Տնտեսություն 12:43 02/04/2008
Երկրի զարգացման գործում ունեցած ներդրման համար երեկ Հայաստանի Աղքատության ծրագրային մոնիթորինգը շահել է Համաշխարհային բանկի «Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում մարդկանց կյանքի բարելավման» առաջին տարեկան մրցանակներից մեկը: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին ՀԲ երևանյան գրասենյակից:
«Տարիների ընթացքում` 1990-ականների կեսերից, իրականացվող Հայաստանի Աղքատության ծրագրային գնահատումների շարքը ձևավորել է ազգաբնակչության կենսամակարդակի վերաբերյալ տվյալներ հավաքագրելու համար Ազգային վիճակագրական ծառայության անհրաժեշտ կարողությունները», - ասել է Դոննա Դոուսեթ-Քոյրոլոն, ով ՀԲ-ի տարածաշրջանային /Հարավային Կովկաս/ տնօրենն է: Նա ընդգծել է, որ օբյեկտիվ, փաստացի տվյալներն անչափ կարևոր են կենսամակարդակի մոնիթորինգի և քաղաքականության գիտելիքահեն մշակման համար, հատկապես` առողջապահության, կրթության և սոցիալական պաշտպանության ոլորտներում: Վիճակագրական ծառայության տրամադրած տվյալներն ազդեցում են կառավարության քաղաքականության և, վերջին հաշվով, մարդկանց կյանքի վրա:
Նշենք, որ ՀԲ միջոցառումը տեղի է ունեցել երեքշաբթի օրը Վաշինգտոնում: Համաշխարհային բանկի մրցավարների խումբն ընտրել էր Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի 22 ծրագիր: Հաղթողները ներկայացրել են արդյունքները և իրական ազդեցությունը, ինչպես նաև ծրագրի ուղվածությունը արդյունքների մոնիթորինգի և գնահատման հարցում: Դրանք վկայում են նորարարության, հիմնարար իրականացման և կայունության արժեքները:
Ծրագրերն արտացոլում են Համաշխարհային բանկի ռազմավարական թեմաները, այդ թվում` աջակցել աղքատության հաղթահարմանը և խթանել կենսակայուն աճն առավել աղքատ պետություններում, անկայուն և հետ հակամարտության ազդեցության տակ գտնվող պետություններ, զարգացման լուծումներ միջին եկամուտով պետությունների համար, ակտիվ դերակատարում տարածաշրջանային և գլոբալ հանրային բարիքների հարցում, ինչպես նաև խրախուսել գիտական և կրթական օրակարգը:

Yesterday the monitoring of poverty project in Armenia was rewarded by the World Bank for having a beneficial investment on the development of the country. The World Bank Yerevan office representative said that the project was awarded by “improving life in Europe and Central Asia”.
“Since 1990 the activities of assessment the poverty in Armenia granted the Armenian Statistical Center by the skills of collecting the data and conducting the project’s demands,” said Donna Douset-Koirolon, the director of the World Bank in the region and Southern Caucasus. According to the director the specific and verified data are key points for conducting monitoring especially in health, education and social fields.
Note that the World Bank ceremony was held in Washington on Tuesday. The jury of the WB selected 22 projects in the region of Europe and Central Asia. The projects are in line with the policy of the WB: meeting the poverty, contribute to the development of the poor countries.