Մշակույթ 13:27 06/05/2008
Հայրենիքից դուրս ապրող բոլոր մարդկանց նվիրված «Կարոտ» փառատոնն այս տարի կայանալու է մայիսի 13-19-ը` Մոսկվայում: Փառատոնն անցկացվելու է Մոսկվայում հայկական մշակութային օրերի շրջանակներում:
Փառատոնում ենթադրվում է այնպիսի ծանրակշիռ հյուրերի ներկայությունն, ինչպիսիք են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ռուսաստանի նորընտիր նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը, գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Մոսկվայի և Երևանի քաղաքապետեր Յուրի Լուժկովն ու Երվանդ Զախարյանը, Ռուսաստանի և Հայաստանի մշակույթի նախարարներ Ալեքսանդր Սոկոլովն ու Հասմիկ Պողոսյանը: Փառատոնին ներկա կգտնվեն նաև Ա. Ջիգարխանյանը, Լ. Դուրովը, Ա. Բիտովը, Ջ. Գուայտան, Թ. Գվարցետելին և այլք: Բազմաթիվ հյուրեր են սպասվում Հայաստանից, Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Բուլղարիայից, Իրանից, Վրաստանից ու Ուկրաինայից:
«Կարոտ» փառատոնի կենտրոնական իրադարձություններն են լինելու «Կարոտ» մրցանակի հանձնումն ու Կրեմլի պալատում կայանալիք գալա-համերգը:
Փառատոնի գլխավոր կազմակերպիչը` հայկական մշակույթի զարգացման գործակալությունը փառատոնն այնպես է կազմել, որպեսզի դրանում տարբեր բնույթի միջոցառումներ ընդգրկված լինեն: Ըստ այդմ, «Կարոտ» փառատոնի շրջանակներում կանցկացվեն ավելի քան 15 միջոցառումներ, որոնց թվում Պ. Զեյթունցյանի «Ոտքի, դատարանն է գալիս» պիեսի բեմադրությունը Մոսկվայի հայկական թատրոնում, Գրականության կենտրոնական տանը կայանալիք պոեզիայի երեկոն, Գլինկայի անվան թանգարանում կայանալիք գեղարվեստական ցուցահանդեսը, Հանրային հեռուստառադիոընկերության պետական էստրադային նվագախմբի ելույթը, Պարույր Սևակի «Անլռելի զանգակատան» ռուսերեն թարգմանության շնորհանդեսը (թարգմ. Ա. Սագրատյան), Մոսկովյան «Հայորդիք» անսամբլի հոբելյանական համերգը և Կինոյի տանը «Քրիստոնյա Հայաստան» ֆիլմի ցուցադրությունը:

Культура 13:15 06/05/2008
Фестиваль «КАРОТ», посвященный всем людям, живущим вдали от Родины, пройдет с 13 по 19 мая в Москве, передает Регионс.ру. Фестиваль пройдет в рамках Дней армянской культуры в Москве.
На фестивале предполагается присутствие таких почетных гостей, как президент Армении Серж Саркисян, избранный президент РФ Дмитрий Медведев, действующий президент РФ Владимир Путин, министры культуры РФ и РА Александр Соколов и Асмик Погосян, мэры Москвы и Еревана Юрий Лужков и Ерванд Захарян.
Фестиваль посетят также такие деятели культуры и искусства, как Армен Джигарханян, Л. Дуров, А. Битов, Дж. Гуайта, Тамара Гвердцители и многих других. Ожидаются многочисленные гости из Армении, Франции, США, Канады, Болгарии, Ирана, Грузии и Украины.
Центральным событием фестиваля станет церемония вручения премии «КАРОТ» и гала-концерт в Государственном Кремлевском дворце.
Главный организатор фестиваля - Фонд развития армянской культуры - задумал фестиваль таким образом, чтобы он вобрал в себя максимально много различных мероприятий.
В рамках фестиваля «КАРОТ» пройдет более 15 различных мероприятий, среди которых спектакль Московского армянского театра «Суд идет!» по пьесе П. Зейтунцяна в постановке Сл. Степаняна (театр А. Джигарханяна), вечер поэзии в ЦДЛ, художественная выставка в музее им. Глинки, выступление Государственного эстрадно-симфонического оркестра Общественного радио и телевидения Армении, презентация перевода А. Сагратяна книги «Бессонного набата колокольня» Паруйра Севака, юбилейный концерт московского ансамбля «Айордик», премьерный показ фильма-эссе «Христианская Армения» в Доме кино и многие другие.