ՀԱՅ ՍԱՄԲՈԻՍՏՆԵՐԸ ՄԵԴԱԼՆԵՐ ԵՆ ՆՎԱՃԵԼ
Թբիլիսիում տեղի ունեցող Եվրոպայի սամբոյի առաջնությունում հայ մարզիկներն արժանացել են երկու բրոնզե և մեկ արծաթե մեդալների: Ռուսակական «Ամեն-ինչ սպորտի մասին» մարզական կայքէջի տեղեկացմամբ, տղամարդկանցից 74 կգ քաշային կարգում Աշոտ Դանիելյանը արժանացել է արծաթե մեդալի, իսկ բրոնզե մեդալի` Հակոբ Առաքելյանը (90 կգ քաշային կարգ):
Կանանց կազմում 48 կգ քաշային կարգում երրորդ տեղը գրավել են Ռուզաննա Սարգսյանը և Ուկրաինան ներկայացնող Թամարա Կարապետյանը:
Տղամարդկանց առաջնությունում Եվրոպայի չեմպիոն են դարձել ռուս Վլադիմիր Լենոտևը (62 կգ), Դմիտրի Լեբեդևը(74 կգ), Ալսիմ Չեռնուսկուլովը (90 կգ) և Անդրեյ Վոլկովը (ավելի քան 100 կգ): Կանանց առաջնությունում չեմպիոնի տիտղոսի են արժանացել Քրիստինա Կվաչանաը (մինչև 48 կգ), Տատյանա Զենչենկոն (մինչև 56 կգ), Սվետլաննա Գալյանտը (մինչև 72 կգ) և Իրանա Ռոդինան (ավելի քան 80 կգ): Հայ մարզիկներից ոչ ոք այդ կոչմանը չի արժանացել:
Նշենք, որ առաջնությունը մեկնարկել է ապրիլի 29-ին Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում: Առաջին օրը խաղարկվել է տասը մեդալ:

Спорт 19:39 30/04/2008
Армянские самбисты завоевали две бронзовые и одну серебряную медаль на чемпионате Европы по самбо в Тбилиси. Как сообщает российское агентство спортивной информации “Весь спорт”, серебряную медаль в весовой категории до 74 кг среди мужчин завоевал Ашот Даниелян, а бронзу нашей сборной принес Акоп Аракелян в весовой категории до 90 кг. Среди женщин в весовой категории до 48 кг третье место поделили Рузанна Саркисян, выступающая за Армению и Тамара Карапетян, представляющая Украину.
Чемпионами Европы стали россияне Владимир Леонтьев (до 62 кг), Дмитрий Лебедев (до 74 кг), Альсим Черноскулов (до 90 кг) и Андрей Волков (свыше 100 кг) у мужчин, а также Кристина Квачан (до 48 кг), Татьяна Зенченко (до 56 кг), Светлана Галянт (до 72 кг) и Ирина Родина (свыше 80 кг) у женщин. Денис Черенцов (до 56 кг) и Екатерина Гольберг (до 64 кг) завоевали бронзовые награды. Россияне отдали золото только белорусу Андрею Курлыпо (до 56 кг) и украинке Алене Сайко (до 64 кг).
Чемпионат Европы по самбо стартовал вчера, 29 апреля в Тбилиси. В первый день были разыграны 10 комплектов наград – по пять в мужских и женских весовых категориях.
Сегодня, 30 апреля, будут разыграны еще восемь комплектов наград – в категориях до 57, 68, 82 и 100 кг у мужчин, до 52, 60, 68 и 80 кг у женщин. Завтра, 1 мая, на чемпионате Европы в Тбилиси мастера боевого самбо определят призеров в девяти категориях.