Մշակույթ 11:32 20/06/2008
Այսօր Երևանի պատմության թանգարանում բացվելու է «Artmix» պատկերասրահի կողմից կազմակերպած «Կավե երկրաչափություն» խորագիրը կրող ցուցահանդես: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց պատկերասրահի արվեստաբան Անի Պետրոսյանը: «Ցուցահանդեսում ներկայացվելու են կիրառական արվեստի 17 հեղինակի 21 աշխատանք»,-ասաց արվեստաբանը: Նրա խոսքով, ցուցահանդեսի հիմնական նպատակն է համախմբել տարբերի սերունդների խեցեգործներին, նրանց միջև երկխոսություն ստեղծել, որի արդյունքում կառաջանան նոր մտահղացումներ, արվեստի ստեղծագործություններ:
Ա. Պետրոսյանը նշեց, որ ցուցահանդեսը Գեղագիտության ազգային կենտրոնում մարտից կազմակերպած սիմպոզիումի արդյունք է, որի ընթացքում խեցեգործները շփվել են իրար հետ ու առաջացել է այս ցուցահանդեսնը անցկացնելու մտահղացումը:
Ցուցահանդեսը կազմակերպվում է «Artmix» պատկերասրահի և համակարգող Սամվել Բաղդասարյանի համատեղ ջանքերով: Այն շարունակվելու է մինչև հունիսի 25-ը:

В Ереване откроется выставка “Глиняная геометрия”
В музее истории Еревана сегодня откроется выставка “Глиняная геометрия”. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила искусствовед музея Ани Петросян.
По ее словам, в выставке принимают участие 17 авторов. Они продемонстрируют 21 работу прикладного искусства. По словам А. Петросян, цель выставки – объединить керамистов разных поколений.
А. Петросян заметила, что выставка стала результатом симпозиума, организованного в марте в Национальном эстетическом центре, во время которого керамисты общались друг с другом, в результате чего возникла идея проведения данной выставки.
Выставка, организованная галереей Artmix и координатором Самвелом Багдасаряном, продолжится до 25 июня.