ԾՆՆԴՕԳՆՈՒԹՅՈՒՆՆ ԻՐԱԿԱՆՈՒՄ ՎՃԱՐՈՎԻ Է. ԱՅՆ ԱՆՎՃԱՐ Է ՄԻԱՅՆ ԹՂԹԻ ՎՐԱ
Նախածննդյան և ետծննդյան շրջանում մատուցված բուժծառայություններն անվճար են: Սա ամրագրված է հայաստանյան օրենսդրությամբ և փակցված գրեթե բոլոր համապատասխան ծառայություններ իրականացնող բուժհաստատությունների պատերին: Այս թեմայի մասին շատ է խոսվել մամուլում, բայց խնդրի վերաբերյալ ահազանգերն ու բողոքները շարունակվում են:
Ահազանգեր խնդրի վերաբերյալ Panorama.am-ի խմբագրությունը ևս ստանում է: Վերջինը նախօրեին էր: Անուն ազգանունով ներկայանալ չցանկացող քաղաքացին պատմեց, որ քաղաքապետարանի ենթակայության ներքո գործող «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ում բոլոր անալիզների և մյուս ծառայությունների համար պահանջել են վճարել 500-ական դրամներ, հաշվառման անկետա բացելու համար` ևս 500 դրամ, ատամնաբույժին ու թերապևտին` կրկին 500-ական դրամներ, էխոյի համար` 3000 դրամ, բժշկի խորհրդատվության համար` 5000 դրամ, սակայն որևէ կտրոն վճարումների դիմաց չեն տրամադրել:
Հղի կնոջ պատմելով, ինքն առաջաին անգամ այցելելով կենտրոն, ընդհանուր առմամբ վճարել է մոտ 15 հազար դրամ, ինչից հետո նրան ստորագրելու համար մի թղթի կտոր են տվել, որտեղ ադմինիստրացիան հիշեցնում է, որ հղիության հետ կապված ծառայություններն անվճար են, դրանք երաշխավորված են պետության կողմից, իսկ բժիշկների մասնագիտական թերությունների մասին պետք է տեղյակ պահել ադմինստրացիային: Արդեն վճարումներ կատարած կինը թուղթը ստորագրել է` մտածելով, որ ինքը դեռ այցելելու է կենտրոն: Հենց նույն պատճառով էլ չհամաձայնեց անունը հրապարակել:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում առողջապահության նախարարի խորհրդական Ռուսլաննա Գևորգյանը նշեց, որ անանուն զանգերը որպես բողոք չեն գրանցվում իրենց մոտ` պատճառաբանելով, որ միգուցե ինչ-որ մեկն ուզում է որևէ բժշկի այդ կերպ վատություն անել: Նա նշեց, որ նման և այլ բողոքների համար գործում է թեժ գիծ` 52-88-72 հեռաոսահամարով: Ստացած զանգերի մասին, ըստ Ռ. Գևորգյանի, ամեն օր զեկուցվում է առողջապահության նախարարին, բողոքներին ընթացք տալու համար էլ կոորդինատոր է նշանակվել: Եվ քանի որ թեժ գծի կոորդինատորը նոր է նշանակվել, ապա վիճակագրական տվյալներ մեզ չտրամադրեցին, խոստանալով դա անել մեկ ամիս անց` դրանք ամփոփելուց հետո:

Здоровье 14:29 07/05/2008
В Армении медицинские услуги по родовспоможению, а также в предродовой и послеродовой периоды являются бесплатными. Это закреплено законодательством Армении, это написано на стенах практически всех медицинских учреждений, предоставляющих подобные услуги. Об этом не раз писалось в прессе, однако жалобы не прекращаются.
Как сообщила Panorama.am гражданка, не пожелавшая назвать свое имя, в медицинском центре Святой Богородицы мэрии Еревана за все анализы ей пришлось заплатить по 500 драмов, за оформление анкеты – еще 500 драмов, врачам специалистам за осмотр – опять по 500 драмов, за УЗИ – 3000 драмов , за консультацию врача – 5000 драмов. При этом женщине не было выдано никаких квитанций о произведенных платежах.
По словам гражданки, посетив центр впервые, она в общей сложности заплатила около 15 тысяч драмов, после чего ей дали на подпись бумагу, где администрация напоминала, что все услуги, предоставляемые беременным женщинам и роженицам, бесплатные, они гарантированы государством, а при профессиональных недостатках врачей клиенты могут обратиться с жалобой в администрацию больницы.
Женщина подписала бумагу, поскольку ей еще не раз предстоит посетить данный центр. По той же причине она не пожелала назвать своего имени.
В беседе с корреспондентом Panorama.am советник министра здравоохранения Армении Руслана Геворкян сообщила, что анонимные звонки они не фиксируют как жалобу, поскольку это может быть попытка таким образом навредить какому-либо врачу. Она сообщила, что для подобных жалоб действует горячая линия: 52-88-72. О полученных звонках, по словам Р. Геворкян, каждый день докладывают министру здравоохранения, назначен специальный координатор для расследования жалоб.
Поскольку горячая линия только начала действовать, в министерстве нам не смогли предоставить статистических данных, пообещав сделать это через месяц.