ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԻՆ ՀԱՐՄԱՐԵՑՎԱԾ ՍՊԱՍՈՒՄՆԵՐ
«Հունիսի 2-ին անցկացված հայոց լեզու և գրականություն միասնական քննությունը դասական իմաստով կարելի է ասել անցել է հաջողված, քանի որ մեր ստացած պատկերը համապատասխանում է բոլոր սպասումներին»,-այս մասին հայտնեց կրթության և գիտության փոխնախարար Բագրատ Եսայանը:
Փոխնախարարը նշեց, որ բարձր գնահատականներ շատ քիչ են եղել. 14 հազար շրջանավարտ դիմորդից 20 միավոր (80-ից 80 հարց) ճիշտ են պատասխաանել ընդամենը 28 հոգի, 19,75 միավոր ստացել են 36 հոգի:
Ամենաշատ ստացված միավորների շրջակայքը 12-14 -ն է:
«Սա ցույց է տալիս, որ այս տարի, բնականաբար, կունենաք բավականին ցածր կոնկուրս»,-կանխագուշակեց Բ. Եսայանը: Ըստ նրա, հեղինակավոր ֆակուլտետներ դիմողների համար 15-16 միավորները բավարար են:
Նրա վստահեցմամբ, անբավարարները նախորդ տարվա համեմատ բավականին շատ են, թեև ավելացրեց, որ նրանց թիվը համարժեք է կենտրոնացված քննությունների ժամանակ գրանցված թվին: Այս տարի կտրվողների թիվը կազմել է 5, 85 տոկոս:
Ընդհանուր առմամբ, փոխնախարարի ներկայացմամբ այս տարվա պատկերն ավելի լավն է, քան նախորդ տարվանը:
Հիշեցնենք, որ հայոց լեզվի և գրականության միասնական քննությունը անցկացվել է հունիսի 2-ին, ռուսերենը` 7-ին, մաթեմատիկան 11-ին, իսկ օտար լեզուների քննությունները` հունիսի 17-ին: Արդեն երկրորդ տարին է, շրջանավարտ դիմորդները բուհ ընդունվելու համար որոշ առարկաներից հանձնում են ընդամենը մեկ քննություն, որի արդյունքը արձանագրվում է որպես և ավարտական, և ընդունելության գնահատական:

Образование 15:21 04/06/2008
Единый государственный экзамен по армянскому языку и литературе можно считать удавшимся, сообщил сегодня на пресс-конференции заместитель министра образования и науки Армении Баграт Есаян. По его словам, полученные результаты полностью соответствуют ожиданиям.
Замминистра отметил, что высоких оценок было очень мало. Из 14 тысяч абитуриентов 20 баллов набрали всего 28 человек, 19.75 балов получили 36 человек. Основная часть абитуриентов получила 12-14 баллов.
“Это говорит о том, что в этом году, естественно, мы будем иметь довольно низкий конкурс”, - заметил Б. Есаян. Согласно замминистра, для поступающих на престижные факультеты 15-16 баллов будут проходными.
По словам Б. Есаяна, число неудовлетворительных оценок значительно превышает данные прошлого года. Число срезавшихся с экзамена по армянскому языку и литературе составило 5.85% от общего числа абитуриентов. В целом, по мнению замминистра, в этом году результаты улучшились.
ЕГЭ по армянскому языку и литературе состоялся 2 июня. 7 июня абитуриенты сдадут ЕГЭ по русскому языку, 11 июня – по математике, а 17 июня – по иностранным языкам.
Отметим, что уже второй год в Армении выпускники школ и абитуриенты вузов сдают единый выпускной и вступительный экзамен по некоторым предметам, результат которого регистрируется и как выпускной и как вступительный балл.
Завтра результаты единого госэкзамена по армянскому языку и литературе будут размещены на официальном сайте Центра оценки и тестирования и Министерства науки и образования РА.