Տնտեսություն 14:38 03/06/2008
Բջջային կապի հայաստանյան շուկայի երրորդ օպերատորը կգործի մրցույթի հաղթողի հայտնի դառնալուց վեց ամիս անց: Այսօր այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց կապի և տրանսպորտի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը:
Նախարարի հավաստմամբ, երկրորդ օպերատորի` Հայաստան մուտք գործելուց հետո ակնհայտ փափոխությունն են կատարվել բջջային կապի ոլորտում` թե՛ որակի, թե՛ սակագնի առումով: «Այս պարագայում, հստակ կարելի է ասել, որ բջջային կապի ծառայությունների շուկայի ազատականացման արդյունքում նախատեսվող երրորդ օպերատորի մուտքը հայաստանյան շուկա իր հերթին կապահովի մատուցվող ծառայությունների որակի բարելավում, սակագնային փափոխություններ, որի արդյունքում կընդլայնի այդ ծառայություններից օգտվողների քանակը»,-նշեց Գ. Սարգսյանը:
Ըստ նրա, մինչ այժմ միջազգային մրցույթի հայտարարման ձգձգումը կապված էր ֆինանսական ու տեխնիկական խնդիրների հետ, սակայն, ինչպես վկայեց նախարարը, նախատեսվում է միջազգային մրցույթը հայտարարել հունիսի վերջին:
Իսկ բջջային կապի երրորդ օպերատորի գործելն արդեն ժամանակի խնդիր կլինի: «Մենք աշխատելու ենք հնարավորինս արագացնել այդ ընթացքը և նախատեսում ենք հաղթողին ճանաչելուց հետո վեց ամսվա ժամանակահատվածում ընթացք տալ նոր օպերատորին»,-նշեց նախարարն ու ավելացրեց, որ հավանականությունը մեծ է, թե հաջորդ տարի այս ամիսներին Հայաստանում արդեն կգործի բջջային կապի երրորդ օպերատորը:

SOON – NEW OPERATOR OF CELL PHONE
The third operator of cell phone will start its activities after six month it is announced the winner, said Gurgen Sargsyan, the minister of Communication and Transport.
According to the minister after the second operator arrived in Armenia serious changes have been registered both in service quality and price. “In this regard we can say that the third operator will contribute to the service improvement, price decrease and more consumers,” said the minister.
He said that some financial and technical points were the obstacles of not announcing international tender but in June they will make the announcement.