Սպորտ 11:00 21/08/2008
Նախօրեի երեկոյան Երևանի «Հրազդան» մարզադաշտում Հայաստան-Թուրքիա մինչև 21 տարեկան երիտասարդական հավաքականների հանդիպումն ավարտվեց մեր ընտրանու հաղթանակով: Հայաստանի հավաքականը 2009 թվականի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության ընտրական փուլի շրջանակներում կայացած խաղում իր մրցակցի նկատմամբ հաղթանակ տոնեց 2:1 հաշվով: Բոլոր երեք գոլերն էլ դարպասում հայտնվեցին երկրորդ խաղակեսի ընթացքում:
Մեր երիտասարդ ֆուտբոլիստները առաջին խաղակեսում ունենալով մի քանի լավ հնարավորություն չկարողացան գրավել մրցակցի դարպասը և ընդմիջման գնացին առանց դարպասի գրավման: Երկրոդ խաղակեսի 67-րդ րոպեում թուրք ֆուտբոլիստ Աբդուլա Դուրակը օգտվելով մեր պաշտպանների սխալից գրավեց դարպասը:
Խաղի 89-րդ րոպեում հաշիվը հավասարեցրեց Կառլեն Մկրտչյանը: Հանդիսակնները ցնցում էին: Երբ խաղի ավարտին մնացել էր մի քանի րոպե, ավելացրած 93-րդ րոպեում հաղթական գոլով խաղը եզրափակեց Հենրիկ Մկրտչյանը` ցնծություն բերելով հայ մարզասերներին:
Հիշեցնենք, որ Հայաստան – Թուրքիա երիտասարդական ընտրանիների հանդիպումը սպասարկում էին Դանիայի մրցավարական կազմը` Միքայել Սվենդսենի գլխավորությամբ:
Ի դեպ, Հայաստանի ու Թուրքիայի հավաքականներն ընդգրկված են 2009 թվականի Եվրոպայի առաջնության 2-րդ ընտրական խմբում: Առայժմ մրցաշարային աղյուսակը գլխավորում է Չեխիայի երիտասարդական հավաքականը, որն անցկացրած 6 խաղից հետո վաստակել է 14 միավոր: Երկրորդը` Թուրքիայի ընտրանին է (5 խաղ, 13 միավոր), երրորդ տեղում են ընթանում ուկրաինացիները (7 խաղ, 12 միավոր), չորրորդը` Հայաստանն է (6 խաղ, 7 միավոր) և եզրափակում է մրցաշարային աղյուսակը Լիխտեյնշտեյնի երիտասարդական հավաքականը (8 խաղ, 0 միավոր):
Պատասխան հանդիպումը տեղի կունենան սեպտեմբերի 9-ին Սթամբուլի «Ալի Սամի Յեն» մարզադաշտում, Երևանի ժամանակով 22:00-ին:

At 89th minute Karen Mkrtchyan drew the score. The tribunals were in exultant. When several minutes had been left till the end of the game Henrik Mkrtchyan hit the goal and brought exhilaration to all Armenians.
Note, that Armenia-Turkey junior team meeting has been supplied by Danish refereeing group headed by Michael Swenson.
By the way Armenian and Turkish teams are included in 2009 European junior Football Championship 2nd Election group. Now tournament scale is leaded by Czech junior team, who gained 4 points of 6 plays. Second is Turkish team (5 games, 13 points), third- Ukraine`s (7 games, 12 points) and the fourth is Armenian team (6 games, 7 points) and the last one is Lichtenstein junior team (8 games, 0 points).