատեց, որ ականջին մոտ լինելու դեպքում բջջային հեռախոսները ունեն թեև չնչին, բայց ռադիոճառագայթում, ամեն դեպքում «ինչու՞ օգտվել բջջայինից» եթե քո կողքին կա սովորական հեռախոս:
Հիշյալ սարքավորման գները տատանվում են 100-200 հազար դրամի սահմաններում «Կախված սարքերի տեսակներից և նրանց ֆունկցիոնալ հնարավորություններից»,-ասաց նա:
Սարքի արդյունավետությունը ցույց տալու համար՝ Հ. Խանջյանը բերեց իրենց գրասենյակի օրինակը. «Ամսեկան մենք խնայում ենք մոտ 45% քաղաքայինից բջջային զանգերի դեպքում»: «Օրենքի խախտում այստեղ չկա, մենք չենք առաջարկում բջջային կապի ծառայություններ, մենք ընդամենը առաջարկում ենք օգտվել դրանց հնարավորություններից: Մինչ այսօր ոչ մի օպերատոր չի բողոքել, իսկ օգտագործողները գոհ և շնորհակալ են»,-ավելացրեց նա:
Բջջային անցուղիների օգտագործման առավելություններն են հեռախոսականչի ուղղում անմիջապես բջջային օպերատորին, ցածր րոպեավճար դեպի բջջային ցանց և խմբի ներսում, պահուստային կապի միջոց քաղաքային ցանցի խափանման դեպքում, մրցակցող օպերատորների ծառայությունների ընտրության հնարավորություն:

ИТ в Армении 19:37 27/03/2008
ООО «Би лайн» советует установить в офисе устройство GSM Gateways, которое позволит пользователям сократить телефонные расходы. Как сообщил в беседе с корреспондентом Panorama.am председатель компании Айк Ханджян, в устройство устанавливается обычная карта мобильных операторов “АрменТел” или “ВиваСелл”.
GSM Gateways опознает звонки с обычных телефонов на мобильные и осуществляет звонки непосредственно внутри мобильной сети по низким тарифам. Таким образом, если обычный звонок с городского телефона на мобильный рассчитывается по тарифу 70 драмов за минуту, то при использовании данного устройства стоимость звонка составит 36-40 драмов за минуту, а если номер входит в корпоративный пакет, то стоимость минуты будет намного меньше в соответствии с тарифами корпоративных пакетов (6-8 драмов).
По словам А. Ханджяна, сбережение средств будет наиболее ощутимым для тех офисов, с телефонов которых производится большое количество звонков на мобильные телефоны. «Для тех офисов, в которых установлена внутренняя АТС, использование GSM Gateways очень удобно», - сказал он.
Стоимость вышеназванного устройства колеблется в пределах от 100 до 200 тысяч драмов в зависимости от его типа и функциональных возможностей.
Для наглядной демонстрации эффективности устройства Айк Ханджян привел опыт своего офиса. Экономия средств от его использования составляет около 45% в месяц. «Здесь нет нарушения закона, мы не предлагаем услуги мобильной связи, мы лишь предлагаем использовать имеющиеся возможности. До сегодняшнего дня операторы не жаловались, а потребители очень довольны», - сказал он.
Преимущества использования GSM Gateways заключается в том, что телефонный вызов направляется непосредственно сотовому оператору, звонки рассчитываются по низким тарифам при выходе на мобильную сеть и внутри группы. Устройство при этом является запасным средством при аварии городской сети, а также предоставляет возможность выбирать между конкурирующими операторами сотовой связи.