2016Թ. ԱՄԱՌԱՅԻՆ ՕԼԻՄՊԻԱԴԱՅԻ ԹԵԿՆԱԾՈՒՆԵՐԸ ՀԱՅՏՆԻ ԵՆ
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՄՕԿ) Աթենքում կայացած մամուլի ասուլիսի ժաանակ հրապարակել է 2016թ. օլիմպիական խաղերն անցկացնելու հավակնություն ներկայացրած քաղաքների կարճ ցուցակը, որում ընդգրկվել են Չիկագոն (ԱՄՆ), Մադրիդը (Իսպանիա), Տոկիոն (Ճապոնիա), Ռիո դե Ժանեյրոն (Բրազիլիա): ՄՕԿ անդամները հրաժարվել են Դոհայի (Քատար), Պրահայի (Չեխիա) ու Բաքվի (Ադրբեջան) թեկնածությունից:
Այժմ մինչև 2009թ. փետրվարի 12-ը նշված չորս քաղաքները պետք է ՄՕԿ-ին ներկայացնեն իրենց հայտերը: 2009թ. մայիս-հունիսին ՄՕԿ գնահատման հանձնաժողովը կայցելի թեկնածու քաղաքներ: Ութ տարի հետո կայանալիք օլիմպիական խաղերի մայրաքաղաքը հայտնի կդառնա 2009թ. հոկտեմբերի 2-ին` Դանիայի մայրաքաղաք Կոպենհագենում կայացած նիստում:
Չնայած այս փուլում ակնհայտ ֆավորիտները չկան, այնուամենայնիվ մասնագետները առավելությունը տալիս են Չիկագոյին` եթե հաշվի առնենք մայրցամաքների հերթափոխի սկզբունքը:
Սակայն Չիկագոյի կազմկոմիտեի հայտի գլխավոր խոչընդոտն այն է, որ ԱՄՆ-ը չի վավերացրել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի սպորտում դոպինգի կիրառման դեմ պայքարի մասին կոնվենցիան, որը ենթադրում է նոր հակադոպինգային օրենսգրքի ներդրում ազգային օրենսդրության մեջ: Կոնվենցիան ուժի մեջ է մտնելու 2009թ.: Այն երկիրը, որը չի ստորագրի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոնվենցիան, հավակել օլիմպիադա անցկացելուն չի կարող:

Названы города-претенденты на право проведения летней Олимпиады-2016
Международный олимпийский комитет (МОК) на пресс-конференции в Афинах огласил шорт-лист городов-претендентов на право проведения летней Олимпиады-2016, в котором указаны Чикаго (США), Мадрид (Испания), Токио (Япония) и Рио-де-Жанейро (Бразилия). При этом члены МОК отклонили кандидатуры Дохи (Катар), Праги (Чехия) и Баку (Азербайджан).
Теперь до 12 февраля 2009 года указанным четырем городам необходимо будет предоставить в МОК Заявочные книги. В мае-июне 2009 года оценочная комиссия МОК посетит города-кандидаты. Город, в котором через восемь лет состоятся Олимпийские игры, будет объявлен 2 октября 2009 года на сессии МОК в датском Копенгагене.
Хотя на данном этапе явных фаворитов еще быть не может, к таковым все же косвенно можно отнести Чикаго, если принять во внимание негласный принцип ротации континентов.
Однако главным препятствием заявки чикагского Оргкомитета считается тот факт, что США не ратифицировали Конвенцию ЮНЕСКО о борьбе с допингом в спорте, которая предусматривает интеграцию в национальное законодательство нового Антидопингового кодекса, вступающего в силу в январе 2009 года. Если страна не подпишет текст Конвенции ЮНЕСКО, то она не может претендовать на проведение Олимпиады.