ՓԱՍՏՈՐԵՆ. ԱՖՐԻԿՅԱՆ ԺԱՆՏԱԽՏ ՇԻԿԱՀՈՂՈՒՄ ՉԿԱ
Լուրերը, թե Շիկահողի արգելոցում աֆրիկյան ժանտախտի նոր դեպքեր են գրանցվել, իրականությանը չեն համապատասխանում: Այսօր այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց գյուղատնտեսության նախարարության սննդի անվտանգության և անասնաբուծության պետական տեսչության պետ Գրիշա Բաղյանը:
Նրա հավաստմամբ, Շիկահողի արգելոցում հատուկենտ դեպքեր են գրանցվել ապրիլին, իսկ դրանից հետո ժանտախտի ոչ մի դեպք չի գրանցվել: «Միայն ապրիլին արգելոցում մի քանի դեպք գրանցվեց, իսկ դրանից հետո ոչ մի դեպք չեն ունեցել: Իսկ հանրապետության տարբեր մարզերում հունվար, փետրվար ու մարտ ամիսների կրկին հատուկենտ դեպքեր են գրանցվել: Այժմ, հիվանդության ոչ մի դեպք որևէ մարզում չի գրանցվել»,-նշեց Գ. Բաղյանը:
Մասնագետի հավաստմամբ, չնայած հիվանդությունը անկում է ապրել, և հանդարտ վիճակ է տիրում, այն բոլոր մարզերում, որտեղ աֆրիկյան ժանտախտի դեպքեր են գրանցվել, կրկին վերահսկողություն է իրականացվում:
Նշենք, որ երկրում աֆրիկյան ժանտախտը հաստատվել է 2007 թվականի օգոստոսի 23-ին, իսկ հոկտեմբերի 14-ին երկիր են բերվել «ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության համաշխարհային (FAO) կազմակերպության թեստերը, որոնք հնարավորություն տվեցին ճշգրիտ ախտորոշել հիվանդությունը:

Специалисты уверяют, что в заповеднике Шикаох нет африканской чумы
Сведения о том, что в заповеднике Шикаох (Сюникская область Армении) эпидемия африканской чумы, не соответствуют действительности. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил начальник зооветеринарной инспекции министерства сельского хозяйства Армении Гриша Багян.
По его заверению, в апреле в Шикаохе зарегистрированы единичные случаи болезни, но после этого болезнь отступила. “По всей республике в январе, марте и апреле также зарегистрированы единичные случаи, однако эпидемии нет, и на данный момент нет ни одного случая заболевания свиней ни в одной области Армении», - заверил Г. Багян.
По его словам, не смотря на то, что болезнь отступила, и сейчас спокойная ситуация, во всех тех областях, где были случаи африканской чумы, установлен усиленный контроль.
Напомним, что первая вспышка африканской чумы в Армении была зарегистрирована 23 августа 2007 года, а 14 октября в страну поступили тесты Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO), которые дали возможность точно диагностировать болезнь.