Տնտեսություն 14:03 27/03/2008
Ընթացիկ տարվա մայիսին կհայտարարվի միջազգային մրցույթ Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտում երրորդ օպերատորի համար: Մրցութային հանձնաժողովին, որը ղեկավարում է տրանսպորտի և կապի նախարարը, կարելի է դիմել մրցույթի հայտարարման պահից սկսած` 90 օրվա ընթացքում:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նախարարության լրատվական ծառայությունից հայտնեցին, որ մրցույթի ընթացքում ընկերությունները պայքարելու են GSM 900/1800 ստանդարտով բջջային կապի ծառայություն մատուցելու լիցենզիա և ռադիոհաճախականություն ձեռք բերելու համար: Նախարարությունից հայտնել են, որ մրցույթի պայմաններն առայժմ հստակեցված չեն:
Որոշ տվյալներով, հայտների ընդունումը կսկսվի մայիսից: Արդեն օգոստոսին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը կհրապարակի մրցույթի արդյունքները:Փորձագետների կարծիքով, բջջային կապի երրորդ օպերատորը կարող է դառնալ ռուսական «Մեգաֆոն» ընկերությունը, որը նախատեսում է բաժնետոմսերի առաջնային տեղաբաշխումից ստացած գումարը ներդնել Ռուսաստանի տարածքից դուրս ընկերության գործունեության ընդլայնման համար:
Հիշեցնենք, որ այսօր հայաստանյան բջջային կապի շուկայում գործում է երկու օպերատոր` «ԱրմենՏել»-ը, որի բաժնետոմսերի 100 տոկոսը պատկանում է ռուսական «Վիմպելկոմ» ընկերությանը և «Վիվասելլ»-ը, որի հսկիչ փաթեթեը` բաժնետոմսերի 80 տոկոսը ռուսական МТС ընկերության ձեռքում է:

TENDER FOR CELL PHONE THIRD OPERATOR
In May 2008 a tender will be announced for the cell phone third operator in Armenia. It is possible to apply to the tender committee which is headed by the minister of transport and communication within 90 days after the tender is announced.
Panorama.am was informed from the ministry’s public relations department that the company’s should compete for getting license of GSM 900/1800 standard. According to the ministry the detailed information and methods of the tender are being clarified.
According to some rumors the application period will start from 1 March and in August the results of the tender will be announced by the Civil Service Regulating Committee. According to the experts Russian “Megaphone” company has chances to get the tender.