Մշակույթ 13:04 31/05/2008
«Ժամում 60 մղոն կամ մետոմորֆոզ» ֆիլմն այսօր արդեն նկարահանվում է Հայաստանում: Այս մասին այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ֆիլմի ռեժիսոր Ռուբեն Քոչարը: Այն նվիրվելու է նաև Վիլյամ Սարոյանի 100-ամյակին: «Ֆիլմը հավատի, բարոյականության, ընտանիքի այսօրվա սերնդի վերբալ աշխարհում մոլորվածության մասին է: Այն պատմում է մարդկանց մասին, որոնք ոչ թե ուզում են օտար իրականության մեջ փոփոխություն անել, այլ փոխում են այն իրենց ապրելակերպով»,-հայտնեց ռեժիսորը:
Նրա խոսքով, ֆիլմի մեծ մասը նկարահանվել է ԱՄՆ-ում: «Դուք այն չեք տարբերի ամերիկյան ֆիլմերից իր տեխնիկական չափանիշներով, սակայն ես միշտ կարևորել եմ միտքը»,-ընդգծեց ռեժիսորը: Ռ. Քոչարը հույս հայտնեց, որ ֆիլմը պատրաստ կլինի աշնանը:
Ֆիլմի գլխավոր դերակատարն է սփյուռքահայ դերասան Էդիդե Լենին, ով արդեն իսկ նկարահանվել է մի շարք ֆիլմերում և գովազդային հոլովակներում: Նրա խոսքով, այս ֆիլմն իր ամենամեծ գործերից մեկն է: «Իմ նպատակը հոլիվուդը չէ, իմ նպատակը իմ ասելիքը տեղ հասցնելն է»,-խոստովանեց սփյուռքահայ դերասանը:

Культура 13:57 31/05/2008
В Армении начались съемки фильма «60 миль в час или метаморфоза”, посвященного 100-летию со дня рождения всемирно известного писателя Вильяма Сарояна. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил режиссер фильма Рубен Кочар.
“Фильм о вере, нравственности, семье, о заблуждениях в вербальном мире сегодняшнего поколения”, - сказал он, - Он рассказывает о людях, которые не желают изменить чужую реальность, но меняют ее своим образом жизни”.
По словам Р. Кочара, большая часть фильма снята в США. “По техническим критериям его невозможно отличить от американских фильмов, однако я большее значение придаю мысли”, - подчеркнул он. Режиссер надеется, что фильм будет готов осенью этого года.
Исполнитель главной роли в фильме – американский армянин Эдиде Леони, который уже снимался в ряде фильмов и рекламных роликов. По его словам, работа в этом фильме – одна из самых масштабных его работ. “Моя цель не Голливуд, моя цель – довести до людей то, что я хочу сказать”, - признался актер.