Տնտեսություն 12:48 28/04/2008
«Կառավարությունը բարձր է համարում երկրում առկա աղքատության մակարդակը, և դրա էական կրճատումը` ընդհանուր աղքատություն գծով` 11.2 տոկոսից ցածր, և ծայրահեղ աղքատության գծով` 1.6 տոկոսից ցածր մակարդակ, այդ թվում` հասարակությունում սոցիալական բևեռացվածության կրճատումը դիտարկում է որպես իր գործունեության հիմնական նպատակներից մեկը»: Սա մեջբերված է այսօրվա արտահերթ նիստում կառավարության հավանությանն արժանացած գործադիրի գործունեության ծրագրից:
Ըստ փաստաթղթի, 1999-2006 թվականների ընթացքում գրեթե երկու անգամ կրճատվել է աղքատության մակարդակը` 1999 թվականի 56.1 տոկոսից մինչև 2006 թվականի 26.5 տոկոսը: Այդ ընթացքում ծայրահեղ աղքատությունը կրճատվել է մոտավորապես 5 անգամ` 21 տոկոսից մինչև 4.1 տոկոս, իսկ էականորեն կրճատվել է նաև անհավասարությունը (եկամուտների համակենտրոնացման Ջինիի գործակիցը) 2006 թվականին կազմել է 0.369` 1999 թվականի 0.597-ի համեմատ:
Կառավարության գործունեության հիմնական նպատակներից մեկն է լինելու` մինչև 2012 թվականը աղքատությունը հասցնել 11.2 տոկոսի: «Այդ նպատակով կառավարությունը, համագործակցելով բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ, որպես տնտեսական զարգացման ռազմավարության կարևորագույն բաղադրիչ, կշարունակի ԱՀՌԾ-ի վերանայման գործընթացը և 2008 թվականին կհաստատի 2008-2021 թվականների Աղքատության հաղթահարման ռազմավարական ծրագիրը»,-նշված է փաստաթղթում:

Экономика 13:52 28/04/2008
Исполнительный орган Армении сегодня на внеочередном заседании одобрил новую программу правительства до 2012 года. Как сообщает пресс-служба правительства, одним из ключевых положений новой программы является сокращение уровня бедности. Программа предполагает снижение уровня бедности ниже 11.2%, крайней бедности – ниже 1.6%, а также сокращение социальной поляризации общества.
Согласно документу, в 1999-2006 годах уровень бедности в стране сократился в два раза, уменьшившись с 56.1% в 1999 году до 26.5% в 2006 году.
За этот период уровень крайней бедности сократился примерно в пять раз, с 21% до 4.1%, существенно сократилось также социальное неравенство.
Коэффициент Джини концентрации доходов в 2006 году составил 0.369 по сравнению с 0.597 в 1999 году.
“Для преодоления бедности правительство, сотрудничая со всеми заинтересованными сторонами, продолжит процесс пересмотра стратегической программы преодоления бедности и в 2008 году утвердит Стратегическую программу преодоления бедности на 2008-2021 годы”, - сказано в программе правительства.