10-ԱՄՅԱ ՀԱՅՈՒՀԻՆ ՀԱՂԹԵԼ Է «ՍԼԱՎՅԱՆՍԿԻ ԲԱԶԱՐՈՒՄ»
Բելառուսի Վիտեբսկ քաղաքում անցկացվող «Սլավյանսկի բազար» ավանդական փառատոնի մանկական մրցույթում հաղթանակ է տարել ռուսաստանաբնակ 10-ամյա հայուհի Լառան: Նա նվաճել է մրցույթի գրան-պրին` գլխավոր մրցանակը: Այս մասին Panorama.am-ին փոխանցեց Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը:
Մրցույթի առաջին մրցանակը ժյուրին հանձնել է Բելառուսի ներկայացուցիչ Ալինա Մոլոշին: Երկրորդ մրցանակը կիսվել է Կանատ Մաուլենի (Ղազախստան) ու Շտեֆան Ռոշկովանի (Մոլդովա) միջև: Երկրորդ տեղը ևս երկու կատարողների միջև է բաժանվել` Մադալինայի (Ռումինիա) ու Իրենա Վելչևայի (Բուլղարիա):
«Իհարկե, ես հպարտության զգացում ունեմ, և ոչ միայն այն պատճառով, որ հաղթանակը Ռուսաստանին է տրվել: Լառան ազգությամբ հայ է և երկու անգամ մասնակցել է մանկական «Եվրատեսիլի» ընտրական փուլին և երկու անգամն էլ զբաղեցրել է երկրորդ տեղը: Թերևս, հեռուստատեսային ղեկավարությունը չի ուզեցել, որ Ռուսաստանից ոչ հիմնական ազգության ներկայացուցիչ գնա այնտեղ: Ես հպարտ եմ այն բանով, որ եղել եմ «Սլավյանսկի բազարի» ռուսական ընտրական փուլի ժյուրիում և հենց հայ աղջնակին է վստահվել այս լուրջ մրցությում ներկայացնել Ռուսաստանը»,- իր գնահատականում այսպիսի կարծիք է հայտնել փառատոնի ժյուրիի անդամ, հայտնի կոմպոզիտոր Լորա Կվինտը:
Լառայի պրոդյուսեր Անդրեյ Բիլը իր ուրախությունը փոխանցելուց բացի, տեղեկացրել է, որ Լառայի հետ պատրաստվում են երրորդ անգամ գրոհե մանկական «Եվրատեսիլի» բարձունքը: «Սլավյանսկի բազարում» իր հաղթանակով Լառան ապացուցեց, որ արժանի է դրան»,- ասել է Ա. Բիլը:

10-летняя армянка из России победила на “Славянском базаре”
Обладательницей гран-при на детском конкурсе “Славянский базар” стала 10-летняя армянка из России – Лара, сообщает газета армян России “Еркрамас”.
Первую премию жюри присудило представительнице Беларуси Алине Молош. Вторую премию разделили между Канатом Мауленом (Казахстан) и Штефаном Рошкованом (Молдова). На третьем месте также два исполнителя – Мадалина (Румыния) и Ирена Велчева (Болгария). За все время существования детского конкурса впервые в нем побеждает представительница России.
“Конечно же, я испытываю чувство гордости, но не только потому, что победа отдана России, – рассказала член судейской коллегии, известный российский композитор Лора Квинт. – Лара по национальности армянка, она два года участвовала в отборе на детское “Евровидение” и дважды занимала второе место. Видимо, телевизионным начальникам не хотелось, чтобы от России ехала представительница не титульной нации. Я горда тем, что была в жюри российского отбора на “Славянский базар” и что именно армянской девочке было доверено представлять Россию на этом серьезном конкурсе”.
С Ларой уже почти два года занимается российский певец Андрей Биль. “Теперь мы снова будем штурмовать “Евровидение”. Своей победой на “Славянском базаре” Лара доказала, что имеет на это полное право”, - сказал он о своей воспитаннице.