Քաղաքական 14:08 14/08/2008
Ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանի առաջարկով, կառավարությունը հաստատեց սեպտեմբերի 1-6-ը ընկած ժամանակահատվածում Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքացիների համար Հայաստան առանց մուտքի վիզայի այցելության սահմանելու որոշման նախագիծը:
Նշենք, որ այս որոշումը կապված է սեպտեմբերի 6-ին Երևանում կայանալիք Հայաստանի-Թուրքիա ֆուտբոլային խաղի հետ:
«Նախագծի ընդունումն անհրաժեշտ է ֆուտբոլային թիմերի երկրպագուների համար հնարավորություն ստեղծել ներկա գտնվելու ֆուտբոլային խաղին»,-ասաց ոստիկանապետը:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի այն հարցին, թե շուտ չէ սեպտեմբերի 1-ից սկսել այդ գործընթացը, Ա. Սարգսյանը պատասխանեց, որ այդ ընթացքում նախատեսվում է 20-25.000 Թուրքիայի քաղաքացիների այցելություն Հայաստան, որոնց մի մասը միգուցե ցանկանա 1-2 օր զբոսնել:
Ներկայումս Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիային Հանրապետության միջև բացակայում են դիվանագիտական հարաբերությունները, այդ իսկ պատճառով Թուրքիային Հանրապետության քաղաքացիները Հայաստան մուտքի վիզա կարող են ձեռք բերել միայն Հայաստանի պետական սահմանի անցման կետում:

Политика 15:26 14/08/2008
По предложению начальника полиции Алика Саргсяна, правительство утвердило проект решения о временном безвизовом въезде турецких граждан из Турции в Армению в период с 1 – 6 сентября.
Отметим, что это решение связано с предстоящим 6 сентября в Ереване футбольным матчем Армения – Турция.
«Принятие этого проекта необходимо для создания возможности болельщикам футбольной команды присутствовать на матче», - сказал начальник полиции.
На вопрос Тиграна Саргсяна – не рано ли начать этот процесс с 1-го сентября, А. Саргсян ответил, что в это время в Армении ожидается от 20 до 25тыс. турецких болельщиков, часть которых может быть захочет 1-2 дня погулять.
В настоящий момент между Арменией и Турцией отсутствуют дипломатические отношения, и по этой причине граждане Турции могут приобрести въездную визу,только при переезде пунктов государственной границы Армении.