Մշակույթ 15:02 26/05/2008
«Եվրատեսիլ-2008»-ն արդեն անցյալ է: Հայաստանի ներկայացուցիչ Սիրուշոն «Քելե, քելե» երգով քվեարկության արդյունքում զբաղեցրեց չորրորդ տեղը` ընդգրկվելով լավագույն հնգյակում: Նա ստացավ 199 միավոր:
Հայաստանում Սիրուշոյի ելույթից գոհ են: Ինչպես հայտնեց Panorama.am-ի հետ զրույցում Հայաստանի տարածքում մրցույթի քվեարկության նախագծի ղեկավար Ռուբեն Մուրադյանը. «Սիրուշոն շատ հաջող ելույթ ունեցավ, երգեց ինչպես հարկն է, որի ապացույցն էլ դարձավ 4-րդ տեղը»: Այսօր գիշեր երգչուհին վերադառնալու է Հայաստան: Այդ առիթով նախատեսված է մեծ թոք-շուի և մամուլի ասուլիսի անցկացում:
Նկատենք, որ քվեարկության ընթացքում Սիրուշոն որոշ ժամանակ Ռուսաստանի և Հունաստանի ներկայացուցիչների հետ հայտնեց լավագույն եռյակում, սակայն մի փոքր ուշ Ուկրաինիայի ներկայացուցիչ Անի Լորակն առաջ անցավ, և Սիրուշոն հանգրվանեց 4-րդ հորիզոնականում: Հիշեցնենք, որ միջազգային բուկմեյքերները Սիրուշոյի համար կանխատեսում էին 2-3-րդ տեղերը:
Միջազգային մրցույթում 272 միավորով հաղթանակ տարավ ռուսաստանցի Դիմա Բիլանը` «Հավատա ինձ» (Believe me!) երգով: Երկրորդը 230 միավորով Անի Լորակն էր, իսկ երրորդը 218 միավորով` Հունաստանի ներկայացուցիչը: Լավագույն հնգյակը եզրափակեց Նորվեգիան (172 միավոր):
Հիշեցնենք, որ Հայաստանն արդեն երրորդ անգամ է մասնակցում «Եվրատեսիլին»: 2006թ. մայիսին Հայաստանի ներկայացուցիչ Անդրեն Without Your Love երգով Աթենքում զբաղեցրեց 8-րդ տեղը, իսկ 2007թ. Հելսինկիում Հայկոն Anytime You Need երգով կրկնեց նույն ցուցանիշը:

Культура 13:21 26/05/2008
Армения довольна выступлением своей представительницы- певицы Сирушо на международном конкурсе песен “Евровидение - 2008”. Как отметил в беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель проекта голосования в конкурсе на территории Армении Рубен Мурадян, “Сирушо выступила очень успешно, спела как нужно, подтверждением чего и стало 4-е место”. Сегодня ночью певица вернется в Армению. Планируются ток-шоу и большая пресс-конференция.
Армянская певица Сирушо вошла в пятерку лучших участников конкурса “Евровидение - 2008”. Сирушо заняла 4-ю позицию, исполнив песню “Qele, qele” и набрав 199 очко.
Некоторое время армянская певица держалась в тройке лидеров, уступая исполнителям из России и Греции, но в течение голосования, следующая за Сирушо Ани Лорак, постепенно набирая очки, выбилась вперед. Отметим, что международные букмекеры прогнозировали Сирушо 2-3 места.
Победу на международном конкурсе одержал певец Дима Билан, представляющий Россию и исполнивший песню «Верь мне» (Believe me!). Второе место заняла певица Ани Лорак из Украины - одна из главных соперниц Билана (230 очко), третье место зрители отдали Каломире из Греции (218). Пятерку лидеров замыкает Норвегия (172 очко).
Добавим, что Армения уже в третий раз участвует в конкурсе "Евровидение". В мае 2006 года Армению представил эстрадный певец Андре, исполнив в Афинах песню Without Your Love, а в 2007 году - эстрадный певец и композитор Айко с песней Anytime You Need. В обоих случаях представители Армении заняли 8-е место.