ԳԱԱ-Ն ԱՄՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԴԵՊԱՐՏԱՄԵՆՏԻ ՀԵՏ ԿԵՆՍԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՀԱՅԵՑԱԿԱՐԳ Է ՄՇԱԿԵԼՈՒ
Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Բնական գիտությունների բաժանմունքում ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի պատվիրակությունը ակադեմիկոս-քարտուղար Վիլեն Հակոբյանի և ԳԱԱ ինստիտուտների տնօրենների հետ քննարկել են Հայաստանի կենսաբանական անվտանգության հայեցակարգը:
Ինչպես տեղեկացրեցին ԳԱԱ մամուլի ծառայությունից, որպես հայեցակարգի հիմնական ուղղություններ առաջարկվել են ստեղծել պետական կենսաբանական անվտանգության միասնական համակարգ, սահմանել կենսաբանական անվտանգության մեխանիզմները, ապահովել բնակչության, էկոհամակարգերի, բույսերի և կենդանիների պաշտպանությունը, կենսաբանական անվտանգությունն ապահովելու նպատակով աջակցել իտության և կրթության մակարդակի բարձրացմանը, ստեղծել կենսաբանական մոնիտորինգի և վիճակագրական վերլուծության բազմագործոն համակարգ, պայքարել կենսաբանական ահաբեկչության դեմ և ձևավորել համապատասխան իրավական դաշտ:
Նշենք, որ հունիսի 9-ից 13-ն ընկած այցի շրջանակներում ԱՄՆ-ի պատվիրակությունը հանդիպել է նաև կառավարության աշխատակազմի, առողջապահության, կրթության և գիտության և գյուղատնտեսության նախարարությունների ներկայացուցիչների հետ:

В Армении обсуждают концепцию биологической безопасности страны
Концепцию биологической безопасности Армении обсудили в отделении Естественых наук Национальной академии наук академик-секретарь НАН РА Вилен Акопян и директора научно-исследовательских институтов НАН на встрече с делегацией Департамента обороны США.
Как сообщили Panorama.am в информационной службе НАН РА, в качестве основных направлений концепции предлагается создать единую государственную систему биологической безопасности, установить механизмы биобезопасности, обеспечить защиту населения, экосистемы, флоры и фауны, содействовать повышению уровня науки и образования с целью обеспечения биобезопасности.
Кроме того, предлагают создать многофункциональную систему биомониторинга и статистического анализа, бороться против биотерроризма, а также сформировать соответствующее правовое поле.
В рамках визита в Ереван с 9 по 13 июня, члены делегации Департамента обороны США провели встречи с представителями аппарата правительства Армении, министерств здравоохранения, образования и науки, сельского хозяйства.