ՄԵԿՆԱՐԿԵԼ Է «ՋԵՐՄՈՒԿ 2008» ՊԱՏԱՆԵԿԱՆ ԱՌԱՋՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
Նախօրեին Ջերմուկ քաղաքում մեկնարկել է «Ջերմուկ 2008» շախմատի պատանեկան առաջնությունը: Այն Հայաստանում անց է կացվում երրորդ անգամ: Մինչ մրցաշարի սկիզբը մասնակիցները հարգանքի տուրք են մատուցել Հայաստանի եռակի չեմպիոն Կարեն Ասրյանի հիշատակին, որի անունով է կոչվել Ջերմուկի սպորտային շախմատի դպրոցը:
«Ջերմուկ 2008»-ին մասնակցում են 8-20 տարեկան մոտ 100 շախմատիստներ Հայաստանից, Ռուսաստանից և Իրանից: Այն կանցկացվի 9 տուրով և շվեյցարական համակարգով: Մրցանակային հիմնադրամը կազմում է 3.27 միլիոն դրամ:
Առաջնությունը կազմակերպվել է Chess շախմատային ակադեմիայի կողմից: Այն հիմնադրվել է գրոսմայստեր Սմբատ Լպուտյանի կողմից 2002 թվականին, ինչին աջակցել է այն ժամանակ վարչապետ Սերժ Սարգսյանը: Ակադեմիան հանրապետության տարածքում ունի 30 մասնաճյուղ, իսկ մոտ ապագայում այն մասնաճյուղեր կունենա նաև Հայաստանից դուրս:

“Jermuk 2008”`Juvenile Championship Has Started
On the eve “Jermuk 2008” Juvenile Chess Championship has been started in Jermuk. It is being held third time. Before the beginning of the tournament the participants showed an honor in memory of Karen Asryan, Armenian thrice chess champion and the chess school in Jermuk is called after him.
‘Jermuk 2008’ brings together 8-20-year-old 100 chess players from Armenia, Russia and Persia. It will be held by 9 stages with Swiss system: The prize fund is 3.27 mln AMD.
The championship has been organized by “Chess” chess academy. It was founded by Smbat Lputyan in 2002 and was supported by former prime-minister Serj Sergsyan. The academy has 30 branches and soon will have ones in abroad.