Առողջություն 17:22 15/05/2008
«Երևան» քրեակատարողական հիմնարկում գտնվող «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանին անհապաղ պետք է տեղափոխել սրտաբանական մասնագիտացված կենտրոն, քանի որ նրա վիճակը տվյալ պահին գնահատվում է վատ: Այսօրվա ասուլիսում այս մասին ասաց Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի ներքին հիվանդությունների ամբիոնի դոցենտ, «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի թերապևտիկ կլինիկայի սրտաբան Արմեն Գասպարյանը, ով կալանավորվածի հարազատների խնդրանքով նախօրեին զննել է հիվանդին:
«Երեկ 11.00-ի սահմաններում ես զննեցի սրտանոթային բարձր ռիսկի պայմաններում գտնվող Արամ Կարապետյանին: Էլետրասրտագրություն անցկացնելուց հետո հայտնաբերեցի սրտի միջնապատի սնուցման խանգարում, որը 44 տարեկան տղամարդու համար շատ վտանգավոր է, նաև սրտի սնուցման խանգարում հետին պատին»,-ասաց Ա. Գասպարյանը:
Բժշկի խոսքով, պարզվել է, որ հիվանդը մի քանի շաբաթվա ընթացքում նիհարել է 6.5 կգ-ով, ինչը վկայում է նյութափոխանակության խանգարման մասին: «Նյութափոխանակության խանգարումը շատ վտանգավոր է, քանի որ ես նրա մոտ նկատեցի նաև բարձր զարկերակային հիպերտենզիա, որը վկայում է, որ հիվանդի մոտ բազմակի անգամ բարձր է սրտանոթային ռիսկի գործոնները»,-նկատեց բժիշկը՝ ավելացնելով, որ հիվանդի մոտ նկատվել է հիմնական պսակային զարկերակի նեղացում, որը սնուցում է սրտի միջնապատը:
Ըստ մասնագետի, զարկերակային հիպերտենզիան, նյութափոխանակության խանգարումը մի քանի անգամ բարձրացնում են ինսուլտի, սրտամկանի ինֆարկտի և սրտանոթային մահացության վտանգը: Հիվանդի մոտ նկատվել են այլ ախտանիշներ՝ ընկճվածություն, գունատություն, որը, բժշկի խոսքով, այսօր հողագույն երանգ է ստացել, ձեռքերի սառնություն, գլխապտույտ և այլն:
Սրտաբան Ա. Գասպարյանը բացառում է դեղորայքային բուժումը: «Վերջին օրերին դեղորայքային բուժման ֆոնի վրա հիվանդը երկու անգամ կրիզ է տարել: Առավոտյան նրա մոտ զարկերակային ճնշման ստորին թիվը 120-ի մակարդակի է եղել: Ցանկացած կրիզի, ճնշման բարձրացման դեպքում կարող է լինել սրտանոթային մահացություն»,-նկատեց բանախոսը:
Բժշկի խոսքով, վտանգավոր է նաև այն հանգամանքը, որ Ա. Կարապետյանի ընտանիքում և ազգակիցների շրջանում եղել են սրտանոթային հիվանդություններից մահացության դեպք, սրտանոթի ինֆարկտի, շաքարի հանդեպտոլերանդության խանգարման դեպքեր:
Նշենք, որ սրտաբանի կարծիքին համաձայն չի եղել քրեակատարողական հիմնարկի բժիշկը՝ թերապևտ-սրտաբանը, ում կարծիքով կարելի է և Ա. Կարապետյանի դեպքում դեղորայքային բուժում կիրառել:

Кардиолог утверждает, что у Арама Карапетяна повышенный риск инсульта и инфаркта
Председателя партии “Новые времена” Арама Карапетяна следует незамедлительно перевести в специализированный кардиологический центр, поскольку состояние его здоровья на данный момент оценивается как плохое. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил доцент Ереванского государственного медицинского университета имени Мхитара Гераци, кардиолог терапевтической клиники медицинского центра “Эребуни” Армен Гаспарян, который по просьбе родственников заключенного накануне посетил его в УИУ “Кентрон”.
“Вчера в 11.00 я обследовал А. Карапетяна, находящегося в условиях повышенного сердечно-сосудистого риска. Электрокардиограмма показала нарушение питания средней и задней стенок сердца, что является очень опасным для мужчины в возрасте 44 лет”, - сказал А. Гаспарян.
По словам врача, больной в течение нескольких недель похудел на 6.5 кг, что свидетельствует о нарушении обмена веществ. У А. Карапетяна наблюдается подавленность, бледность, часто бывают головокружения. Согласно специалисту, все это повышает риск инсульта и инфаркта.
Кардиолог А. Гаспарян исключает в данном случае возможность лечения медикаментами. “В последние дни на фоне лечения А. Карапетян дважды перенес криз, что может привести к инсульту”, - сказал врач.
Заметим, что с мнением А. Гаспаряна не согласен врач УИУ, кардиолог-терапевт, который считает, что в случае А. Карапетяна можно применить лекарственное решение.