Առողջություն 15:34 19/06/2008
Հուլիսի 1-ից ծննդօգնությունն անվճար է լինելու. հավաստագրերը մտնում են ուժի մեջ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հիշեցրեց առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը: «Հավաստագրեր բաժանված են բոլոր մարզերի հիվանդանոցներին, որտեղից էլ կհատկացվեն հաշվառման կանգնած հղի մայրերին»,-ասաց նախարարը: Այդ հավաստագրերով հղիները կարող են գնալ իրենց կողմից ընտրված ցանկացած հիվանդանոց: Ի դեպ, սա վերաբերում է նաև կեսարյան հատումներին:
Հ. Քուշկյանը հավատացնում է, որ ծննդօգնության հետ կապված բոլոր հարցերը լուծվելու են բարձր մակարդակով: Նա համոզված է, որ երկրի զարգացման, ապրելու պայմանների բարելավմանը զուգահեռ աճելու է նաև ծնելիությունը:
Հավաստագրերի առկայությունը, նախարարի խոսքով, օգնելու է նաև համակարգում կոռուպցիայի դեմ պայքարին, երևույթի կանխմանն օգնելու է նաև ոլորտի լիարժեք ֆինանսավորումը: «Նախագահի հրահանգով, 2009 թվականին մոտ 2 միլիարդ դրամ է հատկացվելու ծննդօգնության ոլորտին»,-տեղեկացրեց Հ. Քուշկյանը:

Здоровье 16:35 19/06/2008
В Армении с 1 июля родовспоможение станет полностью бесплатным. Об этом в беседе с журналистами по завершении заседания правительства страны сообщил министр здравоохранения РА Артутюн Кушкян.
“Сертификаты предоставлены всем областным больницам, которые раздадут их всем вставшим на учет беременным женщинам”, - сказал министр. Имея эти сертификаты, беременные женщины могут обратиться в любую больницу, которую пожелают. Сертификаты обеспечивают также возможность бесплатного кесарева сечения.
А. Кушкян заверил, что все вопросы, связанные с родовспоможением будут решаться на самом высоком уровне. Он уверен, что параллельно с развитием страны, улучшением жизненных условий возрастет также уровень рождаемости.
Сертификаты, по мнению министра, позволят бороться с коррупцией в сфере здравоохранения, этому будет способствовать также полное финансирование сферы. “Указом президента Армении в 2009 году сфере родовспоможения будет выделено 2 млрд. драмов”, - сказал А. Кушкян.