Տնտեսություն 14:08 04/06/2008
«ՕՍՏ-Ալկո» ընկերությունը ծրագրել է իր «Շուստով» կոնյակը արտադրել կոնյակի ծննդավայր Հայաստանում և Ֆրանսիայում` միաժամանակ պահպանելով դրա արտադրությունը Ռուսաստանում: Ամռանը կազմակերպությունը նախատեսել է ավարտել բանակցությունները հայկական և ֆրանսիական արտադրողների հետ, իսկ 2009 սկզբին այն հանել շուկա: Ինչպես հայտարարեց ընկերության արտաքին հաղորդակցության խմբի տնօրեն Վիկտոր Տուրշատովը մոտակա ամիսներին կփոխվի կոնյակի և արտաքին տեսքը պարունակությունը:
Արդեն իսկ ընկերությունը բանակցություններ է վարում Երևանի կոնյակի-գինու-օղու «Արարատ» կոմբինատի և ֆրանսիական Meukow կոնյակի գործարանի հետ: Մասնավորապես, ընկերությունն այս ձեռնարկություններում նախատեսել է արտադրել հատուկ «Շուստով» ապրանքանիշով կոնյակներ: Ընկերության` Հայաստանում այս կոնյակի մուտքի մտադրությունը կապված է դրա հայկական արմատների հետ. հենց Հայաստանում է 19-20-րդ դարերում Նիկոլայ Շուստովը կոնյակի առաջին խմբաքանակը շշալցել:
Հայկական ընկերության ներկայացուցիչը, ըստ ռուսական լրատվամիջոցների, հաստատել է «ՕՍՏ-Ալկո»-ի հետ բանակցությունների փաստը: Այս մասին փաստել է նաև Meukow գործարանի ներկայացուցիչ, մարկետինգի բաժնի ղեկավար Իրինա Բեսսուդովան: Ինչպես ենթադրվում է ռուսական «Շուստով» կոնյակի 0.5 լիտր տարողությամբ մեկ շիշը արժենալու է 600-700 ռուբլի, հայկականը մինչև 1000 ռուբլի, ֆրանսիականը` մինչև 1500 ռուբլի: Ներկայում դրա առավելագույն գինը 600 ռուբլի է:
Հայկական և ֆրանսիական «Շուստով» կոնյակի վաճառքից մեկ տարի անց ընկերությունը ծրագրել է ապրանքանիշի իրացման ծավալն ավելացնել մինչև 50 հազար` այսօրվա 10 հազարի փոխարեն:

“SHUSTOV” BRANDY PRODUCED IN ARMENIA
“OST-Alco” company has a project to produce “Shustov” brandy in the mother countries of brandy in Armenia and France and to keep its production in Russia. The company plans to finish the negotiations with Armenian and French producers in summer and in the beginning of 2009 to present it in market. According to Viktor Turshatov the director of foreign communication group of the company soon the style and content of the brandy will be changed.
The company negotiates with “Ararat” brandy-wine-vodka firm and with Meukow French Company. The company is aimed to produce “Shustov” brandy in these firms. The first roots of “Shustov” are based in Armenia as in 19-20 century Nikolay Shustov filled the first bottles of this type of brandy in Armenia.
According to Russian media and representatives of Meukow company Armenian side has already affirmed the process of negotiations. “Shustov” produced in Russia costs 600-700 rubles 0.5 liters, and the same brandy produced in Armenia will cost 1000 and in France 1500 rubles.