ՄԱՐՏԻ ՄԵԿԻ ՏԱՍՆԵՐՈՐԴ ԶՈՀԸ
Մարտի մեկի դեպքերի հետևանքով տուժածներից մեկը ևս մահացել է: Արարատի մարզի Լուսառատ գյուղի բնակիչ 27-ամյա Սամվել Հարությունյանը մահացել է ապրիլի 11-ին ժամը 19:00-ին: Տուժածը մարտի 1-ից մինչև ապրիլի 11-ը գտնվում էր «Արմենիա» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքում: Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրուցում ասաց առողջապահության նախարարի խորհրդական Ռուսլանա Գևորգյանը: Նրա խոսքով, վերջին օրը հիվանդի վիճակը բարելավվել էր, սակայն ապրիլի 11-ին կտրուկ բարդացել է ու տուժածը մահացել է:
Նշենք, որ նույն օրը` ավելի վաղ պրոֆ Միքայելյանի անվան վիրաբուժական ինստիտուտում մահացել էր 19-ամյա զինծառայող Տիգրան Աբգարյանը, ով ևս 42 օր շարունակ գտնվել էր վերակենդանացման բաժանմունքում:
Այժմ, առողջապահության նախարարության համակարգի բոլոր բուժհաստատություններում բուժումը շարունակում է 3 տուժած՝ բոլորն էլ քաղաքացիներ: Նրանցից մեկը բուժումը շարունակում է Երևանի N2 բուժմիավորումում, մյուսը՝ «Էրեբունի», իսկ երրորդը՝ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ում:
Ռ. Գևորգյանի հավաստմամբ, «Սուրբ Գրգոր Լուսավորիչ» ԲԿ-ում գտնվող տուժածն այժմ վերակենդանացման բաժանմունքում է, բժիշկները նրա վիճակը ծանր են գնահատում: Մայրաքաղաքի N2 բուժմիավորումում գտնվող տուժածի վիճակը բժիշկները կայուն են գնահատում, իսկ «Էրեբունի» ԲԿ-ում գտնվող քաղաքացին վաղը դուրս կգրվի:
Ավելացնենք, որ վերջինիս ոտքը վնասվել էր հրազենից: Այժմ այն գիպսի մեջ է: Հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո, հիվանդը կշարունակի ամբուլատոր բուժում ստանալ:

Общество 15:37 14/04/2008
По официальным данным число погибших в массовых беспорядках 1-2 марта в Ереване достигло 10 человек.
Как сообщила корреспонденту Panorama.am советник министра здравоохранения Армении Руслана Геворкян, 11 апреля около 19:00 в медицинском центре “Армения” скончался 27-летний житель села Лусарат Араратской области Самвел Арутюнян, который с момента поступления находился в реанимационном отделении.
Согласно источнику, С. Арутюнян получил травму головного мозга. По словам Р. Геворкян, состояние здоровья пострадавшего в последний день улучшилось, однако, позже ему резко стало плохо, и он скончался.
Добавим, что в тот же день в хирургическом институте им. Микаэляна скончался 19-летний военнослужащий Тигран Абгарян, получивший ранение 1 марта. Все это время он также находился в реанимационном отделении больницы. Т. Абгарян имел огнестрельно-осколочные переломы 6-го и 7-го позвонка, а в ходе операции выяснилось, что поврежден также спинной мозг.
По данным Минздрава РА, по положению на 14 апреля в различных больницах Еревана - в медицинском центре “Сурб Грикор Лусаворич”, медобъединении №2 и в медцентре “Эребуни” остаются трое пострадавших, все они - гражданские лица.
Р. Геворкян сообщила, что завтра находящийся в медцентре “Эребуни” будет выписан и продолжит лечение в амбулаторных условиях. Он получил огнестрельное ранение, в настоящее время его нога в гипсе.
Отметим, что армянская оппозиция, недовольная результатами голосования по президентским выборам в стране, с 20 февраля проводила акции протеста на площади Свободы в Ереване, которые 1-2 марта переросли в столкновения с представителями правопорядка.