ԻՆՉ ՀԱՐՑԵՐ ԿԼՈՒԾԻ ԴՊՐՈՑՆԵՐԻ ՏՆՕՐԵՆՆԵՐԻ ԱՏԵՍՏԱՎՈՐՈՒՄԸ
Կառավարությունը սեպտեմբերին հաստատելու է հանրակրթական դպրոցների տնօրենների ատեստավորման մասին ընթացակարգը և 2009 թվականից տնօրենները կենթարկվեն ատեստավորման, հայտնեց քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանը:
Ատեստավորման ցուցաբերած արդյունքից ու գնահատականից, ըստ նրա, կախված է տնօրենների` այդ պաշտոնում «մնալու կամ չմնալու» հարցը: Այս քայլը, Կ. Արեյանի հավաստմամբ, խիստ անհրաժեշտ էր, քանի որ այսպիսով նրանք հնարավորություն կունենան հավաստիանալ, արդյո՞ք դպրոցները ղեկավարվում են ժամանակակից կրթական համակարգին անհրաժեշտ համապատասխան մասնագետների կողմից, թե՞ ոչ:
«Այս խնդիրը, մեզ հնարավորություն կտա լուծել նաև, ցավոք սրտի, համակարգում առկա դրամահավաք գործունեությունը: 4 օր անընդմեջ տնօրենների հետ խորհրդակցություններ են անցկացվել այս խնդիր շուրջ: Ողջ պատասխանատվությունը, այս հարցում, կրում է դպրոցի տնօրինությունը և այն կոլեկտիվը, որը կդառնա նման գռեհիկ ու անընդունելի նախաձեռնության հեղինակ»,-նկատեց նա ու ավելացրեց, որ քաղաքապետի կողմից այսօր հանրձնարարվել է անել ամեն ինչ` դպրոցը նման «այլանդակ ձևեր ընդունած կենցաղավարությունից» ազատելու համար:
Բացի այդ, խոսելով քաղաքապետարանի ու կրթության և գիտության նախարարության համատեղ ուժերով անցկացվող ամենամյա խորհրդակցության մասին, Կ. Արեյանն ասաց, որ այն այս տարի նախորդների համեմատ տասը օր շուտ է կայացել: Նրա խոսքով, շտապելու պատճառը դպրոցների տնօրենների կողմից առաջարկվող անհետաձգելի խնդիրների լուծման համար բավականին ժամանակ ունենալն էր: «Խորհրդակցությունն անցկացվել է բաց ձևով: Գովելի էր, որ խորհրդակցություններն իրենց հարցադրումներով անցկացրին տնօրենները: Քննարկվեցին բոլոր կենցաղային կամ առարկայական այն խնդիրները, որոնք անհապաղ լուծում էին պահանջում»,-նշեց Կ. Արեյանը:
Ըստ Կ. Արեյանի, քաղաքապետի կողմից հանձնարարական է տրվել կոմունալ ենթակառուցվածքների բոլոր պատասխանատուներին, լուծել կրթական համալիրներում առկա բոլոր խնդիրներն ու վերահսկողություն նշանակել:

Директора всех армянских школ пройдут аттестацию
В сентябре этого года правительство Армении примет порядок аттестации директоров армянских средне-образовательных школ. Как отметил сегодня на встрече с журналистами первый вице-мэр Камо Ареян, в соответствии с порядком, в 2009 году директора всех школ пройдут аттестацию.
По словам Ареяна, от результата аттестации и будет зависеть продолжение ими своей дальнейшей деятельности. Этот шаг, по мнению Ареяна, был необходим для определения уровня соответствия нашей образовательной системы всем современным требованиям и реформам.
«Это позволит нам также решить болезненную для нас проблему «денежных поборов». По этой проблеме на протяжении 4 дней велись обсуждения с директорами школ. Вся ответственность ляжет на тех руководителей образовательных учреждений, которые позволят себе проявить такую неприемлемую инициативу», - отметил он и добавил, что мэр столицы поручил сделать все для искоренения подобной порочной практики.
Кроме того, говоря о ежемесячных совместных обсуждениях мэрии и Министерства науки и образования РА, К. Ареян отметил, что они по сравнению с предыдущими обсуждениями, прошло на 10 дней раньше, что было связано с необходимостью обсуждения и принятия неотложных вопросов, предложенных директорами.
Ареян добавил, что мэр Еревана поручил всем ответственным лицам коммунальных служб решить все имеющиеся проблемы в образовательных учреждениях и установить контроль за их исполнением.