ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ ՈԼՈՐՏԻ ԱՇԽԱՏԱԿԻՑՆԵՐԻ ԱՇԽԱՏԱՎԱՐՁԸ ԿԲԱՐՁՐԱՆԱ
Կառավարությունն այսօր կայացած նիստում որոշում է կայացրել է, որի համաձայն հուլիսի 1-ից 20 տոկոսով կավելացվեն պետբյուջեի միջոցների հաշվին ֆինանսավորվող մշակույթի ոլորտի հաստատությունների` գրադարանների, թանգարանների, մշակույթի տների և կենտրոնների, մշակութային այլ կազմակերպությունների աշխատողների միջին ամսական աշխատավարձը:
Այդ նպատակով, այս տարվա պետական բյուջեով համապատասխան պետական կառավարման հանրապետական և տարածքային կառավարման մարմինների գծով նախատեսված հատկացումներն ավելացվել են 349 մլն 614.6 հազար դրամով:
Կառավարության մամլո ծառայության հաղորդմամբ, վարչապետը կարևորել է որոշման ընդունումը, նշելով, որ խնդիրը մշտապես գտնվել է նաև նախագահի ուշադրության կենտրոնում: Նրա խոսքով, մշակույթի գործիչների հանդիպման ժամանակ Ս. Սարգսյանը խոստացել էր 20 տոկոսով բարձրացնել ոլորտի աշխատողների ամսական աշխատավարձը, ինչը և իրականացվում է այսօր ընդունված որոշմամբ:

Повысится зарплата сотрудников сферы культуры
В Армении с 1 июля на 20% повысится средняя месячная зарплата сотрудников учреждений сферы культуры – библиотек, музеев, домов культуры и центров, а также сотрудников других организаций, финансируемых за счет бюджетных средств.
Соответствующее решение приняла сегодня исполнительная власть РА, сообщает пресс-служба правительства страны.
В этих целях предусмотренные госбюджетом этого года средства по линии органов республиканского и территориального государственного управления увеличены на 349.6 млн. драмов.
Премьер-министр РА Тигран Саркисян счел очень важным принятие данного решения, отметив, что задача постоянно находится также в центре внимания президента. По его словам, обещание поднять зарплату сотрудникам сферы президент дал во время встречи с представителями культуры, что и воплощается в жизнь сегодняшним решением правительства.