«ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆՅԱՆ» «ՈՍԿԵ» ԵՎ «ԱՐԾԱԹԵ» ԾԻՐԱՆՆԵՐԸ
Ավարտվեց «Ոսկե ծիրանյան» մեկ շաբաթը` շաբաթ հագեցած համաշխարհային նշանակության ֆիլմերով ու կինոաշխարհի հայտնի դեմքերի ներկայությամբ: Արդեն հայտնի են փառատոնի հաղթողները, չնայած ժյուրիի անդամների խոսքով, իրենք կանգնած են եղել բավականին բարդ ընտրության առաջ, քանի որ ֆիլմերից շատերն արդեն մասնակցած են եղել միջազգային տարբեր կինոփառատոների: «Ֆիլմերի ընտրության գործը շատ բարդ էր: Ֆիլմերն այլ փառատոների էլ են մասնակցել և կային նաև հաղթանակած ֆիլմեր, ինչն էլ խիստ դժվարացնում էր մեր աշխատանքը: Մենք հաշվի ենք առել ֆիլմերի որակը` անկախ ծագումից, քաղաքական և սոցիալական նկատառումներից»,-նախօրեին տեղի ունեցած ասուլիսում ասաց խաղարկային ֆիլմերի ժյուրիի անդամ իրանցի ռեժիսոր Դարյուշ Մեհրջուին:
Երեք մրցութային ծրագրում` խաղարկային ֆիլմ, վավերագրական ֆիլմ, «Հայկական համայնապատկեր» ներկայացված էր 53 ֆիլմ: Մրցանակներ շնորհվեցին նաև կինոքննադատների և կինոլրագրողների միջազգային ասոցիացիայի` «Ֆիպրեսի» և եկեղեցիների համագործակցության էկումենիկ ժյուրիների կողմից:
«Լիամետրաժ խաղարկային ֆիլմ» մրցութային ծրագրում ներկայացված 11 ֆիլմից գլխավոր մրցանակի` «Ոսկե ծիրանի» արժանացավ ռուս ռեժիսոր Աննա Մելիքյանի «Ջրահարսը» ֆիլմը, իսկ «Արծաթե ծիրանի»` երկու ֆիլմ` թայլանդցի Ադիտյա Ասարաթի «Հրաշալի քաղաք» և իսրայելցի Էրան Ռիկլիսի «Կիտրոնի ծառը»: Ժյուրիի դիպլոմ ստացավ իրանցի ռեժիսոր Աբոլֆազլ Սաֆարիի «Աշխարհի եզրը» կինոնկարը:
«Վավերագրական ֆիլմ» մրցույթում «Ոսկե ծիրանը» ստացավ հոլանդացի Մայրա Աշերի «Կանայք շատ բան են տեսնում» ֆիլմը, «Արծաթե ծիրանի»` հնդիկ ռեժիսոր Նիշտա Ջաինին «Լաքշմին և ես» ֆիլմը:
«Հայկական համայնապատկեր» ծրագրում ներկայացված 27 ֆիլմից «Ոսկե ծիրան» մրցանակը ստացավ ամերիկահայ ռեժիսոր Էրիկ Նազարյանի «Կապույտ ժամը» կինոնկարը, «Արծաթե ծիրանի»` ռուս ռեժիսոր Դիանա Մկրտչյանի «Գաթա» կինոժապավենը, իսկ ժյուրիի դիպլոմի` հայ ռեժիսոր Մարիամ Օհանյանի «Ջրառատ.Մանրապատումներ» ֆիլմը:
«Ֆիպրեսի» ժյուրիի մրցանակը ստացավ թուրք ռեժիսոր Հուսեյն Կարաբեյի «Իմ Մարլոնն ու Բրանդոն» ֆիլմը: «Մենք ընտրում ենք երիտասարդ, նորեկ ռեժիսորների, փորձում ենք գտնել նորարարական, անսովոր մոտեցումներ կիրառող ռեժիսորների: Այս ֆիլմում խաղարկային և վավերագրական տարրերը համադրված են իրար հետ, կիրառվել են վիդեոյի և սյուռեալիստական էլեմենտներ, ինչը ֆիլմին տվել է յուրահատկություն»,-ասուլիսում ասաց Ֆիպրեսի ժյուրիի անդամներից մեկը:
Էկումենիկ ժյուրիի մրցանակը ստացավ Էրիկ Նազարյանի «Կապույտ ժամը» ֆիլմը, իսկ դիպլոմը` կրկին «Իմ Մարլոնն ու Բրանդոն» ֆիլմը:
«Արվեստում և կյանքում խիզախության համար» մրցանակը շնորհվեց ֆրանսիացի ռեժիսոր Կատրին Բրեյային, համաշխարհային կինոյում մեծագույն վաստակի համար «Փարաջանովյան թելեր» մրցանակները ստացան գերմանացի ռեժիսոր, եվրոպական կինոակադեմիայի նախագահ Վին Վենդերսը և իրանցի ռեժիսոր Դարյուշ Մեհրջուին:
Հիշեցնենք, որ «Ոսկե ծիրան» երևանյան հինգերորդ միջազգային կինոփառատոնը տեղի է ունեցել հուլիսի 13-20-ը: Այս տարվա ծրագիրը բավականին հագեցած էր: Բացի մրցութային ծրագրերից, փառատոնի ընթացքում մի շարք այլ միջոցառումներ են տեղի ունեցել: Հայ հանդիսատեսին հնարավորություն է ընձեռվել ծանոթանալ արաբական, եգիպտական ֆիլմերին: «Եվրոպական համայնապատկեր» ծրագրի շրջանակում հուլիսի 14-ին անցկացվել է ֆրանսիական, իսկ հուլիսի 16-ին` հոլանդական կինոյի օրեր:
«Հարգանքի տուրք» արտամրցութային ծրագրի շրջանակում ցուցադրվել են հայտնի ռեժիսոր Արտավազդ Փելեշյանի ֆիլմերը, ինչպես նաև Վիլյամ Սարոյանի ստեղծագործությունների մոտիվներով նկարահանված ֆիլմեր:
Հուլիսի 18-ին Եվրոպայի խորհուրդը նախաձեռնել էր «Կինոն որպես միջմշակութային երկխոսության միջոց» խորագրով կոնֆերանս, որին մասնակցել են ռեժիսորներ, սցենարիստներ, դերասաններ, պրոդյուսերներ, կինոգետներ ու կինոյի աշխարհի այլ ներկայացուցիչներ:
Նշենք, որ «Ոսկե ծիրան» 5-րդ միջազգային կինոփառատոնին մասնակցելու համար Երևան էին ժամանել Եվրոպական կինոակադեմիայի նախագահ Վիմ Վենդերսը և հոլանդացի ռեժիսոր Յոս Ստելլինգը, Կաննի փառատոնի դափնեկիր Ատոմ Էգոյանը և այլք:
«Ոսկե ծիրան» փառատոնն առաջին անգամ անցկացվել է 2004 թ. հունիսի 30-ից հուլիսի 4-ը:

Подведены итоги Пятого международного кинофестиваля “Золотой абрикос”
В Ереване подведены итоги Пятого международного кинофестиваля “Золотой абрикос”, в рамках которого были показаны фильмы мирового значения.
В трех конкурсных программах – игровое и документальное кино, и “Армянская панорама” было представлено 53 фильма. Призы были вручены также Международной ассоциацией кинокритиков и киножурналистов “Фипресс” и со стороны экуменического жюри.
В конкурсной программе “Полнометражный игровой фильм” главный приз – “Золотой абрикос” был вручен российскому режиссеру Анне Меликян за фильм “Русалка”. “Серебреного абрикоса” удостоились два фильма – “Прекрасный город” Адитьи Асарат и “Лимонное дерево” Эрана Риклиса. Диплом жюри получил иранский режиссер Абольфазл Сафари, представивший свой первый художественный фильм “На краю света”.
В конкурсе “Документальный фильм” “Золотого абрикоса” была удостоена картина голландского режиссера Майры Ашер “Женщины многое видят”, а “серебреного абрикоса” – “Лакшми и я” индийского режиссера Ништы Джаини.
В “Армянской панораме” было представлено 27 картин, главный приз из которых получила кинокартина американского режиссера армянского происхождения Эрика Назаряна “Синий час”. “Серебреный абрикос” получила российский режиссер Диана Мкртчян за киноленту “Гата”. Диплом жюри вручили армянскому режиссеру Мариам Оганян за фильм “Многоводье. Миниатюры”.
Приз жюри “Фипресс” получил турецкий режиссер Хусейн Карабей за фильм “Мои Марлон и Брандо”. Приз экуменического жюри получил “Синий час” Эрика Назаряна, а диплом - “Мои Марлон и Брандо”.
Приз “За храбрость в искусстве и жизни” вручен французскому режиссеру Катрин Бреян. За величайший вклад в развитие мирового кино призы “Параджановские нити” получили немецкий режиссер, президент Европейской киноакадемии Вин Вендерс и иранский режиссер Дарьюш Мехрджуи.
По словам жюри, они стояли перед достаточно сложным выбором, так как многие фильмы уже принимали участие в различных международных кинофестивалях и были их победителями. “Мы учитывали качество фильма, независимо от его происхождения, социальных и политических соображений”, - сказал на прошедшей накануне пресс-конференции иранский режиссер Дарьюш Мехрджуи.
Пятый Международный кинофестиваль “Золотой абрикос” стартовал 13 июля и продлится до 20 июля.
В рамках фестиваля состоялся показ 166 фильмов из 65 стран. В рамках программы “Европейская панорама” 14 июля прошел день французского, а 16-июля – голландского кино.
В рамках фестиваля прошел также ряд внеконкурсных программ: “Ереванские премьеры”, на которых будут представлены фильмы Френсиса Форда Копполы “Молодость без молодости”, Горана Паскевича "Оптимисты", Вима Вендерса "Съемки в Палермо", “Старая любовь”, “Роман” и “О моей сестре” Катрин Бреян.
В рамках внеконкурсной программы “Дань уважения” были показаны фильмы Артавазда Пелешяна, а также фильмы, снятые по мотивам Вильяма Сарояна.
Впервые кинофестиваль “Золотой абрикос” прошел в 2004 году, с 30 июня по 4 июля.