Տնտեսություն 14:08 31/05/2008
Մարմարիկի նոր ջրամբարը շուրջ 20 մլն խմ ջուր կմատակարարի Սևան-Հրազդան ոռոգման համակարգին` այդքանով իսկ նվազեցնելով Սևանից բաց թողնվող ջրի քանակը: Այսօր Ջրամբարի շինարարության ընթացքին ծանոթացել է Կոտայքի մարզ այցելած տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը:
Ծաղկաձորի քաղաքապետարանում քննարկվել են զբոսաշրջության զարգացման ծրագրերը: Փոխվարչապետին ներկայացվել են մինչև այժմ իրականացված աշխատանքները: Ճոպանուղիների, դահուկուղիների հյուրանոցների և հանգստյան գոտիների կառուցման շնորհիվ տարեկան 30 տոկոսով ավելանում է զբոսաշրջիկների թիվը:

Economy 17:30 31/05/2008
The reservoir of Marmarik will provide 20mln cube water to Sevan-Hrazdan irrigation system, hence reducing the amount of water which is got from Sevan. Today the Minister of Territorial Administration Armen Gevorgyan visited to reservoir in Kotayk region to get acquainted with the reconstruction activities.
In the Municipality of Tsaghkazor the officials have discussed tourism development projects. The Vice Premier Minister was introduced to the work done before. Due to the reconstruction and development of the rest region every year the number of tourists visiting Tsaghkazor increases by 30%.