Հասարակություն 14:32 18/04/2008
Ապրիլի 19-ին Թբիլիսիում կանցկացվի «1915-1923 թթ-ի Հայոց ցեղասպանությունը. Հայացք Թբիլիսիից, Ստամբուլից և Երևանից» թեմայով միջազգային գիտաժողովը: Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի հետ համագործակցության հայկական կենտրոնը: Գիտաժողովի շրջանակներում ելույթ կունենան Վրաստանի, Թուրքիայի և Հայաստանի պատմաբաններ ու քաղաքագետներ: Մասնավորապես, ելույթով հանդես կգան Թբիլիսիի պետական համալսարանի պրոֆեսոր Կետևան Կուտատելաձեն և Լելա Ձեձալավան և պատմության ինստիտուտից` Էկա Կվաչատիրաձեն:
Գիտաժողովին հրավիրված են Վրաստանի կառավարության և գիտական ոլորտի ներկայացուցիչներ, անկախ փորձագետներ, հոգևորականներ և մտավորականներ: Միջոցառումը նվիրված է Օսմանյան Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության 93-րդ տարելիցին: Գիտաժողովը կազմակերպվել է Վրաստանի հետ համագործակցության հայկական կենտրոնի նախաձեռնությամբ, որին աջակցել է ՀՀ ԳԱԱ-ին կից Ցեղասպանության ինստիտուտ-թանգարանը:
Հիշեցնենք, որ Հայոց ցեղասպանության փաստն ընդունել է 20 երկիր` Ուրուգվայը, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Լիտվան, Իտալիայի խորհրդարանի ներքին պալատը, ԱՄՆ-ի մոտ 40 նահանգներ, Հունաստանի, Կիպրոսի, Արգենտինայի, Բելգիայի, Ուելսի խորհրդարանները, Շվեյցարիայի Ազգային ժողովը, Կանադայի խորհրդարանի համայնքների պալատը, Լեհաստանի Սեյմը և մի շարք միջազգային կազմակերպություններ:

Общество 13:45 18/04/2008
Международная научная конференция на тему "Геноцид армян 1915-1923: взгляд из Тбилиси, Стамбула и Еревана" пройдет 19 апреля в Тбилиси, сообщили в Армянском центре сотрудничества Грузии. Во время конференции запланированы выступления историков и политологов из Грузии, Турции, и Армении.
В частности выступят профессора Тбилисского Государственного Университета Кетеван Кутателадзе и Лела Джеджелава, Эка Квачантирадзе из Института Истории.
На конференцию приглашены представители правительства и научных кругов Грузии, независимые эксперты, духовные лица и представители интеллигенции. Мероприятие приурочено к 93-й годовщине геноцида армян в Османской империи.
Организатор конференции - Армянский центр сотрудничества Грузии при содействии Музея-института геноцида армян при Национальной академии наук Армении.
Факт Геноцида армян признан 20 странами, в частности, Уругваем, Россией, Францией, Литвой, нижней палатой парламента Италии, более 40 штатов США. Парламентами Греции, Кипра, Аргентины, Бельгии, Уэльса, Национальным Советом Швейцарии, Палатой общин парламента Канады и сеймом Польши, рядом международных организаций.