Տնտեսություն 17:05 14/05/2008
Ներքին և արտաքին բիզնեսի տարբեր ոլորտներում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վերաբերյալ «DigiTec Business» ֆորումը կանցկացվի հունիսի 26-27-ը: Այս մասին այսօրվա ասուլիսում ասաց Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը: Նրա խոսքով, ֆորումի նպատակն է նպաստել բիզնեսի տարբեր ոլորտներում տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների ներդրմանը, և տրամադրել նորարարական ծրագրեր և տեղեկատվական հնարավորություններ` բիզնեսի ավտոմատացման համար:
Կ. Վարդանյանը հայտնեց, որ այսօր երկրում շատ գործարարներ են օգտագործում ՏՏ, իսկ ոմանք էլ նույնիսկ գաղափար չունեն, թե ինչքան օգտակար կարող են լինել ՏՏ-ները բիզնեսում: Այդ առումով, նա հայտնեց, որ ֆորումին ներկա կլինեն նաև խորհրդատուներ, ովքեր պատրաստ են լինելու պատասխանել գործարարների յուրքանչյուր` նույնիսկ ՏՏ-ների բիզնեսում օգտագործելու վերաբերյալ ամենատարրական հարցին: Իր հերթին, Գործարարների ու արդյունաբերողների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը նշեց, որ գործարարը շատ լավ է գիտակցում, որ մրցակցությունում մասնակցելու համար կարևոր է ՏՏ-ի օգտագործումը: Նա հույս հայտնեց, որ տեղական գործարարները մեծ հետաքրքրություն կցուցաբերեն կայանալիք ֆորումի հանդեպ:
Նշենք, որ միջոցառմանը կմասնակցեն գործարարներ բիզնեսի տարբեր ոլորտներից, ընկերությունների ղեկավարներ, տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ոլորտի պատասխանատուներ և պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ: «DigiTec Business» ֆորումի շրջանակներում կներկայացվի ցուցահանդես, որտեղ ներկայացված են լինելու բանկային, լեռնաարդյունաբերական, զբոսաշրջության, առողջապահական, կրթական, կոմերցիոն, շինարարական և տրանսպորտային ոլորտներում գործող ընկերությունները, որոնք տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների ավտոմատացման հարցում ներկայացնելու են իրենց որոշումները:
Ֆորումի կազմակերպիչը Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունն է, որին աջակցում են երկրի կառավարությունը, Գործարարների ու արդյունաբերողների միությունն ու Հայաստանի բանկերի միությունը:

Экономика 15:41 14/05/2008
Форум DigiTec Business, посвященный применению информационных технологий в различных сферах внутреннего и внешнего бизнеса, пройдет в Армении 26-27 июня. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил председатель Союза предприятий информационных технологий (UITE) Карен Варданян.
По его словам, организаторы форума намерены оказать содействие внедрению информационных и телекоммуникационных технологий в различных отраслях экономики, представление инновационных программных и информационных возможностей по автоматизации бизнеса.
К. Варданян сообщил, что сегодня в Армении многие бизнесмены применяют ИТ, а некоторые даже не имеют представления о том, какую помощь могут оказать информационные технологии в бизнесе. В этой связи, он сообщил, что на форуме будут также присутствовать консультанты, которые будут готовы ответить на все вопросы предпринимателей, вплоть о применении ИТ в бизнесе с самого нуля.
В свою очередь, председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян отметил, что бизнесмены прекрасно осознают то, что основой повышения конкурентоспособности является применение ИТ в своем бизнесе. Он выразил надежду на то, что отечественные бизнесмены проявят большой интерес к предстоящему форуму.
Отметим, что в мероприятии примут участие предприниматели из различных направлений бизнеса, руководители организаций, ответственные сферы информационных и телекоммуникационных технологий, а также представители государственных ведомств.
В рамках форума DigiTec Business предусмотрено проведение выставки, где специализирующиеся на банковской, горнорудной, туристической, здравоохранительной, образовательной, коммерческой, строительной и транспортной отраслях компании, действующие в сфере информационных и телекоммуникационных технологий представят свои решения в сфере автоматизации бизнеса. Ожидается участие более 3 тыс. представителей бизнес-среды.
Организатором форума DigiTec Business является Союз компаний по информационным технологиям Армении (UITE), при содействии правительства РА, Союза промышленников и предпринимателей Армении, Союза банков Армении.