ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՓԱՍՏԸ ՄԵՐԺՈՂՆԵՐԻՆ ՍԼՈՎԱԿԻԱՅՈՒՄ ԵՎՍ ԿԱԶԱՏԱԶՐԿԵՆ
Մինչև այս տարեվերջ Սլովակիայի խորհրդարանն օրենսդրական փոփոխություններ կկատարի, որով Հայոց ցեղասպանությունը մերժողների համար պատիժ կսահմանվի: Այս մասին այսօր Երևանում հայտնեց Սլովակիայի փոխվարչապետ, արդարադատության նախարար Ստեֆան Հարապինը: Նրա տեղեկացմամբ, ամենաուշը 2009թ. հունվար-փետրվարին այս նորմը գործողության մեջ կմտնի:
Ս. Հարապինի տեղեկացմամբ, Սլովակիայում գործում է օրենք, որով պատիժ է սահմանված Հոլոքոստը մերժողների համար: Երկրի կառավարության նախաձեռնությամբ հիշյալ օրենքում փոփոխություններ են կատարվելու, որոնց օրենքով սահմանված պատիժը տարածվելու է նաև մյուս ցեղասպանությունների վրա: Ընդ որում օրենքի պրեամբուլայում հատուկ նշվելու է, որ դրանց թվում առաջինը 1915թ. Հայոց Մեծ եղեռնն է: Սլովակիայի փոխվարչապետի խոսքով, կառավարությունում քննարկման ժամանակ այս նախաձեռնությունը ոչ մի դիտողություն չի ստացել, ինչը հույս է ներշնչում, որ «խորհրդարանում այն ըմբռնումով կընդունվի»:
Նշենք, որ օրենքի համաձայն, Սլովակիայի տարածքում ցանկացած երկրի քաղաքացու կողմից և Սոլվակիայի քաղաքացու կողմից ցանկացած օտար երկրում Հայոց ցեղասպանության փաստի հերքումը նրան կարժանացնի 5 տարվա ազատազրկման: Ս. Հարապինի վստահեցմամբ, այս պատիժը թեև ծանր է թվում, այնուամենայնիվ բոլոր ժողովրդավարական երկրները պետք է ունենան այն: «Ես որպես քրեական իրավունքի մասնագետ, հայտարարում եմ, որ ոչ մի դեպքում չի կարող անպատիժ մնալ այն հանցանքը, որն արվել է մի ողջ ժողովրդի նկատմամբ»,-ընդգծեց Ս. Հարապինը:
Հիշեցնենք, որ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև Սլովակիայի խորհրդարանը` Ազգային խորհուրդն ընդունել էր դեռևս 2004թ.: Սակայն այդ ժամանակից ի վեր թուրքական դիվանագիտությունը լուրջ ճնշումներ էր գործադրում պաշտոնական Բրատիսլավայի վրա: Նույնիսկ բանն այնտեղ է հասել, որ Անկարան ցեղասպանության զոհերի հիշատակին Սլովակիայի մայրաքաղաքում տեղադրված խաչքար-հուշարձանն ապամոնտաժելու շուրջ բանակցություններ է սկսել: Ս. Հարապինը վստահ է, որ օրենսդրական փոփոխություններն այս պահին ակտուալ են և հնարավորություն կտան ձերբազատվել այդօրինակ ճնշումներից:

Отрицание геноцида армян станет уголовно-наказуемым в Словакии
До конца текущего года парламент Словакии примет законодательные изменения, предусматривающие уголовное наказание за отрицание факта геноцида армян. Об этом сегодня в Ереване на встрече с журналистами сообщил вице-премьер Словакии, министр юстиции Стефан Харапин. По его словам, в январе-феврале 2009 года эта норма вступит в силу.
С. Харапин проинформировал, что в Словакии действует закон, предусматривающий уголовное наказание за отрицание Холокоста. По инициативе правительства страны в указанный закон будут внесены изменения, согласно которым, предусмотренное законом наказание будет распространяться также на другие факты геноцида. При этом в преамбуле закона особо подчеркнут, что первым в их числе, является факт геноцида армян. По словам вице-премьера Словакии, во время обсуждений этой инициативы в правительстве не было ни одного замечания, что говорит о том, что закон будет принят.
Согласно предлагаемым поправкам, за отрицание факта геноцида армян гражданином любой страны и Словакии на территории Словакии грозит 5-летний срок лишения свободы. По словам С. Харапина, несмотря на то, что это наказание кажется тяжелым, тем не менее, оно должно быть во всех демократических странах. “Я, как специалист уголовного права, заявляю, что ни в коем случае не может остаться безнаказанным преступление, совершенное в отношении всего народа”, - подчеркнул С. Харапин.
Напомним, что еще в 2004 году парламент Словакии принял резолюцию, осуждающую геноцид армян. Однако, начиная с того времени, турецкая дипломатия оказывала серьезное давление на официальную Братиславу. Дело даже дошло до того, что Анкара начала переговоры по демонтажу установленного в столице Словакии памятника-хачкара жертвам геноцида армян. С. Харапин уверен, что законодательные изменения на данный момент актуальны и позволят избавиться от подобных давлений.