Տնտեսություն 14:03 27/03/2008
Ընթացիկ տարվա մայիսին կհայտարարվի միջազգային մրցույթ Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտում երրորդ օպերատորի համար: Մրցութային հանձնաժողովին, որը ղեկավարում է տրանսպորտի և կապի նախարարը, կարելի է դիմել մրցույթի հայտարարման պահից սկսած` 90 օրվա ընթացքում:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նախարարության լրատվական ծառայությունից հայտնեցին, որ մրցույթի ընթացքում ընկերությունները պայքարելու են GSM 900/1800 ստանդարտով բջջային կապի ծառայություն մատուցելու լիցենզիա և ռադիոհաճախականություն ձեռք բերելու համար: Նախարարությունից հայտնել են, որ մրցույթի պայմաններն առայժմ հստակեցված չեն:
Որոշ տվյալներով, հայտների ընդունումը կսկսվի մայիսից: Արդեն օգոստոսին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը կհրապարակի մրցույթի արդյունքները:Փորձագետների կարծիքով, բջջային կապի երրորդ օպերատորը կարող է դառնալ ռուսական «Մեգաֆոն» ընկերությունը, որը նախատեսում է բաժնետոմսերի առաջնային տեղաբաշխումից ստացած գումարը ներդնել Ռուսաստանի տարածքից դուրս ընկերության գործունեության ընդլայնման համար:
Հիշեցնենք, որ այսօր հայաստանյան բջջային կապի շուկայում գործում է երկու օպերատոր` «ԱրմենՏել»-ը, որի բաժնետոմսերի 100 տոկոսը պատկանում է ռուսական «Վիմպելկոմ» ընկերությանը և «Վիվասելլ»-ը, որի հսկիչ փաթեթեը` բաժնետոմսերի 80 տոկոսը ռուսական МТС ընկերության ձեռքում է:

Экономика 13:39 27/03/2008
В мае текущего года будет объявлен международный тендер по привлечению на телекоммуникационный рынок Армении третьего оператора мобильной связи. Заявки в тендерную комиссию, которую возглавляет министр транспорта и связи Армении Андраник Манукян, могут поступать в течение 90 дней со дня объявления конкурса.
Как сообщили Panorama.am в пресс-службе Минтранспорта и связи РА, в ходе тендера будет оспариваться право на получение лицензии и радиочастот для оказания услуг мобильной связи в РА в стандарте GSM 900/1800. В министерстве отметили, что конкретные условия тендера пока не уточнены.
По некоторым данным, прием заявок на предоставление лицензии третьему оператору начнется с 1 мая 2008 года. В августе 2008 года Комиссия по регулированию общественных услуг уже признает победителя конкурса.
По мнению аналитиков, третьим оператором сотовой связи в Армении может стать российская компания – ОАО “МегаФон”, которая планирует полученные в ходе IPO деньги инвестировать в экспансию за пределы России.
Сегодня в Армении действуют два оператора сотовой связи – “АрменТел”, 100% которого принадлежат российской компании “Вымпелком” (торговая марка “Билайн”), и VivaCell, контрольным пакетом (80% акций) которой владеет также российская компания – МТС.