Հասարակություն 13:55 26/05/2008
Նախագահ Սերժ Սարգսjանը մայիսի 26-ին հրամանագիր է ստորագրել Հանրապետության տոնի կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության պատվավոր կոչումներ շնորհելու մասին:
Նախագահի մամլո գրասենյակի տեղեկացմամբ, Ժողովրդական արտիստի պատվավոր կոչման է արժանացել ռեժիսոր, մուլտիպլիկատոր Ռոբերտ Արշավիրի Սահակյանցը, ժողովրդական նկարչի պատվավոր կոչման` գեղանկարիչ Ռոբերտ Վաղարշակի Էլիբեկյանը, վաստակավոր արտիստի պատվավոր կոչման` դաշնակահարուհի Մարինե Աբրահամի Աբրահամյանը, դաշնակահար Արմեն Վլադիմիրի Բաբախանյանը, Հայաստանի ժողովրդական նվագարանների նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Նորայր Զավենի Դավթյանը, «Սայաթ-Նովա» աշուղական երգի անսամբլի գործիքային մասի ղեկավար Արտյոմ Ջիվանի Խաչատրյանը, Հայաստանի պարի պետական անսամբլի գլխավոր պարուսույց Ասատուր Կարապետի Կարապետյանը, Կոմիտասի անվան պետական քառյակի ալտահար Ալեքսանդր Սուրենի Կոսեմյանը, երգչուհի Աննա Լեոնիդի Մայիլյանը:
Ըստ աղբյուրի, վաստակավոր նկարչի պատվավոր կոչման է արժանացել գեղանկարիչ Հրանտ Հովհաննեսի Թադևոսյանը, վաստակավոր մանկավարժի պատվավոր կոչման` Երևանի Մ. Գորգիսյանի անվան թիվ 158 միջնակարգ դպրոցի զինղեկ, գնդապետ Դանիել Արմենակի Թադևոսյանը:
Արվեստի վաստակավոր գործչի պատվավոր կոչման են արժանացել.
Գեղանկարիչ, Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Կարեն Գուրգենի Աղամյանը, ԳԱԱ արվեստի ինստիտուտի տնօրեն, արվեստագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Արարատ Վլադիմիրի Աղասյանը, «Չիկոն և ընկերները» ջազային խմբի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Գրիգորի Թութունջյանը, երաժշտագետ, արվեստագիտության թեկնածու, պրոֆեսոր Արաքսի Արծրունու Սարյանը:
Մշակույթի վաստակավոր գործչի պատվավոր կոչման են արժանացել.
Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լևոն Զաքարի Անանյանը, «Բերդ» պարային անսամբլի գլխավոր պարուսույց, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Կարեն Բորիսի Գևորգյանը, ՀՀ ՊՆ սպայի տան «Սարդարապատ» պարի անսամբլի գեղարվեստական ղեկավար Մուրադ Մակեդոնի Հակոբյանը, դաշնակահար, «Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ» հիմնադրամի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Փայլակի Մանուկյանը, «Տարոն» մանկապատանեկան գուսանական երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար Գևորգ Ասատուրի Չաքմանյանը:
Վաստակավոր լրագրողի պատվավոր կոչման է արժանացել ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ տեղեկատվական գործակալության թղթակից Տիգրան Հենրիկի Լիլոյանը:

Культура 14:27 26/05/2008
Президент Армении Серж Саркисян 26 мая подписал указ о присуждении почетных заваний Республики Армения ряду общественных и культурных деятелей в связи с Днем Первой республики.
Как сообщает пресс-служба президента, мультипликатор Роберт Саакянц удостоен звания народного артиста республики, звания "народный художник" удостоен Роберт Элибекян. Пианисты Марине Абрамян и Армен Бабаханян, художествнный руководитель ансамбля народных инструментов Норайр Давтян, инструментальный руководитель ансамбля “Саят-Нова” Артем Хачатрян, главный балетмейстер государственного ансамбля танца Армении Асатур Карапетян, альтист государственного квартета имени Комитаса Александр Косемян и певица Анна Маилян удостоены звания заслуженного артиста республики.
Согласно источнику, звания заслуженный художник удостоен живописец Грант Тадевосян, заслуженный учитель – военрук школы н.158 имени М. Горгисяна, полковник Даниел Тадевосян.
Звания "заслуженный деятель искусств" удостоены:
Художник, председатель Союза художников Армении Карен Агамян, директор институа искусств НАН РА, доктор искусствоведения, профессор Арарат Агасян, художественный руководитель джаз-ансабля “Чико и друзья” Армен Тутунджян, музыковед, кандидат искусствоведения Аракси Сарьян.
Звания заслуженный деятель культуры удостоены: председатель Союза писателей Армении Левон Ананян, главный балетмейстер танцевального ансамбля "Берд” Карен Геворкян, художественный руководитель ансамбля танца “Сардарапат” Дома офицеров министерства обороны Армении Мурад Акопян, пианист, художественный руководитель фонда “Единая нация, единая культура” Армен Манукян, художественный руководитель детского хора “Тарон” Геворк Чакманян.
Корреспондент информационного агентсва ИТАР-ТАСС Тигран Лилоян удостоен звания заслуженный журналист Армении.