Իրավունք 14:10 18/06/2008
«Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի վճիռներին չի կարելի նայել հաղթանակի կամ պարտության տեսանկյունից, քանի որ ցանկացած վճիռ, որոշում նպատակ ունի ուղղորդել Հանրապետությանը, պաշտոնական անձանց ու պետական մարմիններին»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ արդարադատության փոխնախարար, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ Գևորգ Կոստանյանը:
Մասնավորապես, արդարադատության փոխնախարարն անընդունելի է համարում երեկվանից «Մելտեքս» ընկերության տարած հաղթանակի մասին լուրերը: Հիշեցնենք, որ Եվրոպական դատարանը երեկ` հունիսի 17-ին վճիռ է կայացրել «Մելտեքս» ընկերությունն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության գործով:
Գևորգ Կոստանյանի կարծիքով, հաղթանակի մասին խոսակցությունները հակասում են ոչ միայն Եվրոպական դատարանի վճիռներին ու տրամաբանությունը, այլ նաև նրանց նպատակին: «Բազմիցս խոսել եմ, դրանց կարևորության, իմաստի և նպատակի մասին, որոնք անհրաժեշտ են ՀՀ-ին` ամբողջությամբ վերցված, երբեք որևէ առիթով Եվրոպական դատարանի վճիռներին չի կարելի վերաբերել հաղթանակի կամ պարտության տեսանկյունից: Ցանկացած վճիռ ու որոշում ուղղորդում է ՀՀ պաշտոնական անձանց ու պետական մարմիններին որպեսզի ոչ միայն օրենսդրությունը կազմակերպեն այնպես, որ դրանք համահունչ լինեն եվրոպական չափանիշներին, այլ նաև, որ օրենսդրության կիրառման արդյունքում իրավակիրառ պրակտիկան ևս համահունչ լինի դրան:
Բացի այն, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչն անընդունելի է համարում հաղթանակի կամ պարտության մասին խոսելը, նաև նշում է, որ զուտ ֆորմալ առումով նայելով այս հարցին պաշտոնապես կարող է հայտարարել, որ ՀՀ-ն այս վճիռներով ավելի շատ հաղթել է, քան պարտվել: «Ես կարող եմ փաստել, որ 5/6-րդ մասով Հայաստանի Հանրապետությունը հաղթել է և միայն 1/6- ով է հաղթել «Մելտեքս»-ը: Ես փորձում եմ խոսել մեր հարգարժան փաստաբանների ոճով»,-ասաց Գ. Կոստանյանը ևս մեկ անգամ նշելով, որ եվրոպական դատարանի վճիռների մասին այդպես չեն խոսում:
3 ՊԱՀԱՆՋԻՑ 2-Ը ՄԵՐԺՎԵԼ Է
Բոլորովին չհմաձայնվելով Հայաստանի պարտվելու ձևակերպման հետ Գ. Կոստանյանն ասաց, որ այս դեպքում ևս չենք կարող ասել, որ պարտվել ենք, ավելին` «նրանք ներկայացրել էին 3 պահանջ, որոնցից 2-ը մերժվել է և միայն մեկի վերաբերյալ է կայացրել վճիռ ու արձանագրվել խախտման փաստ»: Համաձայն հայցադիմումի, ընկերությունը համարում էր, որ խախտվել է իր` խոսքի և ազատության, արդար դատաքննության և որ այդ իրավունքների խախտումներն իրականացվել են խտրականության արդյունքում:
Եվրոպական դատարանը համարել է, որ ներպետական ատյաններում «Մելտեքս»-ի արդար դատաքննության իրավունքը չի ոտնահարվել և խտրականության չի դրսևորվել: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռը փաստում է, որ խախտվել է միայն ընկերության խոսքի ազատության իրավունքը, այն առումով, որ Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովը մերժելիս հստակ չի նշել մերժման պատճառները:
Այս առումով, արդարադատության փոխնախարարը փաստեց, որ այս վճիռը կօգնի, որ այսուհետ Հանձնաժողովը ոչ միայն հաղթելու, այլ նաև մերժելու պատճառներն ու հիմնավորումները հստակ ներկայացնի:
ԱԿՆԿԱԼՎԱԾԻ ՄԻ ՄԱՍԸ ԿԳՆԱ ԼՈՆԴՈՆ
Մեսրոպ Մովսիսյանն, ով այս գործով այդպես էլ Եվրոպական դատարանի կողմից տուժող չճանաչվեց ու «Մելտեքս» ՍՊԸ ակնկալում էին Հայաստանի կառավարությունից որպես փոխհատուցում ստանալ 1մլն 500 հզ դոլար, սակայն կառավարության բանակցությունների արդյունքում Եվրոպական դատարանը որոշեց որպես փոխհատուցում սահմանել 30 հզ եվրո:
«Մելտեքս» ընկերությունը Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան էր դիմել նյութական, ոչ նյութական և փաստաբանական ծախսերի փոխհատուցման պահանջով, ընդորում փաստաբանական ծախսերն էլ բաժանված էին երկու մասի` ներպետական և միջազգային:
Եվրոպական դատարանը ներպետական փաստաբանական ծախսերի մասով մերժել է ընկերության պահանջը և միայն 10հզ եվրո սահմանել միջազգային փաստաբանական ծախսերի համար: Ի դեպ, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ Գևորգ Կոստանյանը նշեց, որ միջազգային փաստաբանական ծառայություններ «Մելտեքս» ընկերությանը տրամադրել է «ՔԵՅ ՋԵՅ ԱՐ ՓԻ» լոնդոնյան փաստաբանական ընկերությունը, որը Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում ներկայացնում է հիմնականում Ադրբեջանի քաղաքացիների շահերը: Նշված ընկերությանը գումարը կուղարկվի անմիջապես բանկային հաշվի վրա:
Իսկ ինչ վերաբերում է վճռից բխող հետևանքներին, ապա Գևորգ Կոստանյանն ասում է, որ «Մելտեքս» ընկերությունը, անկախ այս վճռի առկայությունից միշտ էլ իրավունք ունեցել է դիմել և մասնակցել հաճախականության համար հայտարարած ցանկացած մրցույթի:
Պաշտոնատար անձի պատասխանատվության ենթարկելու մասին հարցին էլ, Գ. Կոստանյանը պատասխանեց, որ դա հնարավոր կլինի միայն քննություն անցկացնելուց ու հանգամանքները հստակ պարզելուց հետո:

Минюст: Решение ЕСПЧ больше удовлетворяет Армению, чем ООО “Мелтекс”
Решения Европейского суда по правам человека нельзя рассматривать с точки зрения победы или поражения, поскольку решение этого суда преследует цель дать направление республике, официальным лицам и государственным органам. Такое мнение выразил сегодня на пресс-конференции заместитель министра юстиции РА, полномочный представитель правительства РА в Европейском суде по правам человека Геворг Костанян.
В частности, заместитель министра считает неприемлемой форму заявления, звучащую со вчерашнего дня, о том, что “Мелтекс” одержала победу над страной. По мнению Г. Костаняна, разговоры о победе противоречат не только логике и решениям Европейского суда, но и его целям. “Решения суда направляют нас не только при разработке законов так, чтобы они были созвучны европейским стандартам, а также, чтобы им была созвучна правоприменительная практика”, - заявил заместитель министра.
По словам Г. Костаняна, в формальном плане можно официально заявить, что в деле “Мелтекс” против правительства РА” Армения больше выиграла, чем проиграла. “Я могу заверить, что на 5/6-ых Армения выиграла, и только на 1/6-ую выиграла компания “Мелтекс”, – сказал он.
Г. Костанян проинформировал, что “Мелтекс” предъявила три требования, два из которых были отклонены, и только в отношении одного требования был вынесен вердикт. Согласно иску, компания полагала, что нарушены ее права свободы слова, справедливого суда и что нарушения этих прав были осуществлены в результате дискриминации.
Европейский суд по правам человека посчитал, что во внутригосударственных органах право “Мелтекс” на справедливый суд не было нарушено и не было проявления дискриминации. В решении суда отмечается, что нарушено только право свободы слова в том плане, что Национальная комиссия телевидения и радио Армении конкретно не указала причины отказа в предоставлении частоты вещания телекомпании “А1+”. В этом смысле, по мнению замминистра юстиции Армении, данное решение суда будет способствовать тому, что впредь НКТР будет четко формулировать обоснования разрешения или отказа.
Директор компании “Мелтекс” Месроп Мовсисян Европейским судом не был признан пострадавшей стороной, не была удовлетворена также вся запрошенная сумма компенсации ущерба размером 1.5 млн. драмов. В результате переговоров с правительством Армении Европейский суд установил размер компенсации в размере 30 тысяч евро.
Кроме того, по словам Г. Костаняна, иск компании “Мелтекс” содержал требование компенсировать все материальные и нематериальные расходы, в том числе внутригосударственные и межгосударственные адвокатские расходы. Европейский суд отказал в требовании компании по части внутригосударственных адвокатских расходов и удовлетворил требование компенсации расходов международных адвокатов в размере 10 тысяч евро.
Г. Костанян сообщил, что компании “Мелтекс” адвокатские услуги оказала лондонская контора “Кей Джей Ар Пи”, которая в Европейском суде по правам человека в основном представляет интересы граждан Азербайджана.
Говоря о вытекающих из решения Европейского суда последствиях, Г. Костанян заметил, что компания “Мелтекс”, независимо от наличия данного решения, всегда имела право обратиться и принять участие в любом тендере за частоту вещания.